II 9 donderdag 20 augustus 2020 Westland. ,,Ik stond voor een klas met allemaal witte kinderen die een grote mond hadden en intolerant waren tegenover buitenlanders. We lieten een film over Kerwin zien, waarin familie en vrienden aan het woord kwamen. Na afloop was het stil. Meiden zaten te huilen. De film opende ogen.'' Een week na Kerwins dood de monstreren vijfduizend mensen in Amsterdam. Het is een brede bewe ging tegen racisme en discriminatie, waaronder het Anti-fascistisch Front Amsterdam, oud-verzetsleden en de Anne Frank Stichting. Triesscheijn: ,,Er werd een verband gelegd met de Tweede Wereldoorlog en de strijd te gen antisemitisme. Wat toen ge beurd is, mocht nooit meer gebeuren. Racisme en fascisme werden in één adem genoemd.'' In het weekeinde van de demon stratie distantiëren Nico's ouders zich in Het Parool van diens racisti sche ideeën. Zijn Joodse vader ver loor tijdens de Holocaust zijn hele fa milie. 'In zijn hart is hij geen racist', zegt hij over zijn zoon. 'Hij heeft zich laten meeslepen door tuig.' Een bevriende skinhead, die Nico op het politiebureau tegenkwam, zegt in de krant: 'Hij was er heel trots op: 'Ik heb een nikker overhoopge stoken.' En hij maakte een steekge- baar.' Volgens de politie verklaart Nico na zijn arrestatie dat die 'nikker' (Kerwin) 'vies' naar hem had geke ken. De hoofdinspecteur noemt Nico in een interview een 'skinhead die zo dom is dat hij niet weet wat hij zegt'. 'Als de skinheads die we in deze zaak gehoord hebben, representatief zijn voor een bepaalde stroming, dan is die wel van zo'n ontstellende dom heid dat ik er geen cent voor geef.' Motief Toch acht de rechtbank het 'niet aan nemelijk' dat racisme het 'wezenlijke motief is geweest. Het Pieter Baan Later lekt een brief uit, die Nico van uit de gevangenis naar een bevriende skinhead stuurt. Hij ondertekent met 'White Power', '100% white' en een SS-teken. 'Bij de rechtbank heb ik alles op een vechtpartij geschoven en ik heb gezegd dat het niets met racisme te maken had', schrijft hij. 'Dat geloof den ze dus (haha). Ze moesten eens weten. Ik heb nog steeds een hekel aan twee dingen: discriminatie en niet-Nederlanders, dus zwarten, bruinen, joden, gelen enz.'' Toch komt hij in 1988 vervroegd vrij. In datzelfde jaar verhuist Impe rator van Curasao naar Nederland. Ze ziet op tv de imposante Ton Hoog duin, bekend als 'Het monster van Laakkwartier', als een soort body guard naast Janmaat lopen. Janmaat heeft zich inmiddels afge splitst van de CP en haalt in 1989 met zijn Centrum Democraten (CD) weer een zetel, omdat 81.427 Neder landers op hem stemmen. ,,Janmaat had in die tijd aardig wat aanhangers. Je moest op je hoede zijn met wat je zei. Ik dacht: waar gaat dat heen hier? Ben ik wel naar het goede land ge gaan?'' Nico Bodemeijer wordt na zijn vrijlating actief voor de CD en be geeft zich weer onder zijn skinhead vrienden. Hij is betrokken bij ver schillende steek- en geweldsinciden ten, belandt in de cel en gooit vanaf een balkon een wielklem naar par keerwachten. In 2008 vertelt hij in een televisie documentaire dat hij het mes haalde om de ruzie te 'sussen'. Hij ontkent dat Kerwins huidskleur een rol speelde. 'Dat hebben ze er later alle maal van gemaakt. Maar dat had net zo goed iemands anders kunnen we zen.' Zelfmoord Vier jaar later pleegt Nico zelfmoord. Drie dagen nadat Kerwins pleegbroer Eric was overleden aan kanker. 'Dat was iets ongelooflijks', zegt diens zus Nicoline Duinmeijer deze week in Het Parool. 'We waren het verlies van Eric volop aan het verwerken, toen we bericht kregen dat Bodemeijer dood was. We zeiden tegen elkaar: Eric heeft op weg naar boven een haakje uitgegooid en de man meege nomen die zijn vriend van het leven had beroofd.' In het Amsterdamse Vondelpark staat een monument voor Kerwin: 'Mama Baranka' (Moeder Rots), het Antilliaanse symbool van onverzet telijkheid. Daar organiseert de stich ting Vrienden van Kerwin elk jaar een herdenking. De stichting is met de gemeente Amsterdam in gesprek over een mo nument voor slachtoffers van zinloos geweld bij de Dam, waar Kerwin werd neergestoken. ,,Zijn dood heeft destijds een bewustwordingsproces op gang gebracht'', zegt Imperator. ,,Maar ik ben bang dat er daarna weinig veranderd is. Nu wordt met Black Lives Matter wereldwijd ge schreeuwd om aandacht. Tussen Ker- win en George Floyd zijn nog meer slachtoffers gevallen. Waarom moe ten we dit in 2020 nog steeds duide lijk maken?'' Centrum constateert een ontwikke lingsstoornis. Nico is geneigd de me ning van anderen, zoals zijn skin headvrienden, kritiekloos over te ne men. 'Nooit heeft betrokkene zich op enigerlei wijze discriminerend uitge laten tegen andersgekleurden die ook op onze afdeling aanwezig waren', staat in het rapport. 'Evenmin ont week hij ze. Uit niets was te merken dat hij deze mensen eventueel niet of minder zou mogen.' Nico krijgt jeugd-tbs en moet tot zijn 21ste in een gesloten inrichting verblijven. De nabestaanden zijn met stomheid geslagen. 'Het bewuste ra cisme dat aan deze daad ten grond slag heeft gelegen, wordt verdoe zeld', verklaren ze. Dichèla Im perator: „De families hebben geen volledige gerechtigheid gekregen. Dat blijft knagen. Ze hebben de dood van Kerwin een plek kunnen geven, maar de pijn is niet weg.'' Het kon dus ook in ons kneuterige land gebeuren - Cyriel Triesscheijn, directeur Radar GO schudde het land wakker manifestatie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9