Echt einde verhaal voor vergister Rilland 5 De dertiende editie van Kunst aan de Kust is verplaatst naar zomer 2021. Desondanks kunnen toch heel veel mensen genieten van kunst die de komende dagen in Zoutelande, Meliskerke en Biggekerke te zien zou zijn. Dat komt omdat de organisatie een virtuele kunstroute heeft gemaakt. Elke dag verschijnt op de Face- bookpagina van 'Kunst aan de Kust' een nieuwe kunstenaar en wordt werk van haar of hem ge toond. Volgens de organisatie is het een succes. De dertiende editie beloofde nog groter te worden dan de voorgaande edities. Jaren geleden dacht voorzit ter Jeannette Marcusse al dat ze de grens had bereikt van expositieloca ties. Maar telkens boden meer men sen hun tuin of een andere plek aan zodat Kunst aan de Kust blijft groeien. Dit jaar zouden tachtig kun stenaars hun werk tonen, variërend van schilderijen en beelden tot en met werken van glas. Dat laatste van de hand van Wim Klaassen uit Goes. Hoewel hij al vele jaren actief is als glaskunstenaar zou het de eerste keer worden dat hij ook aanwezig is bij Kunst aan de Kust. ,,Dat komt omdat hij in het verleden vaak werk toonde tijdens andere kunstroutes", aldus mede-organisator Marjan Plak. ,,Maar ik heb hem overgehaald om deze keer voor ons te kiezen." Hij had er veel zin in, zo zegt hij zelf. Maar door de coronacrisis gaat deze editie nu niet door en is alles verplaatst. Hij vindt dat heel jammer omdat zulke kunst- routes hem de kans geven een nieuw publiek aan te boren en hij het pret tig vindt contacten te leggen. Ook Maurits Schoenmaker vindt het jammer dat de dertiende editie is uitgesteld. Hij woont in Terneuzen maar gaat nog wel veel terug naar zijn geboortedorp en -streek om inspira tie op te doen voor zijn schilderijen. ,,De duinen, de zee, het licht, het land, het blijft mooi." Zo reed hij pas nog van Zoutelande naar het gehucht Krommenhoeke toen hij een boer met zijn tractor op het land bezig zag. ,,In de stofwolken. Dat was zo mooi dat ik even stopte om foto's te ne men. Ze vormen de inspiratie voor een aquarel." Schoenmaker doet al zeker zo'n De digitale route slaat erg aan, ook onder mensen die slecht ter been zijn acht jaar mee aan Kunst aan de Kust en omschrijft de kunstroute als 'een vriendelijk gebeuren'. Hij weet uit ervaring dat de mix van professionele kunstenaars en amateurs en de vele verschillende locaties het goed doen bij toeristen en inwoners van Wal cheren. ,,Er is voor iedereen wel wat te vinden." Volgens hem is de diver siteit van kunst en expositieruimte de grote kracht. Bereikbaarheid Marjan Plak zegt dat de bereikbaar heid ook bijdraagt aan het succes. ,,Je kunt hem zowel per auto als fiets goed doen." Dit jaar zou Kunst aan de Kust van 20 tot en met 22 augustus plaats hebben. Wegens corona is alles doorgeschoven naar 19 tot en met 21 augustus 2021. ,,Maar digitaal leeft de route toch. Elke dag plaatsen we het werk en het verhaal van een kunste naar op Facebook." Dat slaat erg aan, ervaart ze als beheerder van de Face- bookpagina. ,,We trekken tot wel dui zend unieke bezoekers per kunste naar." Uit de reacties maakt ze ook op dat ze door de digitale route nu ook mensen bereiken die slecht ter been zijn. ,,Die de echte route niet kunnen lopen of fietsen." Twee maanden geleden werd al dui delijk dat Engie geen heil meer zag in de bouw van een groen-gascen- trale in de Bathpolder. Het energie bedrijf noemde de gegroeide weer stand in de omgeving en de politiek tegen het project als reden om de stekker eruit te trekken. De positie van grondeigenaar ASR heeft bij dit besluit ongetwijfeld ook een grote rol gespeeld. De grootgrondbezitter benaderde vorig jaar ZonXP voor een alternatief plan voor de locatie. De gemeente Reimerswaal greep deze uitgelezen kans om de komst van de mestvergister te dwarsbo men met beide handen aan. Forse prijs Voor die ontsnappingsroute moet Reimerswaal overigens wel een forse prijs betalen. De gemeente wil in principe geen goede land bouwgrond opofferen voor zonne- parken, maar maakte in september vorig jaar voor ZonXP een uitzon dering. Om de aanleg van het park rendabel te maken, komen behalve op perceel waar de mestvergister zou komen, ook op drie andere plekken in het kassengebied zon nepanelen te liggen. In totaal gaat het om zo'n 7 hectare. De grootste klapper maakt ZonXP in de Kreek- rakpolder, aan de andere kant van Ik denk dat we in mei volgend jaar met de bouw van de zonneparken kunnen beginnen het kanaal. Daar mag een zonne veld van 17 hectare worden aange legd. Directeur Arnout Hoek van ZonXP kreeg vorige week alle subsidiebe schikkingen, ter waarde van tien- tallen miljoen, binnen. ,,We zijn nu in overleg met netbeheerder Endu- ris over hoe de zonneparken op het elektriciteitsnet kunnen worden aangesloten. De vergunning is al onherroepelijk. Ik denk dat we in mei volgend jaar met de bouw kunnen beginnen." De panelen worden in een 'zuidopstelling' neergezet, zo'n 80 centimeter bo ven de grond. Hoek zegt dat de zon- neparken op een goede manier worden ingepast in het landschap. Subsidie ingetrokken De in 2017 toegekende subsidie voor de mestvergister zat de plan nen voor de zonneparken in de weg. Subsidieverstrekker RVO geeft namelijk geen beschikkingen af voor plannen die onverenigbaar zijn met elkaar. Omdat de beschik king aan Engie onlangs is ingetrok- ken, is dit probleem opgelost. Vol gens een woordvoerder van RVO heeft de dienst dit op eigen initia- Meerdere deadlines voor het realiseren van het project zijn niet gehaald. Dan kunnen wij zo'n beschikking intrekken tief gedaan. ,,Meerdere deadlines voor het realiseren van het project zijn niet gehaald. Dan kunnen wij zo'n beschikking intrekken." donderdag 20 augustus 2020 WA Strand bij Zoutelande door Maurits Schoenmaker. foto maurits schoenmaker Online Kunst aan de Kust in trek Emile Calon Zoutelande Glaswerk van Wim Klaassen uit Goes. FOTO WIM KLAASSEN -Marja Plak, mede-organisator ZonXP heeft de benodigde sub sidie binnen om een zonnepark van 24 hectare aan te leggen bij Rilland. Tegelijk heeft de Rijks dienst voor Ondernemend Ne derland (RVO) de 100 miljoen subsidie voor een mestvergister in hetzelfde gebied ingetrokken. Daarmee is het omstreden pro ject definitief van de baan. Joeri Wisse Rilland -Arnout Hoek, directeur ZonXP -woordvoerder RVO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33