Het laatste oorlogsjaar belicht EUWS 11 We waren er geboren, maar waren opeens vreem delingen fè nationalisten twee dagen later de on afhankelijkheid uit. Nederlandse troepen arriveren om het gezag te herstellen, met een bloedige dekolo nisatieoorlog tot gevolg. De vreugde over de bevrijding gaat aan Nederlandse, Indische, Molukse en Chinese burgers voorbij. Buiten de kampen loopt iedereen die pro Nederland is gevaar. Zij worden doel wit van ontvoeringen, aanslagen en moorden door jonge Indonesische nationalisten. Tijdens deze geweld dadige laatste maanden van 1945, de Bersiap, vallen duizenden doden. Voor het huis van Ron en Henk staat een tank met de loop erop ge richt. Opa, die bij het gezin is inge trokken, provoceert door kaasprik kers met een Nederlands vlaggetje op het kozijn te plaatsen. ,,Ons huis werd beklad met stront en teksten als 'dood aan de Nederlanders' en 'Hol landers oprotten. We konden de straat niet op of naar school'', vertelt Henk. ,,De situatie was moeilijk te bevat ten. Wij waren daar geboren en geto gen we hadden er schoolvrienden. Het was voor ons erg moeilijk om te accepteren dat we ineens als vreem delingen beschouwd werden in het land waar we geboren waren.'' Velen belanden uit voorzorg in in terneringskampen, waar ze door Britse en Japanse militairen be schermd worden. ,,Ik zie nog het prikkeldraad van het kamp voor me en de Ghurka's, Britse soldaten met grote tulbanden, die het bewaakten'', zegt Henk. Moeder Greet krijgt in 1945 per te legram te horen dat haar man dood is. In 1949 wordt hem postuum het Oor- logsherinneringskruis toegekend. In de jaren 50 vlucht het gezin naar Ne derland vanwege de oplopende span ningen in Indonesië. Via de achter deur verlaten ze zonder bezittingen per boot hun geboorteland. In Neder land is weinig aandacht en begrip voor de Indische oorlogsslachtoffers. Uitlaatklep Hun moeder blijft tot haar dood in 1988 een alleenstaande weduwe. Over haar verdriet praat ze niet. ,,Mama heeft gezorgd en gezwegen'', zegt Henk. ,,Ik ben muziek gaan ma ken om zaken te kunnen relativeren. Ik pak mijn gitaar en speel melancho lische liedjes. Dat is voor mij een uit laatklep. Soms neem ik het mezelf kwalijk dat ik haar nooit naar de oor log heb gevraagd. Ik ben denk ik bang dingen te horen die heftig zijn.'' Bij toeval vindt Ron in zijn zoek tocht naar spullen van zijn vader het laatste briefje. Dat heeft zijn moeder al die jaren in stilte in een kistje be waard. ,,Dat was heel emotioneel'', zegt hij. ,,We hebben op jonge leef tijd veel meegemaakt. Het blijft moeilijk. Dingen over de oorlog hou ik voor mezelf. Mijn vijf kinderen zijn nu senang, gelukkig. Waarom zou ik dan over mijn ellende vertel len?'' bijna 2500 Nederlandse, Britse, Aus tralische en Amerikaanse krijgsge vangenen. Ze zijn vermoedelijk op weg naar Sumatra, waar ze worden ingezet voor de aanleg van een 220 kilometer lange spoorlijn tussen Pa- kan Baroe en Muare. Op 18 september 1944 torpederen de Britten de Junyo Maru, omdat ze denken dat het Japanse oorlogsgoe deren vervoert. Vier torpedo's bren gen het schip in amper twintig mi nuten tijd tot zinken. Ruim 5600 mensen komen om. Van de overle venden vinden velen later door dwangarbeid alsnog de dood. Tijdens de oorlog in Nederlands- Indië komen zeker 8200 Knil-militai- ren om, van wie meer dan de helft bij dwangarbeid. Ron: „Misschien is het beter dat pa daar verdronken is en dat de klappen van de Japanners bij het werk aan de spoorlijn hem bespaard zijn gebleven.'' Moeder Greet blijft met haar drie kinderen buiten de Jappenkampen. Henk: ,,Moeder werd weleens lastig gevallen door de Japanners, die op zoek waren naar jonge vrouwen voor seks. Maar ze werd uiteindelijk met rust gelaten. De Japanners hadden respect voor kleine kinderen. Twee zussen van mijn moeder zaten wel in Jappenkampen. Maar daar spraken ze nooit over.'' Japan capituleert op 15 augustus 1945. Dat betekent het einde van de Tweede Wereldoorlog. In het machtsvacuüm roepen Indonesische Af ltU -i j\r ftTi y utAkU-Qb"- f' donderdag 20 augustus 2020 M Vrouwen aan het werk in Jap penkamp Kampili op Zuid-Celebes tijdens de Tweede Wereldoorlog. FOTO HOLLANDSE HOOGTE SPAARNESTAD PHOTO De verzwegen oorlog, Willem Jongeneelen Sjoerd van den Boom, ISBN 978-90-9033366-3 ÊjÊ zijn laatste teken van leven zijn. Gezinsfoto met Ron Beijen, moeder Greet, Henk Beijen en Ilse Beijen. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN, PRIVÉ M Vader Rudolph Beijen als Knil-militair. Het briefje dat vader Beijen stiekem over het kamphek gooide. Het zou - Henk Beijen -w.,7 'Jt*, ij i ■VK a a 4sU>*.(i y*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11