gratis Buitenkansje van de PZC! 'Ik hou niet van vakantie, ik blijf het liefst thuis' KAF KOREN 13 HERMAN BRUSSELMANS Vandaag is het de Laatste dag Buitenkansjes en geven we extra veeL prijzen weg. Maak kans op een SteLLa e-bike, vouchers voor een overnachting bij Fletcher HoteLs, e-books, een abonnement op Tijdschrift.nL en een Boretti BBQ. MAAK GRATIS KANS VIA PZC.NL/BUITENKANSJES ,,Ik bewaar geen boeken voor de vakantie, ik ben thuis altijd aan het lezen. Ik toerde vorige week in Frankrijk met mijn vriendin wat op de motor en dan zijn boeken sowieso te zwaar.'' „Stevige rock. Ik ben 62 en heb in mijn pubertijd muziek leren kennen van Led Zeppelin, Deep Purple, Iron Maiden. Neem Paranoid van Black Sabbath, dat lied geeft me energie. Alle kunst die je aanspreekt geeft energie, kracht, stromend bloed. Ik heb zelfs een drumstel in mijn woonkamer staan. Als ik daar achter zit, geeft me dat adrenaline, een gevoel van opwinding!" ,,Love Island, de realityserie op tv. Mijn vriendin Lena en ik amuseren ons daar te pletter mee. Ik moet lachen om wat voor onzin die personages uitkramen, hoe ze relaties op- en weer afbou wen, ruzie maken, verliefd zijn en weer niet.'' „Iemand die er in België uit springt, is de dichteres Delphine Lecompte. Ze schrijft zeer bijzondere gedichten. Ze heeft van die absurde, van de pot gerukte, semi-onnozele humor." Klassieker: ,,Alle films van Woody Allen, Manhattan in het bijzonder. Een mooi verhaal en prachtig gefilmd in zwart-wit. Allen is daarin, begin jaren 80, op zijn top als regisseur en schrijver." Luie of actieve vakantie: ,,Ik hou niet van vliegtui gen, boten en treinen. Ik hou niet van vakantie, ik blijf het liefst thuis. Je hebt mensen die zeggen: 'De piramides in Egypte, die moet je gezien heb ben.' Dan ben ik iemand die zegt: 'Die heb ik gis teren nog gezien op tv.' Ik voel me thuis gewoon het beste, met mijn vriendin en hond. Ik wil zoveel mogelijk schrijven; achter de computer zitten en rammen." 'Ik probeer minder vlees te eten. Er is vervanging genoeg, zoals tofu' ,,Look at yourself van Uriah Heep. Ik werd zo'n fanatiek aanhanger dat ik een fanclub heb op gericht. We hadden welgeteld vier leden. Mijn vader was tegen lang haar en alles wat hoorde bij rocksterren. Ik wilde hem op zijn tenen trappen. Met kledij, haar en muziek van Uriah Heep." ,,Minder vlees eten! Ik ben een vleesliefhebber, maar al die vleesfabrieken en dieren die leven om te worden geslacht, dat moet afgebouwd worden. Door het dierenleed en omdat het slecht is voor het klimaat. Ik probeer minder vlees te eten. Vervanging genoeg, zoals tofu.'' -ONNO LAKEMAN broedvogels en wintergasten. Jaarrondvogels zijn er, de naam zegt het al, het hele jaar. De vink, mus, kauw en groenling bijvoorbeeld. Omdat er in de winter nauwelijks insecten leven, zijn de meeste jaarrondvogels zaadeters of alles- eters. Dat menu is een handig herkennings foefje. Zaadeters hebben stevige snavels. Heel veel vogelsoorten broeden hier, maar vertrekken in de herfst naar warmere en vooral voedselrijkere oorden zoals Afrika of Zuid-Europa. Al die broedvogels zul je in de winter niet zien en kun je dan wegstre pen. Denk aan de fitis, zwaluw, heggenmus en nachtegaal. Dan zijn er nog de wintergasten: vogels die in het Hoge Noorden broeden en de ijzige omstandigheden in hun eigen land ontvluchten. Zo komen meer dan 2 miljoen ganzen hierheen, net als hon derdduizenden smientjes: kleine eendjes die makkelijk te herkennen zijn aan hun fluitende geluid. Wintergasten vertrekken in het voorjaar. Jazeker. Juist op een excursie krijg je handige tips. De gids wijst je op eigenaar digheden, waar en hoe je moet kijken, hoe een vogel zich verborgen houdt en wat de typerende uiterlijke kenmerken zijn. Natuurclubs die goede vogelexcursies orga niseren zijn bijvoorbeeld het IVN (heeft veel plaatselijke afdelingen), Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer, de Provinciale Landschappen en de Vogelbescherming. Strikt noodzakelijk is het niet, maar het maakt vogels kijken wel veel leuker. Met een kijker vallen details op en sowieso zie je natuurlijk veel meer vogels. Als je besluit een kijker te kopen, begin dan met een niet te dure. Bij kijkers zijn de vergroting (acht, tien of twaalf keer) en de grootte van de lens (25, 40 of 42 millimeter) belangrijk. Hoe groter de vergroting, des te moeilijker het is om een vogel in de kijker te krijgen. Vogelbe scherming Nederland verkoopt goede en niet te prijzige kijkers en geeft advies. Groot voordeel is dat je de kijkers in de tuin van de Vogelbescherming kunt uitproberen. Wat moet ik aan? Vogels letten niet op kleding. Houd er wel rekening mee dat vogels kijken stilstaan is en daarmee in herfst en winter een 'koude' hobby. Dikke kleren vergroten het plezier. Kleding maakt de vogels niet uit, je gedrag wel. Beweeg niet abrupt en praat zachtjes. Laat de hond thuis. In de broedtijd is de ochtend het beste. Dan zingen de vogels en kun je ze het makke lijkst ontdekken. De zang is een goed her kenningsmiddel. Eenmaal aan het broeden (van mei tot en met augustus) houden de vogels zich in de loop van de maanden steeds stiller. Je kunt ze dan wel heen en weer zien vliegen met eten voor de jongen. Bij storm en zware regen verschuilen ze zich, want vogels zijn natuurlijk niet gek. Roodborst Merel Groenling PC DONDERDAG 20 AUGUSTUS 2020 Ondanks alles is er genoeg te lezen, beleven en luisteren deze zomer. Wat doet schrijver Herman Brusselmans? Meteen een dure verrekijker kopen is niet nodig. fotos shutterstock Dit boek heb ik voor de vakantie bewaard: Favoriete muziek voor onderweg: Ideale serie voor een regenachtige dag: Geheimtip: Jouw eerste album: Tip voor bij de barbecue: HERMAN BRUSSELMANS' nieuwe roman Ver trouw mij, ik kom uit de veehandel is vanaf van daag verkrijgbaar in de (online) boekhandel. (Prometheus, €22) Helpt het om mee te gaan met een excursie? Heb ik meteen een kijker nodig? Wat is het beste tijdstip?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41