Buitenspel dankzij nieuwe techniek beter te beoordelen rentree: 'Voel me een II klein kind' 21 van Inter, maar in Italië is hij een grootheid 'Ik ben er altijd klaar voor' Europa League zou een prachtige prijs zijn voor een club die al negen jaar droog staat. Net als De Vrij dus. ,,We zijn al redelijk tevreden over dit seizoen, maar het kan nog veel mooier worden'', zegt De Vrij, die ziet hoe Conte de ploeg in topvorm heeft gekregen. ,,Conte brengt pas sie en het verlangen om te winnen over. Het leek misschien wel mak kelijk tegen Sjachtar. Maar dat was het niet. Als team hebben we ge weldig gespeeld.'' De Vrij speelt vanavond zijn 46ste wedstrijd van dit seizoen. Zijn grootste wedstrijd sinds de halve finale met Oranje op het WK in 2014. Inter rekent op hem, zoals hij er in Italië toch al heel goed op staat. De Vrij lijkt haast wel het best bewaarde geheim van Nederland. In Italië een grote meneer, in ons land gaat het (te) weinig over hem. ,,Het best bewaarde geheim, daar kan ik mij wel in vinden'', zegt Vlaar. ,,Hij presteert in Italië zo goed. Ik denk dat veel mensen het wel weten of horen, maar niet zelf zien. Daar komt bij dat hij het he laas niet in Oranje kan laten zien. Wellicht verandert dat de komende tijd nu De Ligt voorlopig gebles seerd is. En bovendien is het straks nieuwe ronde, nieuwe kansen on der een nieuwe bondscoach.'' Bij Conte hoeft De Vrij nooit te twijfelen of hij wel in de basiself staat. Vanavond zou hij Luuk de Jong kunnen treffen, al is de aanval ler meer breekijzer dan basisspeler de laatste maanden. Of hij nog con tact heeft gehad met De Jong? ,,Nee, dat komt vrijdag wel'', zegt hij la chend. Op het veld of na afloop. Maar dan wel met de beker in zijn handen. DEJONG Rode en blauwe lijnen. Bij de scheidsrechtersbijeenkomst van de KNVB, waarin het de nieuwe spelregels en het gebruik van de buitenspellijntechnologie werd uitgelegd, ging het vooral over lij nen. Met nieuwe camera's, in sommige gevallen in het bezit van FOX Sports, soms geplaatst door HawkEye, kan in alle eredivisie stadions komend seizoen name lijk heel nauwkeurig worden be oordeeld of een speler buitenspel heeft gestaan. Die camera's ko men ter hoogte van beide 16-me- tergebieden en moeten de VAR in staat stellen de beslissing van de scheidsrechter en zijn assistenten minutieus te beoordelen. Daarbij kan de VAR door de aanwezigheid van de nieuwe ca mera's twee nieuwe methodes ge bruiken bij de beoordeling van een vermeend buitenspelgeval. Als de herhaling zonder hulp middelen het niet mogelijk maakt om de juiste beslissing te nemen, kan worden gevraagd om gridli- nes, tweedimensionale lijnen, die kunnen worden geplaatst op de voeten van de hoofdrolspelers. Als dat ook niet voldoende soelaas biedt, komt de driedimensionale crosshair-methode aan bod. Daar mee kan ook de exacte positie van lichaamsdelen in de lucht worden beoordeeld. ,,De eredivisieclubs willen net als wij dat er nog betere beslissingen genomen kunnen worden", legt scheidsrechtersbaas Dick van Egmond de keuze voor de nieuwe methodes uit. ,,Ik weet dat in Engeland (waar de technologie vorig seizoen al ge bruikt werd, red.) discussies zijn geweest. Daar vinden ze dat er te makkelijk doelpunten worden af gekeurd. Het gaat alleen ook om het goedkeuren van doelpunten die misschien ten onrechte zijn afgekeurd. Als je links wat wint, verlies je rechts wat." De nieuwe technologie moet er hoe dan ook voor zorgen dat de beslissingen van de scheidsrech ters bij een buitenspelsituatie al tijd volledig juist zijn. Helemaal waterdicht is het systeem echter niet. De camera's komen bijvoor beeld maar aan één zijde van het stadion te staan, waardoor vooral bij vrije trappen het risico bestaat dat spelers het zicht blokkeren en de exacte positie vanaf waar een speler buitenspel staat niet te be palen is. Daarbij maakt de KNVB ge bruik van een foutmarge. Die marge staat gelijk aan de dikte van de blauwe en de rode lijn die bij het gebruik van de crosshair-me- thode zichtbaar zullen zijn. Beide lijnen zijn in werkelijkheid vijf centimeter dik. Als beide lijnen el kaar op de beelden raken nadat er volledig is ingezoomd op de situ atie, wordt de beslissing van de scheidsrechter en zijn assistenten niet teruggedraaid. In de praktijk kan een speler dus tien centimeter buitenspel staan, waarbij de lijnen van de buitenspellijntechnologie elkaar raken en de aanvankelijke beslissing blijft staan. Maar dat houdt me op de training zeker niet tegen, hoor.'' Anders dan Atlético Madrid, waar vijf speelsters positief test ten, is de Arsenal-selectie virus vrij. Van de Donk was de afgelo pen weken extra voorzichtig. ,,Bij Arsenal worden we twee keer per week getest. Buiten het voetbal om Ik wil niet degene zijn die het team uit de Champions League houdt zie ik bijna geen mensen en als ik naar de supermarkt ga doe ik een mondkapje op, dat is verplicht. Normaal houd ik van shoppen, maar dat heb ik nu al heel lang niet gedaan. Dat is wel jammer, maar ik wil niet degene zijn die het team uit de Champions League houdt.'' Stilleggen Het resultaat in deze editie is in meer opzichten belangrijk. Door het stilleggen van de Engelse com petitie liepen de Arsenal-vrouwen op een haar na kwalificatie voor komend seizoen mis. De ploeg stond derde, slechts vier punten achter Manchester City. Alleen door deze editie te winnen is plaatsing nog mogelijk. ,,Ik heb er wel echt van gebaald'', zegt Van de Donk. ,,Aan de andere kant weten we precies waar we de punten hebben laten liggen, namelijk aan het begin van het seizoen. Het jaar ervoor gingen we goed van start en werden we kampioen. Daar door zijn we nu extra gemotiveerd om die eerste punten pakken.'' Dat de start van de competitie, zondag 6 september, zo dicht op de Champions League zit, ziet ze als een voordeel. ,,In mijn ogen is dit de ultieme voorbereiding. Alles ging de afgelopen weken heel ge focust, omdat we ergens naartoe werkten. En we zullen superfit zijn tegen de tijd dat de competitie begint. Ik denk dat het ons een voorsprong kan opleveren.'' vrijdag 21 augustus 2020 KEULEN Hij speelt wellicht minder dan hij voor het sei zoen had gehoopt, maar in principe kan Luuk de Jong (29) niet meer stuk in Sevilla. Een winnende goal in de Eu ropa League-finale tegen Inter als invaller zou het ul tieme sluitstuk zijn van het jaar. Bijna alle goals die hij maakt zijn belangrijk. De Jong: ,,Ik zeg altijd tegen de trainer en de rest van de staf dat als ze me nodig hebben, ik er klaar voor ben." De KNVB maakt komend eredi visieseizoen gebruik van bui- tenspellijntechnologie. Via de crosshair-methode kan nauw keuriger dan ooit worden be oordeeld of een speler buiten spel staat. Marijn Abbenhuijs Zeist Goal Promes tegen Chelsea afgekeurd. screenshot ziggo sport - Daniëlle van de Donk Daniëlle van de Donk zet Arsenal op 1-0 in de achtste finale tegen Slavia Praag. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21