Boekentip zomerhit In de jungle was er geen klok wilden Danny Zuko zijn CD O CT3 CD "O O 6 Een verjaardagscadeautje was het: 'Grap pig, dan kun je ook eens koken wat som mige dictators aten'. Er staan inderdaad recepten in Aan tafel bij dictators van Witold Szablowski, maar de verhalen van de koks van Saddam Hoessein, Idi Amin, Enver Hoxha, Fi del Castro en Pol Pot zijn veel boeiender. Zoals dat van Saddam, die zijn kok een boete liet be talen als hij te veel zout in het eten had gedaan, maar wel elk jaar een nieuwe auto voor hem kocht. En dat van de Cambodjaanse kokkin Yong Moeun, die nog altijd niet gelooft in de wandaden van 'Broeder Matras' Pol Pot, terwijl onder zijn bewind /'ic fa fc w twee miljoen landge noten omkwamen. Door de ogen van hun koks bekeken worden de dictators mensen met smaak, humor en heimwee naar de gerechten uit hun jeugd. Maar ook zijn het wrede fanatie kelingen, voor wie ge weid en terreur van zelfsprekend zijn. Te gelijkertijd geeft Szablowski korte, maar boei ende beschrijvingen van de opkomst en onder gang van de meest gevreesde heersers van hun tijd. En die recepten? Heerlijk basaal zijn ze, meestal beperkt tot omschrijvingen in de trant van 'Neem deze ingrediënten, braad wat aan, doe een en ander in een pan en kook het'. Hoe lang? 'Weet ik niet, in de jungle hadden we geen klok, ik denk ongeveer een halfuur'. Het was de zomer van 1978. We stonden voor de overstap naar wat toen nog de zesde klas van de lagere school heette. Wat voelden we ons al groot, volwassen bijna. We zongen mee met You're the one that I want, het nummer dat de hele zomer de hitlijsten do mineerde en negen weken achter elkaar op nummer 1 stond. De teksten verhaspelden we enigszins, omdat Engels toen nog niet zo van- zelfsprekendwas. Joddewaddadawant Oe-oe-oe. De hele klas was gek op Grease, onze eigen West Side Story. Jon gens waanden zich Danny Zuko en droomden van een T-Birds-jasje, maar toch vooral van hun eigen Sandy. Scènes uit de film werden op het schoolplein nagespeeld. De eindmusical was er niets bij. John Travolta is altijd een held geble ven, maar Grease heb ik nooit durven terug te kijken, uit angst dat de magie van toen alsnog om zeep wordt geholpen. Film by the Sea ver toont de film volgende maand. Misschien toch maar eens de proef op de som nemen. En an ders is het een mooie kans om weer eens mee te zingen. joddewaddadawant. Oe-oe-oe. donderdag 20 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze week geeft chef internetredactie Arjen Nijmeijer elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Rolf Bosboom kiest een zo merhit uit. GO naM TAfÈi Bij IDI AMIN.DE Wicold SzabJowski Anwiir Vim Dmirndt hirii c O E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34