II Komst Koeman geeft band tussen Barcelona en Nederland nog meer kleur NIEUWS 3 Coronaregels overtreden Barcelona: nergens anders voetbalden ooit meer Nederlandse spelers, nu wordt Ronald Koeman ook nog de vijfde Nederlandse trainer van de club. En Nederlanders zijn al dol op een vakantie of trip naar Catalonië. Vanwaar al die liefde? woensdag 19 augustus 2020 Johan en Danny Cruijff en hun gezin bleven er voor altijd wonen, ook nadat hij in 1996 als trainer van FC Barce lona was ontslagen. Patrick Kluivert is er met heel zijn huidige gezin enkele ja ren geleden teruggekeerd, nu zoontje Shane er voetbalt en hijzelf werk bij de club vond. Oud-doelman Ruud Hesp komt er vrijwel elk jaar met zijn gezin in de zomer, voor het strand en om oude vrienden te bezoeken, net als Ronald de Boer. En Ronald en Bartina Koeman verkochten vorig jaar hun huis aan de Algarve om het te verruilen voor een appartement in Barcelona, de stad waar tussen 1989 en 1995 twee van hun drie kinderen werden geboren. Het is de stad waar de Koemans, in middels opa en oma van twee klein kinderen, oud willen worden, zo ver telde Bartina onlangs in een inter view met Libelle. ,,Ik vind Barcelona een fantastische stad. Ik voel me daar veel vrijer. Door de mentaliteit van de mensen, het weer, alles'', zei ze. „Nederland is zo'n klein landje, we zitten bovenop elkaar. Er wordt zo op je gelet en zo met je bemoeid. Ronald vindt dat ook.'' Haar man had toen, overigens niet zolang geleden: in januari, een aan bod van Bar^a afgeslagen. Onver wacht kunnen ze nu toch de komen de jaren - als hij niet al na een sei zoen weer zou moeten vertrekken - permanent terecht in de Catalaanse metropool. Die is voor Nederlandse voetballiefhebbers al sinds 1973 van bijzondere betekenis: toen ging Cruijff er voetballen. Bij toeristen kwam de stad sinds de Olympische Spelen van 1992 massaal in de belang stelling. Het was hetzelfde jaar dat Ronald Koeman met een rake vrije trap FC Barcelona de eerste Europa Cup I in de geschiedenis bezorgde. Het verste vigde de idylle tussen de club, de stad en de Nederlanders nog eens extra, na de immense populariteit van Cruijff in de jaren 70. Het leidde tot een nieuwe vorm van toerisme: behalve de Ramblas en de Sagrada Familia wilden de toeris ten, de Nederlanders voorop, óók het stadion Camp Nou bezoeken en, als het mogelijk was, een wedstrijd bij wonen. Een stedentrip werd nog eens vergemakkelijkt door de op komst van de lowbudgetvliegmaat schappijen. Barcelona werd voor spotprijzen een favoriete bestem ming. Tegelijkertijd bleef de Cata laanse kust, de Costa Brava en Costa Dorada, voornamelijk bij kampeer ders én jeugdige vakantiegangers (Lloret de Mar, Salou) de enorme magneet die het al decennialang was. Verliefd Zo trokken Johan en Danny Cruijff als verliefd stelletje al eind jaren 60 richting badplaatsjes net ten noorden van Barcelona, samen met vrienden uit Amsterdam. Deed Henk ten Cate, later assistent bij Bar^a onder Frank Rijkaard, tientallen jaren hetzelfde met zijn gezin. En de kleine Frenkie de Jong ging jaren geleden al elke zo mer met zijn ouders en grootouders naar de camping in L'Escala, aan de Costa Brava, waar in een normale zo mer de Nederlandse kentekens sa- men met de Franse veruit in de meerderheid zijn. Vorig jaar brachten volgens de Catalaanse overheid bijna 780.000 landgenoten een bezoek aan Catalonië, waarmee 'we' zesde zijn in het bezoekersklassement na de veel grotere landen Frankrijk, Duitsland, Verenigd Koninkrijk, Verenigde Sta ten en Rusland. De combinatie van een monumen tale stad, goed weer, strand en prima eten was de basis van het succes, maar de rol van het voetbal werd daarin steeds groter, met Lionel Messi als absolute publieks- en toe ristentrekker. Voor Nederlanders trekt de aandacht de laatste jaren ook aan, met de komst van Lieke Martens, Frenkie de Jong en nu Ronald Koe man. Winnaar Wéér een Nederlandse trainer. Waar om? Joan Laporta, oud-voorzitter van FC Barcelona en goede vriend van Cruijff, zei eens: ,,De Nederlander is voor mij een winnaar, en dat is heel belangrijk. Een winnaar en moedig. Cruijff had dat ook. En voor Bar^a en de Catalanen in het algemeen is dat van vitaal belang geweest.'' En schrij ver Sergi Pimies: ,,Koeman is voor ons de held, de middeleeuwse held; met dat doelpunt op Wembley in 1992 heeft hij zijn eigen museum.'' Omgekeerd biedt Barcelona wat die Nederlanders thuis niet hebben. Die vrijheid, misschien, waarover Bartina Koeman het had. Maar ook, volgens oud-trainer Pep Guardiola, die bij Bar^a veel Nederlanders meemaakte, iets anders: ,,Nederlanders hallucine ren als ze hier komen voetballen, ze ontdekken het mooie leven, alsof het een vakantie is. Ik zou hetzelfde doen. Barcelona is toch een fantasti sche stad, hier kun je prima leven.'' De Nederlander is moedig, een winnaar. Cruijff had dat ook. Voor Bar$a en de Catalanen is dat van vitaal belang Ronald Koeman heeft de laat ste dagen de Nederlandse coronarichtlijnen genegeerd. De vertrekkend bondscoach vloog zondag vanuit Barcelona, waar code oranje geldt, naar Ne derland. Maar in plaats van het dringende overheidsadvies te volgen - thuis in vrijwillige qua rantaine gaan - onderhandelde Koeman gisteren in Zeist met de KNVB over zijn afscheid bij Oranje. Daarna vloog hij per pri- véjet weer naar Barcelona. Volgens het ministerie van Volks gezondheid heeft Koeman de adviezen overtreden, maar kan hij hiervoor niet worden gestraft. Volgens Koeman zelf heeft hij al corona gehad. Oranje Edwin Winkels Rotterdam/Barcelona 2013: Nederlandse toeristen op bezoek in Camp Nou, het stadi on van FC Barcelona. FOTO WERRY CRONE - Joan Laporta, oud-voorzitter FC Barcelona Drukte op de Ramblas, een toeristenmagneet in hartje Barcelona. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3