Kabinet: Alles doen om lockdown te voorkomen' ja 4 CORONAVIRUS MAATREGELEN Het kabinet sloeg gisteren een alarmistische toon aan over het coronavirus. Toch zijn er in de weekcijfers die het RIVM publiceerde ook lichtpuntjes te vinden. Komt die tweede golf er wel? Een analyse aan de hand van drie getallen. De afgelopen week zijn er in Neder land 4013 mensen positief getest op het coronavirus, ietsje minder dan vorige week. Het aantal ziekenhuis opnames en sterfgevallen steeg licht. Dat het kabinet juist nu op de rem gaat staan, komt ook doordat de besmettingscijfers verontrus tender zijn dan ze lijken, aldus mi nister Hugo de Jonge (Volksge zondheid). Het kabinet scherpt de coronare- gels weer wat aan. Zo mogen thuis nog maximaal zes gasten worden ontvangen. Dit omdat het aantal besmettingen vooral in de privé- sfeer (op verjaardagen of bruilof ten) stijgt. Het kabinet ziet het aan tal coronapatiënten op de intensive cares nog niet toenemen zoals in maart, maar het zogeheten repro ductiegetal zweeft al weken boven de 1. Dat betekent dat één persoon meer dan één andere persoon be smet. Het aantal besmette perso nen stijgt elke week, vooral in be paalde regio's, zoals Amsterdam, Rotterdam en Zandvoort. Het kabi net is bezorgd dat de laatste weken steeds meer oudere Nederlanders besmet raken. Zij hebben een hoger risico om uiteindelijk in het zieken huis te belanden - of erger. Het kabinet wil koste wat kost voorkomen dat het aantal besmet tingen en ziekenhuisopnames ver der oploopt, waardoor ingrepen no dig zijn zoals dit voorjaar. Toen moest bijvoorbeeld de horeca dicht. De economische gevolgen daarvan zouden enorm zijn. ,,Dat kunnen we ons eigenlijk niet veroorloven'', aldus De Jonge. ,,Maar we kunnen het voorkomen door ons allemaal aan de regels te houden.'' Burgemeesters hebben bij het ka binet om meer mogelijkheden ge vraagd om de brandhaarden in hun regio aan te pakken. Die krijgen ze. De Amsterdamse burgemeester Halsema dreigde gisteravond direct Burgemeesters krijgen meer kans om brandhaarden in hun regio aan te pakken met nieuwe regels voor de horeca en sluiten van zalencentra als de hoge besmettingsgraad in de hoofdstad niet omlaag gaat. Regionaal maatwerk is voorlopig de remedie waar het kabinet op in zet. De Jonge wijst op het verschil tussen Amsterdam (1400 nieuwe besmettingen) en Assen (2). Dat onderstreept volgens hem het be lang van een 'gerichte aanpak'. ,,An- ders sta je naast de brand te blus sen.'' Besmettingen: -23 Van 4036 een week geleden naar 4013 de afgelopen week: het is een daling van een half procentje, niet zo spectaculair dus. Het bijzon dere zit 'm in het feit dat het een daling ^s, en geen forse stijging. De afgelopen weken ging het na melijk van 1259 besmettingen per week naar 2588, en daarna weer naar 4036. Een ruime verdrievou diging in twee weken tijd. En dat zorgde voor onrust. Nu is die trend gekeerd, in elk geval voorlopig. Mogelijk is dat een gevolg van de hernieuwde aandacht die er kwam voor de ri sico's op besmetting nadat Mark Rutte en Hugo de Jonge twee we ken terug hun eerste persconfe rentie in maanden gaven. Zij stel den toen dat corona weer aan 'een gevaarlijke opmars' bezig was, en dat het zaak was een tweede lock- down te voorkomen. Dat lijkt te hebben gewerkt. Vorige week nam de stijging van het aantal be smettingen al af, deze week is die stijging eruit. Ook in de steden waar het aantal besmettingen hard steeg - Rot terdam, Amsterdam, Den Haag en Bergen op Zoom - is die toe name nu afgevlakt of zelfs omge bogen in een daling. Mogelijk speelt extra alertheid onder de bevolking een rol. De burgemees ters daar hebben nog eens geha merd op het naleven van de re- Nieuwe gevallen l[ aW Ziekenhuisopnamen gels, in Amsterdam en Rotterdam kwam op bepaalde plekken een mondkapjesplicht. Percentage positief: -0,1 Een extra teken dat er echt iets is veranderd, is het percentage posi tieve tests. Dat was vorige week dinsdag 3,6 procent, en gisteren 3.5 procent. Het percentage laat zien bij hoeveel personen met klachten ook daadwerkelijk het virus wordt aangetroffen. Bij de mensen met een combinatie van klachten én een positieve test is de kans groot dat zij ook anderen kunnen besmetten: dit zijn pre cies de mensen die je wilt isole ren. Het percentage positieve tests steeg de afgelopen weken fors: van ongeveer 1 procent, via 2,3 procent twee weken geleden tot 3.6 procent vorige week. Die toe name gaf aanleiding tot zorg: het betekende namelijk dat er steeds meer snotterende mensen waren van wie het aannemelijk was dat ze besmettelijk waren voor ande ren. Met andere woorden: het virus grijpt om zich heen. woensdag 19 augustus 2020 GO De laatste RIVM-cijfers over het aantal coronabesmettingen waren niet slechter dan vorige week. Maar voor het kabinet is dat geen reden opgelucht adem te halen. Integendeel. Edwin van der Aa Hans van Soest Den Haag Komt die er wel, Sander van Mersbergen 800 600 meldingen bij GGD 400 1 1 200 0 MEI JUNI JULI AUG BRON: RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4