Torenvalk vaste gast in Hulst Geen personeel voor onkruid Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 5 Klachtenregen in Terneuzen De stadsraad Sas van Gent trok on langs in een open brief aan de ge meente hard aan de bel over de ge brekkige onkruidbestrijding. Ter il lustratie stuurde de bewonersorga nisatie foto's mee, onder meer van welig tierend onkruid aan de West kade en op de Oostdam. ,,Het maakt allemaal een zeer onverzorgde in druk", aldus de stadsraad. De situatie in Sas van Gent is niet uniek. Uit meer kernen en wijken van Terneuzen, onder meer de Ter- neuzense binnenstad, komen ver gelijkbare klachten. Al sinds 2016 speelt dit, het jaar waarin het ge meenten werd verboden chemi sche middelen te gebruiken voor onkruidbestrijding. Maar deze zo mer lijkt het wel erger dan andere jaren. Woordvoerder Hans Dullaert van de gemeente Terneuzen kent de klachten en wijst ook een oorzaak aan. Onkruid moet sinds het ver bod op chemische middelen wor den verwijderd door het branden of door de straten te borstelen. Dat vergt veel personele inzet. ,,En er zijn in deze vakantieperiode te wei nig mensen voor", meldt Dullaert. ,,Niet iedereen kan er ook voor wor den ingezet, je hebt er kennis en er varing voor nodig." De onkruidbestrijding is uitbe- Niet iedereen kan er voor worden ingezet. Je hebt er kennis en ervaring voor nodig steed aan sociaal werkbedrijf Det- hon. Dullaert laat weten dat Ter- neuzen met Dethon in overleg is om tot een oplossing te komen. Hij tekent nog aan dat de weersom standigheden van de laatste tijd ook niet meehelpen. ,,Knalwarm en en kele flinke buien, dan wil het on kruid wel uit de grond schieten." Tien jaar geleden hing Fonny Ver mandel onder de nok van zijn dak, aan de achterkant van het huis, een nestkastje op. Het was speciaal bedoeld voor zwaluwen. Hij hoopte dat de vogeltjes zich in zijn achtertuin zouden vestigen. ,,Ik ben zot van zwaluwen." Een zwa luw heeft er nooit gezeten, maar sinds vijf jaar komt er een toren valk op het nestkastje zitten. ,,Hij komt elke dag tegen de scheme ring en blijft er de hele nacht." Ivonne: ,,Als ik 's avonds het bui tenlicht aan doe, blijft hij gewoon zitten." Braakballen naar school Bijzonder, gezien het feit dat ze in de bebouwde kom wonen en niets speciaals doen om het de roofvogel naar de zin te maken. Fonny: ,,Er zijn zo veel andere leuke locaties, maar meneer torenvalk is blijkbaar het liefste hier." Fonny maakte zelf een constructie onder het nest kastje, om de braakballen op te vangen. Dat zijn er zo'n drie a vier per dag. Ook handig: de construc tie vangt meteen de witte vogel poep op, die anders voor de achter- deur ligt. De braakballen geven Fonny en Ivonne aan het Rey- naertcollege, waar ze gebruikt worden voor onderzoek en studie bij het vak biologie. Als de schemer invalt en het exact negen uur is, komt de toren- Er zijn zoveel andere leuke locaties, maar meneer torenvalk is blijkbaar het liefste hier valk inderdaad aanvliegen. Zo snel dat je hem nauwelijks kunt waar nemen. Doelbewust vliegt hij naar zijn plekje in de nok van het dak. Alleen vandaag blijft hij niet. Na dat de vogel voor de foto heeft ge poseerd, vindt hij het te druk wor den en vliegt hij weg. ADVERTENTIE Erfrechtspecialiste Carien Moeijes geeft maandag 7 september een lezing in de Mauritshof ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 donderdag 20 augustus 2020 VL De torenvalk op zijn vaste plek bij de familie Vermandel uit Hulst: op het nestkastje voor zwaluwen. fotos peter nicolai Het aantal klachten over te veel onkruid op straten in alle kernen in Terneuzen rijst weer de pan uit. De gemeente zit ook met de handen in het haar, omdat er een tekort is aan personeel. Harmen van der Werf Terneuzen -Woordvoerder gemeente Ze hoopten op zwaluwen in de tuin, maar kregen in plaats daarvan een trouwe torenvalk. Al vijf jaar lang komt de roofvo gel elke dag langs bij Fonny en Ivonne Vermandel uit Hulst. Sophie Stockman Hulst -Fonny Vermandel Braakballen van de torenvalk. IJZENDIJKE - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. De meeste vijftigplussers denken dat de afwikke ling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt erfrechtspecialiste Carien Moeijes van Erfrechtplan. Volgens haar kan een goed testa ment veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een over lijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door wets wijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu wettelijk is geregeld. "Met een testament weet men vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Carien Moeijes. "Bij verhalen over testamenten en erfenissen wordt vaak ge dacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Carien Moeijes verder. "Binnen de generatie vijftigplussers heeft mis schien niet iedereen een kapitaal op de bank opgebouwd. Een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover erfbelasting verschuldigd kan zijn." Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Carien Moeijes uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft wel iswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erf belasting betalen?" Carien Moeijes kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig fa milieleed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een nota ris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Carien Moeijes ook. "Mensen vrezen vaak dat het handenvol geld kost of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of pra ten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testa ment voor zich uit. Soms té ver." Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de part ner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten van een testament wegen niet op tegenover de las ten die anders voor rekening van nabestaanden en partners komen", zegt Carien Moeijes tot slot. "Laat staan het onvoor ziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Lezing op locatie Maandag 7 september om 19:30 uur geeft Carien Moeijes een lezing over de noodzaak van een testament en levenstesta ment. U kunt een van deze lezingen kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen naar 085 - 8000 100. Door de nieuwe anderhalve meter maatschappij zijn er maar een beperkt aantal stoelen beschikbaar. Daarom is aanmel den noodzakelijk. We houden uiteraard strikt rekening met de RIVM richtlijnen. In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden, de over blijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstleven de is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn wel iswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Erfrechtplan heeft in samenwerking met een groot aantal no tariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opge steld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze erfrechtspecialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. De erfrechtspecialist gaat samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een testament kan ook een levenstestament familiedra ma's voorkomen, legt Carien Moeijes uit. "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan be schikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Blijft u liever thuis? Geef u dan op voor onze online lezingen. Deze worden dagelijks gehouden op verschillende tijdstippen. U bepaalt zelf wanneer u de lezing volgt via uw eigen compu ter, tablet of smartphone. Locatie: Datum: Aanvang: Inschrijven kan via: Mauritshof Mauritsweg 5 4515 LA IJzendijke maandag 7 september 2020 19:30 uur www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54