II Rechter: Mondkapjes mogen en zijn goed verdedigbaar NIEUWS 15 CORONA MAATREGELEN Het mondkapje raakt bij de Fransen steeds verder ingeburgerd. Ook op het werk wordt het verplicht om er één te dragen. Dat kost ze grote moeite, zo blijkt. Fransen moeten op steeds meer plaatsen verplicht een mondkapje op, omdat het aantal besmettingen snel stijgt. ,,Het aantal besmettin gen met corona is in alle leeftijds groepen aan het toenemen'', waar schuwt het ministerie van Volks gezondheid. In een week kwamen er ruim 16.000 besmettingen bij. Op scholen moeten daarom alle kinderen ouder dan 11 jaar een masker op als ze niet 1 meter uit el kaar kunnen zitten. De overheid doet ook een expliciete oproep aan toeristen: ,,Als u terugkomt van vakantie uit gebied waar het virus actief is, laat u dan testen.'' Franse bedrijven hebben ver deeld gereageerd op de plicht om nu ook hun werknemers mond kapjes te laten dragen. ,,De rege ring doet alsof de pandemie weer helemaal terug is, maar dat is niet zo'', liet de grootste werkgeversor ganisatie, MEDEF, weten. Kleine bedrijven klagen dat zij de mondkapjes moeten betalen. ,,Veel ondernemers hebben daar helemaal geen geld voor. Als we dit langdurig moeten doen, dan is het toch rechtvaardig dat de rege ring het ook betaalt?'', zei de SID, de branche-organisatie van onaf hankelijke kleine bedrijven. Vakverenigingen rekenden uit dat Franse ondernemers nu al zo'n 100 euro per maand per werkne mer kwijt zijn aan coronamaatre gelen. Dat gaat van het neerzetten van handgel tot het extra schoon maken van werkplekken. Som- taal liever nu de maskers voor mijn personeel dan dat ik straks het bedrijf kan sluiten.'' De Franse regering heeft beslo ten om mondkapjes per 1 septem ber te verplichten in alle bedrij ven. Alleen in individuele en afge sloten werkkamers mag iemand zijn of haar masker af doen. Vol gens onderzoek is 24 procent van alle nieuwe besmettingen in Frankrijk op de werkplek. Maar thuiswerken kan nu eenmaal niet in alle gevallen. De afgelopen weken besloten honderden dorpen en steden al om op straten en in wijken het mondkapje verplicht te stellen. Niet dragen levert in veel gevallen een boete van zo'n 135 euro op. Daaronder grote steden zoals Pa rijs, Marseille en Lyon, maar ook een banlieue als Saint-Denis, een vakantiebestemming als La Ro- chelle en een industriestad als Rouen. Toulouse maakte als eerste grote stad bekend dat vanaf morgen een maskerplicht geldt in de héle stad, voor iedereen boven de 11 jaar. In Marseille zijn deze week 130 extra manschappen van de oproerpoli tie gestationeerd. Die moeten er op toezien dat inwoners en toeris ten ook echt het mondkapje op zetten waar dat verplicht is. ,,We hebben problemen gehad met het handhaven in Marseille'', zei rege ringswoordvoerder Gabriel Attal. Hij stak de hand in eigen boezem. ,,Aan het begin van de epidemie zeiden we dat een mondkapje niet effectief was tegen de epidemie. Nu zeggen we dat het nodig, noodzakelijk en verplicht is. Ik snap dat dat onlogisch klinkt. Maar we hebben nu meer kennis over het virus.'' Als we dit langdurig moeten doen, is het toch rechtvaardig dat de regering betaalt mige werkgevers zijn pragmatisch. ,,Ik heb in mijn eigen bedrijf 10.000 euro geïnvesteerd en voor 6 maanden maskers aangeschaft'', vertelde ondernemer Yann Orpin uit Lille, die daar tevens voorzitter is van de lokale werkgeversvereni ging. ,,Natuurlijk ben ik niet blij met die extra kosten. Maar ik be- Volgens Gietelink en Viruswaar heid is het nut van mondkapjes niet bewezen, mogen ze niet vol gens de grondwet omdat ze de persoonlijke levenssfeer inperken en is er ook geen noodzaak omdat er bijna geen coronapatiënten in het ziekenhuis liggen. ,,98 procent van de mensen wordt niet ziek, al leen de overheid schreeuwt moord en brand'', betoogde jurist Jeroen Pols van Viruswaarheid tijdens de zitting, maandag. Volgens de rechter is de mond kapjesmaatregel echter goed ver dedigbaar, omdat eerder uitge- vaardigde maatregelen niet vol doende hebben geholpen. Omdat het gaat om een relatief kleine in breuk op het eerbiedigen van de persoonlijke levenssfeer en ook omdat de maatregel maar tijdelijk is (van 5 tot 31 augustus). De ge zondheidsschade die Viruswaar heid ook aanvoerde als argument tegen de mondkapjes, is volgens de rechter niet aannemelijk. Bo vendien kan in dat geval een uit zondering worden gemaakt. Ie mand met een goede medische re den hoeft geen mondkapje op. De advocaten van de veilig heidsregio zeiden dat het invoeren van een mondkapjesplicht wel mag, zeker op deze bescheiden schaal (enkele locaties in Amster- Besluit van de rechter is wel erg teleurstellend dam). Met de maatregel hoopt de veiligheidsregio meer bewustzijn bij mensen te creëren, zodat ze zich aan de 1,5 meterregel houden. Volgens de rechter in Amster dam wordt er verschillend gedacht over de vraag of de voorzitter van de veiligheidsregio de noodveror dening voor mondkapjes - juri disch gezien - mocht uitvaardigen. Volgens de rechtbank moet een rechter 'terughoudend toetsen' of een regeling al dan niet rechtmatig is. Omdat daar in dit geval wisse lend over wordt gedacht, komt de rechter 'terughoudend' tot de con clusie: het is niet onrechtmatig. Advocaat Gerben van de Corput, die Gietelink en Viruswaarheid bijstaat, is teleurgesteld. ,,Alles wat de veiligheidsregio zegt vindt de rechter 'aannemelijk' en alles wat wij zeggen 'niet aannemelijk'. Daar komt het feitelijk op neer. En over de rechtmatigheid zegt ze: we weten het eigenlijk niet, dus be sluiten we terughoudend maar dat het niet onrechtmatig is. Dat is wel erg teleurstellend.'' Duizenden makers staat het water aan de lippen. Daarom is het Cultuurfonds een grote actie gestart om cultuurmakers te ondersteunen. Met uw hulp kunnen zij kunst, theater, mode, muziek en poëzie blijven maken. Kom met ons in actie en doneer! donderdag 20 augustus 2020 Mondkapje in Frankrijk steeds vaker verplicht Frank Renout Parijs M De Fransen moeten ook op werk een mondkapje dragen. foto epa, reuters - Organisatie van kleine bedrijven De mondkapjesplicht in Am sterdam mag blijven. Dat heeft de rechter in Amsterdam beslo ten nadat centrumbewoner Ab Gietelink en protestgroep Vi ruswaarheid een kort geding tegen de Veiligheidsregio Am- sterdam-Amstelland hadden aangespannen. Victor Schildkamp Amsterdam - Advocaat Van de Corput Scan de QR-code voor een eenmalige gift Ook Jeangu Macrooy ondersteunt deze actie PRINS BERNHARD CULTUURFONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15