Echt einde verhaal voor vergister Rilland 5 VIANE FIETSRUSTPUNT GEOPEND Even uitblazen tijdens je rondje Schouwen- Duiveland en tegelijk de accu van je elektrische fiets bijladen. Dat kan prima op het fietsrustpunt dat gisteren bij Viane werd geopend. Marcel Modde Viane et uitzicht over het water achter het oude haventje is fenome naal. Links lijkt Tholen bij eb slechts een paar stappen weg, rechts verbindt de Zeelandbrug in een strakke, witte streep twee overkanten. De Oos- terscheldedijk bij Viane is een ideale plek om even halt te hou den tijdens een fietstocht door de Duivelandse polders. Niet voor niets staat hier één van de meest gebruikte fietsoplaadzuilen van Zeeland. En dat terwijl het fietsrustpunt op de dijk pas gisterochtend offici eel werd geopend. Op de winde rige dijk heffen wethouder Daniël Joppe, gedeputeerde Dick van de Velde en een handvol genodigden voor die gelegenheid het glas (een brut van eigen bodem uit Drei- schor). De accommodatie werd feitelijk in het voorjaar al in ge bruik genomen, maar de opmars van het coronavirus zette een streep door de formele agenda. Fietsers zijn blij met de stek, wijst wethouder Joppe op het nut van voorziening. Die is duurzaam: een windmolentje in de top van de fietsoplaadzuil draait op volle toeren om de buffer te vullen. Een zonnepaneel doet de rest van het werk. Stalen picknicktafels maken de locatie helemaal af. Een f ietsprovincie met vijf sterren In heel Zeeland kwamen er de af gelopen maanden 19 vergelijkbare picknick- of uitzichtplekken bij en 31 oplaadzuilen. Schouwen-Duive land telt de meeste fietsvoorzie- ningen. Op de site fietsoplaadpun- ten.nl is een overzicht gemaakt van de beschikbare stopcontacten voor elektrische fietsen in de pro vincie. Volgens gedeputeerde Van der Velde heeft het uitgebreide fietsnetwerk zich afgelopen tijd - in een periode dat veel Zeeuwen in eigen provincie bleven - zijn waarde nog maar eens bewezen. Zeeland is trots op z'n vijf sterren en gaat er alles aan doen die status volgend jaar te prolongeren, „Steeds meer mensen weten ons fietsnetwerk te waarderen", aldus Van der Velde. Dit is het op één na mooiste fietsrustpunt van Zeeland Oud-wethouder en polderbe woner Wim Stouten (zijn huis staat op 1,39 kilometer afstand van Viane, leert de teller op de e-bike van zijn vrouw) heeft het fiets- rustpunt informeel geadopteerd. Hij trok bij de gemeente aan de bel voor een extra bankje. En het doet hem deugd dat de houten palen van de halve cirkelvormige omhei ning van de picknickplek een stuk zijn afgezaagd. ,,Nu kan je er prima overheen kijken als je aan de tafel zit en toch een beetje in de luwte blijven. Perfect!", complimen teerde Stouten de initiatiefne mers. ,,Dit is het op één na mooiste fietsrustpunt van Zeeland. Wat dan de mooiste is, moet een ieder maar voor zichzelf invullen." Twee maanden geleden werd al dui delijk dat Engie geen heil meer zag in de bouw van een groengascen- trale in de Bathpolder. Het energie bedrijf noemde de gegroeide weer stand in de omgeving en de politiek tegen het project als reden om de stekker eruit te trekken. De positie van grondeigenaar ASR heeft bij dit besluit ongetwijfeld ook een grote rol gespeeld. De grootgrondbezitter benaderde vorig jaar ZonXP voor een alternatief plan voor de locatie. De gemeente Reimerswaal greep deze uitgelezen kans om de komst van de mestvergister te dwarsbo men met beide handen aan. Forse prijs Voor die ontsnappingsroute moet Reimerswaal overigens wel een forse prijs betalen. De gemeente wil in principe geen goede land bouwgrond opofferen voor zonne- parken, maar maakte in september vorig jaar voor ZonXP een uitzon dering. Om de aanleg van het park rendabel te maken, komen behalve op het perceel waar de mestvergis- ter zou komen, ook op drie andere plekken in het kassengebied zon- Ik denk dat we in mei met de bouw van de zonneparken kunnen beginnen nepanelen te liggen. In totaal gaat het om zo'n 7 hectare. De grootste klapper maakt ZonXP in de Kreek- rakpolder, aan de andere kant van het kanaal. Daar mag een zonne veld van 17 hectare worden aange legd. Directeur Arnout Hoek van ZonXP kreeg vorige week alle subsidiebe schikkingen, ter waarde van tien tallen miljoen, binnen. ,,We zijn nu in overleg met netbeheerder Endu- ris over hoe de zonneparken op het elektriciteitsnet kunnen worden aangesloten. De vergunning is al onherroepelijk. Ik denk dat we in mei volgend jaar met de bouw kunnen beginnen." De panelen worden in een 'zuidopstelling' neergezet, zo'n 80 centimeter bo ven de grond. Hoek zegt dat de zon- neparken op een goede manier worden ingepast in het landschap. De in 2017 toegekende subsidie voor de mestvergister zat de plan nen voor de zonneparken in de weg. Subsidieverstrekker RVO geeft namelijk geen beschikkingen af voor plannen die onverenigbaar zijn met elkaar. Omdat de beschik king aan Engie onlangs is ingetrok- Meerdere deadlines voor het realiseren van het project zijn niet gehaald ken, is dit probleem opgelost. Vol gens een woordvoerder van RVO heeft de dienst dit op eigen initia tief gedaan. „Meerdere deadlines voor het realiseren van het project zijn niet gehaald. Dan kunnen wij zo'n beschikking intrekken." donderdag 20 augustus 2020 Even opladen, voor fietser en accu Gedeputeerde Dick van der Velde (l) en wethouder Daniël Joppe van Schouwen-Duiveland ontkurken ieder een fles bubbeltjeswijn om de officiële ingebruikname van het fietsrustpunt bij Viane te vieren. foto ernesta verburg -Wim Stouten, oud-wethouder H ZonXP heeft de benodigde sub sidie binnen om een zonnepark van 24 hectare aan te leggen bij Rilland. Tegelijk heeft de Rijks dienst voor Ondernemend Ne derland (RVO) de 100 miljoen subsidie voor een mestvergister in hetzelfde gebied ingetrokken. Daarmee is het omstreden pro ject definitief van de baan. Joeri Wisse Rilland -Arnout Hoek, directeur ZonXP -woordvoerder RVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50