'Zelf kijken of je als fraudeur te boek staat' ECONOMIE 17 het beeld van een branche die met moeite haar hoofd boven water houdt. Sterker nog, volgens Jos Goebbels zijn de marges in zijn sector 'redelijk goed, al kan het al tijd beter'. Dat komt volgens hem omdat niet al het vlees in de supermarkt kiloknaller is. De sector levert ook aan restaurants en slagerijen die in een hoger prijssegment zitten. Bovendien gaat er een groot deel van het vlees naar het buitenland. Zo is er in China een grote afzet markt voor delen die in Nederland niet worden gegeten, zoals orga nen, wangen en pootjes. Goeb- bels: ,,Een dier bestaat uit heel veel delen. Voor het ene krijgen we meer dan voor het andere.'' Hij verwacht niet dat hogere marges tot extra investeringen leiden op het gebied van dierenwelzijn. ,,Het verbeteren van het dierenwelzijn is een permanent proces, daar wordt sowieso niet op bezuinigd.'' SUPERMARKT Niet alleen omdat ze de slachte rijen weinig betalen, wat weer doorwerkt in de prijs voor de boer. LTO Nederland is ook boos over de vele kiloknallers. ,,Stunten met vlees, zoals twee voor de prijs van één, is een verkeerd signaal. Net als de boodschap 'hoogste kwali teit laagste prijs''', aldus LTO- woordvoerder Dieben. Volgens Hoste stunten super markten vaak met vlees om consu menten naar de winkel te lokken. ,,Supermarkten gebruiken verse producten zoals vlees, groente en fruit om klanten te trekken. Als die eenmaal in de winkel zijn, slaan ze ook producten met meer marge in.'' Volgens de econoom hebben veel consumenten daar door geen idee meer wat vlees in de supermarkt kost. ,,Die ont houdt alleen dat de speklappen in de aanbieding zijn.'' Voor een kilo varkensvlees, die niet in de aanbieding is, betaal je ongeveer 7,5 tot 8 euro, aldus Hoste. Pieter van Beukering, hoogleraar milieueconomie aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam, stelt dat su permarkten misschien wel 'de meest cruciale rol' spelen in wat hij een race to the bottom noemt. ,,Zij blijven al dat goedkope vlees maar beschikbaar stellen.'' Hij vindt dat supermarkten beter moeten communiceren wat de consument krijgt voor zijn geld, en wat niet. ,,De onwetende con sument is niet bereid om meer te betalen, de geïnformeerde consu ment wel.'' Albert Heijn lijkt bevreesd vleeseters met een kleine porte monnee teleur te stellen. 'Dank zij onze vaste scherpe prijzen voor alledaagse producten en kortin gen, kan iedereen boodschappen bij ons doen naar zijn of haar wen sen en behoeften. Dus ook klanten die graag vlees of vis eten willen wij keuze en voordeel bieden', stelt de supermarkt in een schrif telijke reactie. Albert Heijn ver klaart bovendien dat zij weinig in vloed heeft op het inkomen van boeren. 'Ongeveer 80 procent van de Nederlandse agrarische pro ductie wordt geëxporteerd.' CONSUMENT Nu naar misschien het meest ongemakkelijke deel van dit ver haal: de verantwoordelijkheid van de consument. De meeste consu menten vinden dat kiloknallers uit de supermarkt moeten ver dwijnen, blijkt uit een peiling in opdracht van LTO Nederland. Uit hetzelfde onderzoek blijkt echter ook dat nog geen kwart van de consumenten checkt op duur zaamheid. ,,De wil is er, maar dit merkt de boer nog niet in de por temonnee'', concludeert de land bouworganisatie. Een belasting op vlees zou de consument kunnen dwingen de daad bij het woord te voegen. De True Animal Protein Price Coali tion (TAPP Coalitie), een samen werkingsverband van ngo's en be drijven - waaronder Milieudefen sie en Hartpatiënten Nederland - pleit voor een eerlijke, hogere vleesprijs. Zij stellen dat de prijs van vlees zo laag is, omdat de schade aan klimaat, milieu en biodiversiteit niet meegenomen wordt. Doe je dat wel, dan moet de prijs van kip, varkens- en rund vlees met respectievelijk 0,20, 0,45 en 0,57 cent per 100 gram omhoog, rekende onderzoeksbureau CE Delft in opdracht van de TAPP Coalitie door. De prijs van de afge prijsde kilo rundergehakt zou dan niet meer 4,99 bedragen maar 10,60 euro. ,,Dierenwelzijn is nog niet eens in die prijs opgenomen, onder meer omdat het lastig is om daar een maatstaf voor vast te stellen'', zegt Jeroom Remmers, directeur van de TAPP Coalitie. Volgens hem heeft een hogere prijs wel degelijk invloed op het koopgedrag van de consument. ,,Wij verwachten dat consumenten de helft minder vlees gaan kopen als ons voorstel voor eerlijke vleesprijzen wordt ingevoerd.'' Om te voorkomen dat vooral arme consumenten de dupe wor den van de vleestaks, stelt de TAPP Coalitie voor om met een deel van de opbrengst de prijs van groente en fruit te verlagen en lage inko mens te compenseren. Het reste rende deel moet terugvloeien naar boeren die milieu en dierenwel zijn verbeteren. POLITIEK voorstel steunen. De coalitie richt zich op de verkiezingen in maart 2021. Remmers: ,,D66, PvdA, ChristenUnie, GroenLinks en PvdD hebben in de afgelopen tien jaar allemaal een keer een btw-verhoging op vlees in hun verkiezingsprogramma's opgeno men. Ook Kamerleden van Denk, SPG en 50Plus spraken positief over onze voorstellen. Wij gaan er van uit dat zij in het huidige poli tieke klimaat, met boerenprotes ten en de roep om een eerlijker klimaatbeleid, een eerlijke vlees- prijs willen opnemen.'' Volgens onderzoek in opdracht van de TAPP Coalitie blijkt dat ruim de helft van de Nederlanders genoegen neemt met een hogere vleesprijs als de opbrengst daarvan wordt gebruikt om groenten en fruit goedkoper te maken. Eerder dit jaar bleek dat de Belas tingdienst jarenlang illegaal een zwarte lijst, de Fraude Signale ringsvoorziening (FSV) in het jargon van de fiscus, bijhield met mogelijke fraudeurs. ,,Op die lijst stonden 300.000 belastingplich tigen, burgers en bedrijven'', zegt Jurgen de Vries, voorzitter van de BvB. Wie op die lijst stond werd automatisch als frau deur behandeld, ook als iemand onschuldig was. Vandaag debatteert de Tweede Kamer met de bewindslieden van financiën over deze zwarte lijst. Het is niet de eerste keer dat de Kamer zich buigt over mis standen bij de Belastingdienst. En het zal niet de laatste keer zijn, vreest de BvB. ,,Er schijnen meer lijsten te circuleren bij de belastingdienst'', aldus De Vries. Het bestaan van de lijst kwam dit voorjaar aan het licht. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) kreeg de FSV boven water na langdurig onderzoek. Tot dan toe had de fiscus steeds ontkend dat een dergelijke lijst bestond. De AP concludeerde dat de lijst illegaal was en dat mensen en bedrijven nooit zo geregistreerd hadden mogen worden. Kinderopvangtoeslag Saillant detail is dat de Belasting dienst de lijst nog snel op schoonde voor het onderzoek. Oorspronkelijk stonden er 300.000 namen op de lijst, maar dat werd teruggebracht tot 180.000. Voor een deel gaat het om mensen die in de affaire rond de kinderopvangtoeslag al als verdachte te boek stonden. Maar ook andere burgers en bedrijven werden zonder het te weten op de FSV gezet. ,,We roepen belastingplichti gen die vermoeden dat ze op zo'n lijst staan op om te informe ren bij de fiscus of ze op die lijst staan'', zegt De Vries. Op de site van de BvB kunnen burgers een brief downloaden om naar de Belastingdienst te sturen. De Vries hoopt op een massale respons. ,,Dan krijgen we een duidelijk beeld waarom mensen als verdachte werden bestem peld. Want de Belastingdienst heeft niet duidelijk gemaakt welke criteria ze hanteerde om burgers of bedrijven op de zwarte lijst te zetten.'' Wel gaf het ministerie van Financiën eerder aan dat veel mensen met een tweede nationaliteit op die lijst terechtkwamen. Wie op zo'n lijst staat, kreeg te maken met strenge controles en kreeg niet of heel moeizaam informatie van de fiscus. donderdag 20 augustus 2020 GO Bij varkensbedrijf Den Elshorst in Brabant wordt diervriendelijk vlees geproduceerd: de varken staan buiten. -OTOS HOLLANDSE HOOGTE Onder de boeren zijn vooral de supermarkten de kop van Jut. Consumenten willen goedkoop vlees. De TAPP Coalitie is afhankelijk van de politieke partijen die hun De Bond voor Belastingbeta lers (BvB) roept belasting plichtigen op te informeren of ze als fraudeur te boek staan bij de Belastingdienst. Zelf geeft de fiscus die infor matie niet. Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17