EEN ZOMER IN NEDERLAND NIEUWS 13 In buurtschap Quatre Bras kun je vier kanten op, onder meer naar de IJssel. De oevers van deze bijzondere rivier zijn het domein van fietsers en wandelaars. L Quatre bras (vier armen). Er zijn restaurants die zo heten, cafés, grote huizen. Meestal liggen die dan aan een krui sing, aan die armen van asfalt. 'Quatre bras is Frans voor kruispunt', lees je soms. Maar in die taal is een kruis punt vooral een carrefour. Dat mid deleeuws klinkende quatre bras zie en hoor je in Frankrijk vrijwel nooit. Het is meer iets van Wallonië. Daar ligt ook de beroemdste Quatre Bras van allemaal: die van de gelijknamige slag op een strategisch kruispunt, die in 1815 twee dagen voor de beslis sende veldslag van het nabije Water loo plaatsvond. Maar daar ben ik niet. Ik sta op een ander druk kruispunt, in Gelderland, gemeente Lochem. Quatre Bras heet de anderhalve eeuw oude villa die er stil bij staat, terwijl het vele ver keer - inclusief denderende vracht wagens - pal voor de deur met 80 ki lometer per uur voorbijraast. Vanwege die villa is Quatre Bras ook de naam van de buurtschap, be staande uit enkele tientallen huizen rond die Vier Armen. Twee van de armen gaan naar de Hanzesteden, Deventer in het noorden en Zutphen in het zuiden. Een derde duikt rich ting oosten de Achterhoek in. En, om de mooie verscheidenheid van de plek te onderstrepen, komt de vierde arm westwaarts al heel snel uit bij de IJssel. Daar, enkele kilometers hoger aan de oever, zet Bart Kulling voetgan gers en fietsers over met een rappe boot, het Dommerholtsveer. Week in, week uit, samen met een collega. Van april tot eind oktober, mits de waterstand geen gekke dingen doet. ,,Met hoog water in de wintermaan den loopt de hele polder onder en kunnen we niet aanleggen. Daarom varen we dan sowieso nooit'', vertelt Kulling, die op zijn 71ste geen zin heeft om te stoppen met werken. Tot zijn pensioen voer hij met chemica- liëntankers over de Rijn. ,,Je komt nooit meer los van het water. En er zijn akeliger plekken om te werken dan hier'', zegt hij met een glimlach. De IJssel is een bijzondere, wispel turige rivier. Hier, met geen enkele brug in de 18 kilometer tussen De venter en Zutphen, kronkelt hij zich door een maagdelijk landschap. Dat is immens populair bij fietsers en, als het niet te heet is, ook bij wandelaars. Er is een NS-wandelroute van station naar station van de twee steden, over de iets minder bebouwde westoever. Auto's worden op een groot deel van de weggetjes geweerd, en andere we gen en paden lopen dood. Eén zo'n pad, vanuit Gorssel, loopt naar het Dommerholtsveer. Om half tien 's morgens, wanneer Bart Kul ling de eerste overtocht van de dag gaat maken, heeft zich al een aardige rij van een twintigtal fietsers ge vormd. Maar vooral op de tocht terug, in de middag, kan het druk zijn. Uil flllj Er zijn akeliger plekken om te werken dan hier ,,Vanwege de coronamaatregelen neem ik maximaal zo'n twaalf men sen aan boord, maar op sommige mo menten staan er wel meer dan veer tig te wachten. Dan loopt de wacht tijd op tot drie kwartier.'' Ook op het water is het druk deze zomer, zegt hij. Veel plezierjachten. De hele omgeving toont hetzelfde beeld als veel plaatsen in landelijk Nederland. Volle hotels, B&B's en campings. Overal, echt óveral fiet sers. Die het overigens slecht hebben bij Quatre Bras. Het is een levensge vaarlijke kruising, zoals de bewoners al sinds jaren betogen. Te veel onge lukken op een drukke hoofdweg waar je als fietser én voetganger soms minuten moet wachten om te kun nen oversteken. Veiliger Nu ligt de kruising helemaal over hoop. Na jaren soebatten is er einde lijk een begin gemaakt aan het veili ger maken, met onder anderen een 'eilandje' voor fietsers om in twee etappes naar de andere kant te kun nen. De omwonenden van de weg, de N348, zien graag dat de maximum snelheid naar 60 km/u wordt ver laagd, maar de provincie wil daar nog niet aan. Aan de overkant van de villa Qua- tre Bras staat een ander groot pand te koop, de iets jongere villa Haem- stede. Twintig kamers, 567 vierkante meter woon- of kantooroppervlakte op een perceel van bijna 9000 vier kante meter, voor 1.875.000 euro. Misschien iets om er een hotelletje te beginnen, of zo. De derde bebouwde hoek van het kruispunt wordt ingenomen door een restaurant. De naam is niet Qua- tre Bras, maar China Town. donderdag 20 augustus 2020 Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 17: Quatre Bras Echt óveral fietsers, ook op de levensgevaarlijke kruising - Bart Kulling, veerman Villa Quatre Bras, in de gelijknamige buurt schap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13