II De vandaag jarige Ranomi Kromowidjojo over de mijlpaal van 30 worden 20 Dertig jaar is een mijlpaal, een goed moment om terug te kijken en vooruit te blikken met de vandaag 30 geworden Ranomi Kromowidjojo. De topzwemster: „Kinderen noemen mij nu vaak mevrouw.'' mm INTERVIEW Meestal roept Ranomi Kromowid jojo het zelf: 'Oma gaat even een dutje doen'. Ze omschrijft zichzelf als nineties kid, wat onverwacht oud klinkt als ze bedenkt dat som mige nieuwe selectiegenoten uit 2005 komen. Maar tegelijkertijd voelt de drievoudige olympisch kampioene die vandaag verjaart zich niet veel ouder dan een jaar of acht geleden. ,,Maar ja, het is wel een beetje een mijlpaal. Dat je ineens bij de dertigersclub hoort, of zo. Je zit in een andere fase.'' Vorig jaar bedacht Kromowid jojo een mooi plan. ,,Eerst Tokio, daarna een groot feest. Om succes sen te vieren, om te ontladen na de Olympische Spelen en voor mijn dertigste verjaardag.'' De realiteit is dat ze haar dertigste verjaardag vandaag op een vakantieadres in Overijssel viert, stukken intiemer dan gedacht: alleen verloofde Ferry Weertman is aanwezig. Erg? Nee. ,,Ik ben niet de per soon die denkt: dan moet ik het inhalen. Het is wat het is. En ik ben ook niet zo bezig met die der tig.'' Daar is ze te nuchter voor. Maar het is wel een moment om stil te staan bij haar loopbaan. Om terug te kijken en vooruit te blik ken. Ze heeft als zwemmer bereikt wat ze wilde, zegt ze. Maar ze wil meer. ,,Het is zeker nog niet klaar.'' Sommige atleten stopten met motivatieproblemen toen de Spe len een jaar werden uitgesteld, bij haar kwam de gedachte aan stop pen niet eens op. 'Tokio' wordt, mits het evenement volgend jaar wél doorgaat, haar vierde olympi sche deelname. Kromowidjojo ('Nog steeds hebben mensen overal ter wereld moeite met mijn achternaam. Ik luister naar alles wat erop lijkt, prima') begon op haar vierde met zwemmen. De dochter van een Surinaams-Javaanse vader en Nederlandse moeder groeide op in het Groningse Sauwerd. Als 10-jarige zwom ze haar eerste nationale record. Ze werd nooit gepusht, maar destijds was ze al doelgericht. Op haar 14de droom de ze van deelname aan de Spelen, een paar jaar later werd dat werke lijkheid. Het succesvolste toernooi uit haar imposante carrière zwom ze op 21-jarige leeftijd in 2012 in Londen, daar won ze drie keer olympisch goud. De ideale leeftijd voor een zwemmer ligt rond de 22, werd haar ooit verteld. Spottend: ,,Daar zitten Femke (Heemskerk, haar 32-jarige team- en generatiege- note, red.) en ik al iets overheen. Je merkt dat de gemiddelde leeftijd van zwemmers hoger is komen te liggen. We leven in een wereld waarin je hypotheek of huur moet betalen, dan ga je rond je 26ste wel kijken: is dit het nog waard? Er zijn tegenwoordig meer wedstrijden, er is iets meer geld te verdienen. Ik heb de afgelopen twee a drie jaar prima verdiend met wedstrijden, dat is voor vier a vijf mensen in Nederland mogelijk. Tien jaar ge leden was dat nog anders.'' Herstel Als het aankomt op zwemmen, gaat haar lijf niet anders met de belasting om dan acht jaar terug. ,,Ik herstel nog steeds snel, mis schien wel sneller dan ooit. Maar een nachtje doorhalen is anders. Daar is Ferry (28, red.) beter in. Ik ben sowieso een ochtendmens, maar rond 1.00 uur 's nachts denk ik wel: nou, ik ben er klaar mee, ik ben moe. Niet meer zoals op je 18de, dan kun je eindeloos door.'' Ze zag door de jaren heen team genoten vertrekken ('Ik ben zo'n drie generaties verder inmiddels'), maar een zwemgroep houdt je jong, merkt ze. ,,Al denk je af en toe zowel: 'o, geinig', als: 'jeetje, waar gaat dit over?'" Soms zegt ze tegen Heemskerk: ,,We zijn hier echt te oud voor.'' Als straattaal het zwembad betreedt bijvoor beeld. „Iedereen kech noemen, of dat soort woorden. 18- of 20-jari- gen hebben een andere taal, leven in een andere wereld. Ik zit niet op Snapchat of Tiktok. Maar als wij Ik vind het gewoon heel lekker om in het water te liggen. Mensen zeggen: je voelt het van binnen als het klaar is. Dat heb ik nog steeds niet het hebben over 'lekker even wan delen', kan ik ook denken: toen ik 18 was, vond ik daar geen zak aan.'' Zo dacht ze vroeger bij jonge moeders die zeiden zich nog heel jong te voelen ook: wat een onzin. ,,Zij leken voor mij toen al me vrouwen. Nu noemen kinderen mij vaak mevrouw, prima want het is hartstikke netjes, maar je denkt ook: wow, ja, ik ben ineens ook een mevrouw.'' Wie haar tien of vijftien jaar geleden had ge vraagd wat ze rond haar 30ste zou doen, had niet als antwoord gekre gen dat ze nog zou zwemmen. ,,Ik vond het altijd het leukste om te doen, maar er is ook een leven na, dacht ik. Maar zwemmen blijkt nu nog steeds het leukste te zijn. Ik kies er niet voor omdat het veilig is of omdat ik geen ander doel heb, het maakt me gelukkig. Natuurlijk gaat dat gelijk op met prestaties, ik doe dit niet voor de vijftigste plaats. Ik wil verbeteren, de beste zijn. Maar ook het zwemmen an sich, ik vind het gewoon heel lek ker om in het water te liggen. Mensen zeggen: je voelt het van binnen als het klaar is. Dat heb ik nog steeds niet.'' Topsport bracht haar discipline en assertiviteit. Ze leerde omgaan met tegenslag. Het leverde prijzen op die allemaal bij haar ouders staan ('Alles wordt bewaard, ze kunnen een heel museum ma ken'), maar ook zelfvertrouwen. ,,Ik ben best benieuwd hoe ik zou zijn geworden zonder topsport. Ik was als kind heel verlegen. Dat is de Groningse opvoeding, geen grote mond hebben. Het hoeft niet met zoveel woorden.'' Uitbundiger Tot ze op haar 18de naar Eindho ven verhuisde. ,,Voor een klein landje, en dit is heel zwart-wit na tuurlijk, was daar wel een verschil. Mensen spreken met meer woor den, het is uitbundiger. Het is niet zo dat Groningers stug zijn, maar het is een ander soort mensen dan Brabanders. Ik heb door de combi natie van topsport en in het zui den leven geleerd assertiever te zijn en iets meer te zeggen dan al leen maar 'ja', 'goed', of 'prima'.'' Nu is ze nooit meer verlegen. Ze staat bekend als 'koele kikker'. ,,Ik donderdag 20 augustus 2020 voor 'Soms zeg ik: we zij n hier Lisette van der Geest Hengelo Ranomi Kromowidjojo: ,,Ik ben me er nu meer bewust van dat er meer is dan je eigen kleine zwemwereldje.'' foto vincent jannink - Ranomi Kromowidjojo (30)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20