Winst voor de boer? Strafpleiters woedend dat ze zijn geschaduwd JOL Vertrekkend politiechef Hanneke Ekelmans LANDBOUWPROTEST Het afblazen van de voermaatregel is - in elk geval in de beeldvorming - weer een succes voor het felle boerenprotest. Sommige politici denken daar anders over. Walcheren Terwijl Ridouan Taghi zich schuil hield in de oliestaat Dubai, ontving de politie in juni 2019 een tip dat advocaat Nico Meijering hem daar hoogstwaarschijnlijk zou ontmoe ten. De politie nam daarop de on gebruikelijke beslissing de Am sterdamse advocaat te volgen. Tijdens een observatie op Schip hol zag de politie dat Meijering sa men met zijn kantoorgenoot Leon van Kleef op 19 juni 2019 het vlieg tuig nam naar Dubai. Daar werden de advocaten door lokale recher cheurs gevolgd. Die rapporteerden aan Nederland dat Meijering en Van Kleef niet afspraken met Taghi, maar met hun eigen cliënt Khalid J., die door de politie tot Taghi's netwerk wordt gerekend. De operatie leverde niets op. De twee advocaten zijn ontsteld dat de politie ze heeft geschaduwd. ,,Het is het zoveelste symptoom van een ernstig overspannen rechtsstaat waarin advocaten moe ten functioneren'', zegt Nico Meij ering, die spreekt van een 'losgesla gen opsporings- en vervolgingsap paraat'. Volgens hem worden ad vocaten ernstig in gevaar gebracht door observaties. ,,Een eventuele arrestatie die daaruit volgt, zou im mers gemakkelijk verkeerd kun nen worden uitgelegd." Ook de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) en Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) vinden het volgen van advocaten zorgelijk. ,,Het kan de veiligheid van advocaten ernstig in gevaar brengen'', aldus Petra van Kampen namens de NOvA. ,,Een advocaat mag in de uitoefe ning van zijn werk nooit worden geobserveerd, omdat hij anders zijn werk niet vrijelijk kan doen'', zegt NVSA-bestuurslid Geertjan van Oosten. Omdat het OM niets van de politieactie in het strafdos- Volgen kan de veiligheid van advocaten ernstig in gevaar brengen sier in de zaak tegen Taghi heeft opgenomen, vreest de NVSA dat er meer opsporingsacties rond advo caten zijn geweest. De vereniging eist volledige openheid van het College van Procureurs Generaal 'en de garantie dat dit nooit meer zal gebeuren'. De ongebruikelijke opsporings methode is niet vooraf voorgelegd aan het College van Procureurs Generaal, meldt het Openbaar Mi nisterie in een reactie. Volgens het OM was dat niet nodig, omdat Meijering en Van Kleef niet de ad vocaten zijn van Taghi. ,,Door hen te observeren zou daarom geen in breuk worden gemaakt op de ver trouwelijke relatie van een advo caat met zijn cliënt." Volgens het OM had de jacht op Taghi topprioriteit, onder meer omdat de angst bestond dat hij meer moorden zou plegen. vrijdag 21 augustus 2020 26°C Nieuwsmedia cybercrime 5 ene 'Politiewerk op internet moet snel beter' P4 Politie volgde advocaten in de klopjacht op Taghi In de jacht op topcrimineel Ridouan Taghi heeft de politie advocaten Nico Meijering en Leon van Kleef gevolgd op Schiphol en in Dubai. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Advocaten zijn woedend over de observaties en zeggen dat de politie hen hiermee ernstig in gevaar brengt. Yelle Tieleman Koen Voskuil Amsterdam —Petra van Kampen, NOvA »P8 Bewolking in de ochtend. In de middag meer zon pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 ZEELAND 2 jOfC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1