Kunstwerk voor neergestorte B-24 4 EMIEL PROVOOST 'JAAR LANGER KAMPIOEN ZIJN IS ONZIN' Deze dag stond al een jaar omcirkeld in zijn agenda. Donderdag 20 augustus 2020 zou Emiel Provoost zijn titel verdedigen. Maar er is dit jaar geen Zeeuws kampioenschap ringrijden. ,,Het is onzin mij een jaar langer als kampioen te zien. Ik heb er nu niks voor gedaan." MIJN DORP, MIJN STAD Geen ringrijden op het Molenwater in Middel burg. Geen pongers en poepscheppers. Geen stampende hoeven. Slechts saaie stilte. ,,Zonde hé. Lo gisch, maar balen", zegt Emiel Pro voost. De 21-jarige Gapinger rijdt in navolging van zijn vader en zijn opa voor de afdeling Domburg en pakte vorig jaar de Zeeuwse titel in een spannende eindstrijd waarin hij clubgenoot Coen Minderhoud af troefde. „Euforisch. Loon naar werken. Voor al die trainingsuren. En dan ook nog winnen van Coen. Van hem had ik in 2015 nipt verloren. Dat wilde ik niet nog een keer meemaken. Dus ja, dat maakte de winst extra lekker. Ik was twee keer tweede op het ZK geweest, maar ja, je wilt toch een keer winnen hé." ,,Mijn beide opa's reden, mijn vader en moeder, mijn broer en zus, een oom. Mijn vader René was in 2009 Zeeuws kampioen. Vijf jaar daarna won ik net niet, maar weer vijf jaar la ter wel. Ook dat maakte het speciaal." ,,De volgende dag reed ik al vroeg naar mijn werk. Ik hoorde het verslag bij Omroep Zeeland en las erover in de PZC. Dat was mooi. Ik heb er ook daarna veel plezier aan beleefd. Het is ook één van de mooiste prijzen voor een ringrijder. Deze hoop ik nog een paar keer te winnen." ,,Echt balen. In een normaal seizoen ben ik van begin mei tot eind augus tus elke dag bezig met ringrijden. Lo pend, op het paard en in mijn hoofd. 's Avonds in bed neem ik de wedstrij den door. Ineens viel alles weg. Ik ben aanvankelijk een beetje blijven trai nen in de hoop dat het alsnog zou lukken, maar nee dus." ,,Zo zie ik het niet. Ik heb er nu niks voor gedaan, ik weet ook niet of ik het nu nog kan. Pas als je weer op een paard stapt, weet je hoe goed het gaat." ,,Ja. Wij als rijders, maar ook Zeeu- wen en toeristen genieten van het ringrijden en missen het nu. Het is te hopen dat het volgend jaar weer kan. Weet je wat zou helpen? Als ze ring rijden als een sport gaan zien. Net als voetbal. Dan kun je wedstrijden orga niseren met een beetje publiek en voldoende onderlinge afstand. Zo lang overheden het blijven zien als een evenement, blijft het lastig en onzeker of we volgend jaar weer mo gen rijden. En het mag er dan uitzien als een hobby, wij beleven het echt als een sport hoor en trainen er ook hard voor." Het mag er dan uitzien als een hobby, wij beleven het echt als een sport hoor ,,Tja. Werken. Ik doe vakantiewerk bij Kloosterboer dat past bij mijn op leiding logistiek engineering aan de HZ." ,,Nou uh, ja, nee, niet echt. Voetbal len een beetje, ik ben keeper bij VV Veere. Ik wil altijd het beste in me zelf naar boven halen en dat kan ik vooral in het ringrijden." Op 12 september is (voor genodig den) de officiële onthulling van het kunstwerk. De fondsvorming is na genoeg rond, zegt Henk Zielman van de Stichting Cultuur en Erf goed Brouwershaven. ,,Het gaat in ieder geval door." Beeldend kunstenaar Rosalinde van Ingen Schenau uit Zonnemaire is momenteel druk bezig de con structie in elkaar te zetten. Ze doet dat bij een staalbedrijf in Oud-Beij- erland. Ieder afzonderlijk beeld is de vorm van de geluidsgolf die ontstaat wanneer je de voor- en achternaam van het bemanningslid inspreekt in een spraakrecorder. ,,Iedere naam levert een andere geluidsgolf op. Door die een kwart slag te draaien, ontstaan de figuren. Uniek gevormde vleugels. Zo krijgt elk bemanningslid z'n persoonlijke kunstwerk, waarmee hij wordt her innerd", zei Van Ingen Schenau eer der in een toelichting op dit werk. De volgorde waarin de beelden ko men te staan, komt overeen met de plek van de bemanning in het vlieg tuig; te beginnen met piloot Ho ward Young. Aan het begin van de Schenkels- dijk komt een zuil met informatie over het neergeschoten vliegtuig en zijn bemanning. Daar wordt bij de onthulling ook een krans gelegd, ter nagedachtenis aan de slachtoffers. donderdag 20 augustus 2020 SD 'Ik weet niet of ik het nu nog kan' Maurits Sep Middelburg Hoe voelde dat? Want je komt uit een echte ringrij- familie, toch? Wat heb je gemerkt van die titel? Maar dit jaar niet. Het voordeel is dat je jezelf nu twee jaar Zeeuws kampioen mag noemen Hopen op volgend jaar dan maar? Emiel Provoost steekt de beslissende 10-millimeterring op het Zeeuws kampi oenschap in 2019. FOTO RIANNE LOUS - Emiel Provoost, ringrijder Geen kamp op de tien millimeter- ring dus. Wat ga je donderdag wel doen? Heb je wel andere hobby's dan ringrijden? Met een symbolische spanwijdte van 33,5 meter wordt het een kunstwerk dat in de polder bij Brouwershaven niet over het hoofd valt te zien. De negen af zonderlijke stalen sculpturen binnen deze opstelling staan voor de bemanningsleden van de Amerikaanse B-24M bom menwerper, die 5 april 1945 bij de Schenkelsdijk neerstortte. Marcel Modde Brouwershaven BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Brusea, 10.00-17.00 uur: Mu seum geopend, de monstratie mosselen koken; BURGH-HAAMSTEDE Hervormde kerk Burgh, 14.00-17.00 uur: Tentoonstelling Kunst in Burgh; Sportcentrum Wes- terschouwen, 10.00 18.30 uur: Kinderker- mis 't Kraayennest; BURGHSLUIS Passa giersschip de Onrust, 11.00 uur: Familie- rondvaart laagwater, 13.45 uur: Familie- rondvaart; DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.00 17.00 uur: Museum geopend, tentoon stelling Schouwen- Duiveland Bevrijd; ELLEMEET Dorps huis, 19.00 uur: Medi tatie; Strandpaviljoen Corazon, 10.00-11.00 uur: Strandyoga; NOORDWELLE Cor- neliuskerk, 9.30 uur: Verzamelen fiets tocht door Klooster rijk Schouwen; RENESSE Landgoed Slot Moermond, ge hele dag: Wandel route Kabouterbos; ZIERIKZEE Grasveld naast J.W. vd Doel- school, 10.30-11.30 uur: Zomeractivitei- ten voor kinderen; Havenplein, 9.00 16.00 uur: Week markt; Stadhuismu seum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Cristóbal Mondragón; 't Luitje, 12.00 uur: Zeehondensafari; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom of u nog kunt deelne men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49