1 procentje salaris erbij is al560miljoen II 5 Het politieke gevecht over de zorgsalarissen is doordrenkt met emotie. De oppositie verwijt het kabinet hardvochtigheid jegens de 'helden van de zorg'. Rege ringspartijen beklagen zich op hun beurt over het 'politieke nummertje' dat wordt gemaakt over de ruggen van het zorgper- soneel. Wie wil zien wat er echt speelt, moet door deze retoriek heen prikken. En dan blijkt dat de discussie vooral teug te bren gen is tot een klassieke strijd over de besteding van belastinggeld, en wie daarvoor opdraait. In 2018 gaf Nederland voor het eerst meer dan 100 miljard euro uit aan zorg en welzijn. Om het perspectief te schetsen: van elke euro die in Nederland wordt ver diend, gaat bijna 10 cent op aan de zorg. Tel je de uitgaven aan bijvoorbeeld onderwijs, politie, defensie en infrastructuur bij el kaar op, dan kom je nog steeds bij lange na niet aan de bedragen die jaarlijks worden betaald aan huisartsen, ziekenhuizen, de langdurige zorg en de geestelijke gezondheidszorg. De zorguitgaven stegen jaren lang harder dan de groei van de economie. Dit betekende dat een steeds groter percentage van het geld dat de overheid via belastin gen en premies binnenhaalt naar de zorg gaat. Pas sinds het tweede kabinet-Rutte is de rege ring erin geslaagd de zorguitga ven in te tomen, vooral door met zorgsectoren harde afspraken te maken over hoeveel het budget maximaal mocht stijgen. Gestaag Hoewel de zorguitgaven daar door minder hard stijgen dan voorheen, groeien de jaarlijkse uitgaven gestaag door. Het RIVM becijferde eerder dat de zorguitgaven in de toekomst per persoon zullen stijgen van 5100 euro in 2015, naar 9600 euro in 2040. Dit komt vooral doordat Nederland steeds meer ouderen heeft die zorg behoeven. Omdat veel zorg voor het grootste deel nog altijd mensenwerk is, zijn er in de toekomst meer 'handen aan het bed' nodig. En omdat meer personeel meer kost, tikken sala risverhogingen voor een uitdij end personeelsbestand extra hard aan. Het kabinet wijst vooral naar het verleden. In de afgelopen tien jaar zijn de cao-lonen in de zorg per uur harder gestegen dan in andere overheidssectoren, en zelfs iets meer dan de gemid delde loonstijging in de markt sector. Ook dit jaar en komend jaar stijgen de zorgsalarissen nog door. In de cao voor ziekenhuis personeel is bijvoorbeeld een loonsverhoging van opgeteld 8 procent afgesproken, verdeeld over een looptijd van twee jaar en drie maanden. Daarnaast heeft het kabinet voor dit jaar nog een bonus van 1000 euro netto aangekondigd als extraatje, om zorgprofessionals te bedanken voor hun inzet bij de uitbraak van het coronavirus. Deze moet overigens nog wor den uitgekeerd. Artsen en andere medische grootverdieners zijn hiervan uitgezonderd. Vanwege de economische krimp vindt het kabinet het daarmee welletjes en zit een verdere salarisverho ging er niet in. Misleidend Oppositiepartijen en vakbonden vinden de verwijzing naar de economische omstandigheden misleidend. Omdat een groot deel van de salarisruimte in de zorg gekoppeld is aan de econo mische ontwikkeling, is er de ko mende jaren automatisch veel minder ruimte voor loonstijgin gen in de zorg. Zij willen dat het kabinet die koppeling aan de eco nomie tijdelijk loslaat, zodat er alsnog meer budget komt voor loonstijgingen. Kortom, zoals vaker is er sprake van een kwestie van kie zen. En daar hangt een prijs kaartje aan. Het Centraal Planbu reau heeft eerder voorgerekend dat een extra procent loonstij ging voor alle zorgmedewerkers, dus niet alleen in ziekenhuizen, 560 miljoen euro kost, omgere kend 32,50 euro per Nederlander. Dat is geld dat je niet kunt spen deren aan nieuwe wegen, defen siematerieel of loonsverhoging voor ander personeel dat met be lastinggeld wordt betaald, zoals leraren of agenten. Toch sloot hij die uitkomst niet uit. D66-leider Rob Jetten hoopt dat de regeringspartijen komende maand 'op een constructieve manier kun nen kijken hoe we iets kunnen doen voor de zorg'. Wegloopactie Dat de regeringspartijen op Prins jesdag met een gebaar richting de zorg willen komen, heeft te maken met de 'wegloopactie' van vorige week. Tweede Kamerleden van de coalitie verlieten vroegtijdig het parlement om zo niet te hoeven stemmen over de PVV-motie voor een structurele loonsverhoging in de zorg. Dat leidde tot een storm van maatschappelijke kritiek. De coalitiepartners willen nu dat het kabinet met de sociale partners en de zorgaanbieders gaat praten over hoe 'knelpunten' in de zorg kunnen worden weggenomen. Het is vooral de bedoeling dat eventuele toezeggingen, plus een bescheiden zak geld, op Prinsjesdag door het ka binet kunnen worden gepresen teerd. In de wandelgangen leeft bij de coalitie de gedachte dat de oppo sitie 'nu wel genoeg goede sier heeft gemaakt als voorvechter voor de zorg'. Het is de komende tijd de beurt aan de coalitie, die naar eigen zeg gen best de helpende hand wil bie den aan de zorg. Dat er dus een 'zorgcadeau' komt rond Prinsjesdag, is vrijwel zeker. Maar de regerings partijen willen dat cadeau zélf uit pakken, zonder de hete adem van de oppositiepartijen in hun nek. schrappen, de werkdruk te verlagen en meer geld uit te trekken voor ge zond eten en powernaps tijdens nachtdiensten. VVD-fractievoor- zitter Klaas Dijkhoff: ,,Het begint met meer werkplezier, minder af- vinklijstjes, meer ondersteuning bij opvang van kinderen en meer waar dering voor onregelmatige dien sten.'' Doorgroei In sommige gevallen kunnen de lonen wel omhoog, stellen VVD, CDA, D66 en Christenunie. De coalitiepartijen noemen daarbij het 'startsalaris bij sommige functies' en betere 'doorgroeimogelijkhe den'. Ze willen komende maand, tijdens overlegrondes in aanloop naar Prinsjesdag, van het kabinet horen of daar mogelijkheden zijn om sommige salarissen 'gericht' omhoog te krikken. De fractievoorzitters waarschu wen voor te veel optimisme. Dijk- hoff: ,,We moeten geen valse ver wachtingen wekken over extra geld voor de zorg met Prinsjesdag.'' Het begint met meer werkplezier, minder afvinklijstjes en meer waardering donderdag 20 augustus 2020 GO Een loonsverhoging voor het zorgpersoneel is verre van gratis. Eén procentje erbij kost al 560 miljoen euro, ofwel 32,50 euro per Neder lander. Laurens Kok Den Haag Mid In 2018 gaf Nederland voor het eerst meer dan 100 miljard euro uit aan zorg en welzijn. Van elke euro die in Nederland wordt verdiend, gaat bijna 10 cent op aan de zorg. M Zorgverle ners voerden ook gisteren actie op het Binnenhof. Lilian Marij- nissen (SP), Vera Berg kamp (D66) en Lodewijk As- scher(PvdA) gingen in ge sprek. FOTO ANP - Klaas Dijkhoff, fractievoorzitter VVD Zorgpersoneel betoogt bij de Tweede Kamer. foto niels wenstedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5