II Colleges over boerschappen, mechanische koe en klimaat 16 ZEELAND LEEGLOOP WEST-BRABANT Leegloop op de Brabantse Wal kan geremd worden als de jeugd er goed kan leren, wonen, werken en leven. Bedrijfsscholen? Starterswoningen? Lokaal en duurzaam inkopen? Welzijn boven winst stellen? Jongeren en ondernemers gaan ermee aan de slag via netwerk Samen in de Regio. ,,Het mag hier geen Zeeland 3.0 worden." groepjes leuke ideeën bedenken waaruit we haalbare projecten filte ren." Volgens Karremans zijn zulke col leges uniek in Nederland voor vmbo tot vwo, zoals 't Rijks, Moller, Ron- calli, Steenspil, 't Ravelijn in Steen bergen en het ZuidWestHoek Col lege in Ossendrecht. Ook Curio (vmbo en mbo), Aventurijn College en Associate Degree doen mee. ,,Er is een prijs voor het beste idee." Thema's te over. „Onvoldoende techniekonderwijs? Zet een bedrijfs- school op. Amper woningen voor jongeren? Inventariseer met corpora ties leegstaande panden en bouw die om. Er is geen ei van Columbus. Maar de wereld verandert niet door je me ning, wel door je voorbeeld. We moe ten met onze jeugd in gesprek om ze hier te houden, niet wachten tot ze vertrekken en gepensioneerd terug keren." Zowel leerlingen als leraren den ken mee. ,,We leggen niks op, kun nen de wereld niet veranderen, maar iedereen kan zelf keuzes van beteke nis maken. Een Bergse firma geeft personeel twee uur per maand de kans vrijwilligerswerk te doen. Hoe mooi is het als meer bedrijven hun mensen bijvoorbeeld als mentor ie mand die moeilijk aan een baan komt op sleeptouw nemen." Ook duurzaamheid komt aan bod. „Corona brengt bewustwording. Mensen kopen nu meer lokaal. Je hoeft geen frambozen te eten in ja nuari. Laat ons eten wat het seizoen biedt, scheelt veel belasting voor het milieu. Als 10 procent van de jonge ren zo gaat denken, is dat al winst. Of een gemeente die bij aanbesteding niet kiest voor de laagste prijs, maar voor continuïteit en kwaliteit." Een nieuwe mentaliteit en inventi viteit is nodig, stelt Karremans. ,,Dus hergebruik middelen. Over vijf jaar is het kobalt dat in gsm's zit op, maar we willen wel blijven bellen. Ook soja kweken belast de planeet, maar vegetarische slager Jaap Korteweg komt in januari vertellen over zijn mechanische koe die melk maakt uit gras." Ook lokaal kan er verschil gemaakt worden, vindt ze. ,,Met veel variatie aan bedrijvigheid en iedereen in de meewerkstand kun je vooruit. Soms heel praktisch: moet elke zorgboer derij een eigen busje of regel je dat samen?" Partners van Samen in de Regio krijgen het boek Hart in Zaken van Christel Bassing en Peter van Soest. ,,Laten we ons 'verrijken' met de be tekeniseconomie", schrijven ze. Kar- remans hoopt nog meer onderne mers, overheden en jongeren te in spireren. „Papier is geduldig, ik niet zo. En de tijd vraagt om positieve ac ties. Samen in de Regio wil graag de olievlek zijn die zich verspreidt." Met zes avondcolleges brengt netwerkorgani satie Samen in de Re gio werkgevers en leer lingen op de Brabantse Wal in contact. De Bergse scholen 't Rijks, Moller, Roncalli en Aventurijn College doen mee, evenals be roepsopleider Curio, 't Ravelijn in Steenber gen, Steenspil te Hal steren en het Zuid WestHoek College in Ossendrecht, plus As sociate Degree uit Roo sendaal. Bij de colleges op 't Rijks zijn leerlingen aanwezig, evenals do centen en medewer kers van de 165 bedrij ven, instellingen en ge meenten uit het net werk. De overige scho lieren volgen alles via een livestream. Op 6 oktober spreekt Werner Schouten van de Jonge Klimaatbewe ging, op 3 november Stijn Markusse uit Breda over boerschap pen, het bezorgen van lokale producten. Op 1 december vertelt Rod ney van den Hengel over zijn 'Heilige Boon- tjes', jongeren met een crimineel verleden die hij aan het werk helpt. Mireille Geijsens van I-did is 19 januari te gast, op 9 februari ge volgd door vegetarische slager Jaap Korteweg over zijn mechanische koe. De slotsessie is op 9 maart. Via thema's als ho reca, arbeidsparticipa tie, bouw, agri, techno logie en zorg worden jongeren aan bedrijven gekoppeld. Samen pak ken ze betekenisvolle nieuwe projecten in de regio op. Je hoeft geen frambozen te eten in januari, laat ons eten wat het seizoen biedt Geen winst ten koste van de planeet. Dat is de kern van de betekenis economie. Niet welvaart als hoofddoel, maar kwaliteit van leven. ,,Klinkt geiten- wollensokkerig, maar het gaat wel om de toekomst van onze jeugd", be nadrukt Anita Karremans van Samen in de Regio, met 165 bedrijven, scho len en organisaties uit Bergen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht als partner. ,,West-Brabant dreigt leeg te lopen. We zijn geen Breda qua hogeschool, banen of feesten, zaken die de jeugd hier houden. Wil je geen Zeeland 3.0, Oost-Groningen of Zuid-Limburg worden, dan moet je iets te bieden hebben." Bovendien legt corona wereldwijd sociale onvrede en economische on gelijkheid bloot, zegt Karremans. ,,Jongeren zoeken meerwaarde in het leven, ondernemers zien voorbeel den van maatschappelijk onderne men, maar de vertaalslag naar hun ei gen bedrijf is soms lastig. Dat doen wij in ons netwerk." Zo liet Samen in de Regio 8000 gratis maaltijden van een Bergs be drijf afgeven bij zorgpersoneel, dak lozen en minima. De Kringloper schonk puzzels en spelletjes voor dagbesteding, Vliegbasis Woens- drecht en Rabobank anti-corona- deuropeners voor zorgcentra. Een gift van 15.000 liter handgel vliegt de deur uit. ,,Onze mailbox zat zo vol verzoekjes." Zulke ondernemers koppelt Samen in de Regio aan nog drie o's: onder- wijs, overheid en maatschappelijke organisaties. ,,Vanwege ons 10-jarig bestaan houden we zes colleges, sa men met het Thrive Institute. Vanaf 6 oktober elke maand eentje, corona- proof, met sprekers in de theaterzaal van 't Rijks. Steeds met mensen uit ons netwerk en leerlingen uit de re gio." De overige scholieren volgen de livestream. ,,Daarna gaan onderne mers, scholieren en ambtenaren in donderdag 20 augustus 2020 VL 'Iets doen zodat Brabantse Wal geen Zeeland 3.0 wordt' BERGEN OP ZOOM In het gesloten res taurant van een be drijf in Bergen op Zoom worden deze maand 8000 maaltij den bereid die worden geschonken aan zorg- personeel en kwets baren op de Bra bantse Wal. FOTO SAMEN IN DE REGIO -Anita Karremans Peter de Brie Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55