II 'Vuelta realistischer' Froome en Thomas niet mee naar de Tour 21 heb een kalme geest tijdens top sportmomenten, maar ik denk ook dat ik gezelliger ben dan men sen van een afstand denken. Ik ben zelden boos en hou ook van een feestje en gezelligheid.'' Haar olympische succes in 2012 heeft haar veranderd. „Daarna werd ik me ervan bewust: o, ieder een kijkt naar je. Je hebt een voor beeldfunctie. Iedereen heeft een mening over je en als je iemand niet groet, ben je ineens arrogant. In eerste instantie had ik na Lon den het idee dat ik iedereen moest pleasen, want iedereen wil wat van je. Dan kun je het nooit goed doen. Dan is het fijn een management te hebben dat je beschermt tegen de buitenwereld, en een thuisbasis waar je altijd op kunt terugvallen. Waar je niet de zwemmer of kam pioen bent, maar de dochter, het zusje of nichtje.'' Rond 2011 dacht ze minder soci aal, meer zwart-wit. ,,Ik leerde in de jaren daarna dat er niet één hei lige weg is naar succes. Ook door Ferry (Weertman werd in 2016 olympisch kampioen open water, red.). Ik denk dat ik een corona- periode acht jaar geleden ook anders had beleefd. ,,Ik ben me er nu meer bewust van dat er meer is dan je eigen kleine zwemwereldje. Dat leidde tot een soort innerlijke strijd: de topsporter die dacht: ik wil in top vorm zijn, tegenover de mens die zich afvroeg: is onze collectieve gezondheid niet veel belangrijker dan ons stomme zwemmen? Zwemmen is niet minder belang rijk voor me dan toen, maar ik zie de menselijke kant nu beter.'' In maart was zoveel onzeker, met maar vier maanden tot de Spelen. Het was een opluchting toen ze werden uitgesteld Het zwaarste moment uit haar carrière lijkt haar hersenvliesont steking in 2010 op trainingskamp met de zwemploeg. ,,Mijn leven lag ineens stil. Van de focus op presteren, binnen twaalf uur naar doodziek. Dat was heel raar. De grootste les was: je kunt niet alles controleren.'' Ze lag in het zieken huis, zeven weken zwom ze niet. Voordat ze revalideerde stapte ze eerst een minuut in het zwembad. ,,Stom misschien, maar ik móést weten of ik nog kon zwemmen, of het motorisch nog kon, of dat het einde carrière was. Gelukkig was dat niet zo.'' Drie maanden later zwom ze persoonlijke records. ,,Maar los van de fysieke pijn toen was het als topsporter mis schien zelfs heftiger om om te gaan met het begin van het hele coronagebeuren. In 2010 ging het alleen om mijn eigen herstel, nu ligt de hele wereld aan puin. Er was in maart zoveel onzeker, met zoveel vragen, met maar een maand of vier te gaan voor de Spe len. Daarom was het echt een op luchting toen ze werden uitge steld. Nu is er weer rust. Het thuis trainen, het diep gaan, ik verbaas de me erover hoe makkelijk dat gaat. Dan weet je: ik heb echt in trinsieke motivatie.'' Viervoudig Tourwinnaar Froome reageert via zijn ploeg op zijn ab sentie in de Tour. ,,Ik ben blij dat ik na mijn zware ongeluk weer kan koersen. Maar ik voel nu niet het volledige vertrouwen dat ik in de Tour kan brengen wat ik zou moeten brengen. We moeten niet vergeten dat ik veel botten in mijn lijf heb gebroken. Ik heb nog wat tijd nodig om in topvorm te ko men. Ik wens het team veel geluk. Ik heb vertrouwen in Egan en het team dat ze het gewenste resultaat bereiken.'' Egan Bernal is de kopman van Ineos. Want ook Geraint Thomas, de winnaar van 2028, is gepas seerd. Thomas moet in oktober de Giro winnen voor Ineos. Hij re ageert politiek correct. ,,Ik wilde altijd een keer de Giro winnen. Ik koers graag in Italië. Ik houd van het land, van de fans en van het eten.'' Bernal krijgt in de Tour steun van schaduwkopman Ri chard Carapaz die alsnog is opge trommeld na het wegstrepen van Froome en Thomas. Ook Dylan van Baarle reist af naar de Tour. ACHTERGROND Niks aan het handje, geen spoor van paniek. De vorm kwam eraan, de conditie groeide. Chris Froome zei het een week of twee geleden zonder verblikken of te verblozen: hij lag op schema voor zijn vijfde Tourzege. Niemand geloofde hem. De afgelopen maanden streed Froome tegen zichzelf en tegen de tijd. Hij verloor beide gevech ten, al was het een prestatie op zich dat hij weer terug in koers kwam nadat hij een jaar geleden van alles en nog wat brak bij een valpartij tijdens de verkenning van een tijdrit in de Dauphiné. Zijn comeback kreeg nooit het momentum waar hij op hoopte: het hele jaar fietste Froome ach ter de feiten aan. In de Route d'Occitanie, de Tour de l'Ain en de Dauphiné werd hij op tiental len minuten gereden. Dat viervoudig Tourwinaar Froome niet naar de Tour zou gaan zat er al een tijdje aan te ko men. Dat Ineos ook Geraint Tho mas (winnaar in 2018, vorig jaar tweede) niet selecteerde is wél een verrassing. Thomas ver- keerde de afgelopen weken ook niet in blakende vorm, maar hij leek zeker van zijn selectie. Het thuislaten van Froome en Thomas is een noodgreep van Ineos. In de Tour de l'Ain en de Dauphiné kregen ze keer op keer billenkoek van Jumbo-Visma. Vooral bergop werd pijnlijk dui delijk dat Ineos kwetsbaar is. Er moest iets gebeuren. Iedere man telt; ruimte voor een renner die weinig toevoegt is er niet. Boven dien is Froome geen teamspeler: hij rijdt voor zichzelf totdat er écht geen andere mogelijkheid meer is. Maar de ploegleiding ge looft ook niet in Thomas als luxeknecht. Het is het einde van een tijdperk. De oude (Froome is 35, Thomas 34) moeten plaats maken voor jonge renners. Voor Egan Bernal (23), voor Pavel Siva- kov (23) en Richard Carapaz (27). De Ecuadoriaan is het konijn dat Ineos in de Tour uit de hoed to vert: hij zou eigenlijk de Giro rij den. Het is ook voor het eerst dat Ineos aan de Tour begint zónder Britse kopman. Luke Rowe is de enige Brit in de Tourselectie. Dat is nogal wat voor een ploeg die in Groot-Brittannië het wielrennen op de kaart zette. De (Britse) sponsor en de (Britse) ploeglei ding zullen met het oog op vol gend jaar nóg harder proberen om een Britse klassementsren ner binnen te halen. Dan kom je snel uit bij de Yates-broertjes. Aangezien Simon tot 2022 bijte kende bij Mitchelton-Scott, zal Ineos bij Adam uitkomen. donderdag 20 augustus 2020 GO Voor Chris Froome voelt het raar om de Tour te missen en zijn focus naar de Vuelta later dit jaar te verleggen. Maar zegt hij: „Rijden Vuelta is realisti scher." Daniël Dwarswaard Rotterdam Er moest iets gebeuren. En dus gooide Ineos het roer vlak voor de Tour om. Chris Froome en Geraint Thomas werden niet geselecteerd. Het is het einde van een tijdperk. Thijs Zonneveld Rotterdam Thomas (l) en Froome in de Tour van 2015. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21