Boekentip zomerhit Oersterke, maar getekende vrouw Boxen buiten en dansen maar <D Rijkebuu 6 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de zevende aflevering: Rijkebuurt aan de Nassauweg net ten noorden van 's-Heerenhoek. woensdag 19 augustus 2020 Er was een tijd dat ik in boekhandels de eerste pagina van een stuk of vijf boe ken las. Het boek waarvan die ene pa gina het meest boeide, kocht ik. Soms kocht ik niets. Enkele jaren geleden opende ik zo De Over gave van Arthur Japin, en kocht het meteen. Op die eerste pagina weet Japin het beeld van de oersterke maar getekende vrouw Granny te schetsen dat hij vervolgens 350 pagina's verder inkleurt. Haar leven, dat wordt bepaald door die ene dag in 1836 waarop jonge Comanche- indianen haar man, dochter en schoon zoon doden, enkele van haar kinderen en kleinkinderen ont voeren en haar zelf voor dood achterla ten. Veertig jaar later ontmoet Granny de Commanche-aan- voerder Quanah, die op het punt staat zich over te geven aan de witte autoriteiten. Voor Granny is het tijd om zichzelf de vraag te stellen of ze in staat is tot vergeving. Van elke bladzijde stuift het harde bestaan in het meedogenloze Texas in de negentiende eeuw. Een wereld waarin alleen de onverzet- telijken overleven. Zoals Granny, van wie je het gegroefde gezicht voor je ziet terwijl ze haar verhaal doet. Maar ook zoals de Coman- che-indianen, die in deze op historische feiten gebaseerde roman het onderspit delven. In 2015 was ik op vakantie op Curasao, waar de Venezolaanse zanger Juan Louis Guerra mateloos populair is. Toch is deze vakantie niet waar ik aan denk als ik de klanken van zijn album Bachata Rosa hoor. Dan ga ik ruim twin tig jaar verder terug in de tijd. Naar een van de zomers in mijn studententijd in Tilburg. Bij ons thuis was het altijd al een zoete inval, met twee Antillianen als huisgenoten en twee als buren. In de weekenden kwamen vrienden van elders uit den lande re gelmatig langs om samen te chillen en herinnerin gen op te halen aan 'thuis'. Curasao dus. En wij childen maar wat graag mee. Ik kan me een weekend herinneren dat we een hele avond hebben doorgehaald en ik aansluitend als een zombie de bardienst heb gedraaid in het grand-café waar ik werkte. Maar één zomer was het écht feest, toen ook vrienden en familie van het eiland overkwa men. Boxen buiten, cocktailtjes gemixt, (gras gedraaid) en dansen maar. Op het nummer Acompaneme Civil heb ik mijn eerste salsa-les sen gehad. De stappen zijn weggesleten, maar het gevoel van vrijheid en zomer niet! Opeens is het oorlog. Er komt een onweersbui aan. Links en rechts van de Nassauweg knallen vanuit boomgaarden om de zeven seconden hagelkanon- nen. Ze zenden schokgolven naar bo ven die de opbouw van een mogelijke hagelbui moeten verstoren. Even later valt er een bui, water, geen hagel. We zitten naast Therise van der Scheer (14) op een bankje voor num mer 23. Al dat geknal, ze gebaart van niets. In Rijkebuurt zijn ze wel wat gewend. Net wakker is ze. Vakantie. Ze gaat eerst de dieren eten geven. Kort en bondig: ,,Nee, ik zou hier lie ver niet wonen. Het is echt ver van Goes. Ik heb geen conditie, op mijn tempo fiets ik wel een uur naar school. Altijd heb ik aan mijn ouders gevraagd: gaan we naar Goes verhui zen? Ze willen niet." Haar vader had een bouwbedrijf. Het is rustig en ruim op en om het erf, je kan heerlijk achter het huis zitten, geeft Therise toe. ,,Maar al mijn vrienden wonen in Goes. Daar is het veel gezelliger." Inmiddels is overbuurman Leo de Jonge (66) van nummer 16 aan komen lopen. ,,Even poolshoogte nemen", zegt hij. Het 'vier ogen-systeem', zo noemt hij het, de buurtbewoners passen op elkaar. Met veel vrijstaande huizen dicht op de weg is dat zo'n gekke gedachte niet. Twintig wonin gen langs de Nassauweg met vijftig inwoners, naar schatting. De buurt schap ziet er op het eerste gezicht nogal onsamenhangend uit. Maar is het niet, zegt Leo. Hij woont in het huis dat zijn ouders 62 jaar geleden hebben gebouwd. De nieuwbouw wijk van 's-Heerenhoek komt al aardig dicht bij. Afgezien van twaalf jaar in Le- wedorp is Leo nooit uit Rijkebuurt weg geweest. Hij weet nog van de olieboer met paard en wagen en hoe hij als jongetje mee naar de wei mocht rijden. We worden doorverwezen naar een winkel, een echte groentewinkel in Rijkebuurt, Nassauweg 13. Een woonhuis, een schuur, een kassen complex. De groentewinkel is één grote knipoog naar de tijden toen ma nagers en marketeers nog niks in de melk hadden te brokkelen. Bij Piet (81) en Lenie (80) Zuiderwijk moet je niet met moderne fratsen aankomen. Er staat een met de hand beschreven bord aan het begin van hun erf: nieuwe aardappelen, aardbeien en kersen. ,,Ben je van de krant?" vraagt Piet. Nou, hij ook. Hij en zijn Lenie distri bueerden de PZC veertig jaar lang in de halve Zak van Zuid-Beveland. Hun zoon Sjaak deed er ook nog zestien jaar aan mee. Piet reed elke dag 80 ki lometer om zijn krantjes rond te bren gen, Lenie iets minder. Vanaf half vijf 's morgens waren ze in de weer, maandag tot en met zaterdag. Elf jaar geleden zijn ze ermee gestopt. Piet laat een litteken zien bovenaan zijn borst: ,,Daar ben ik doorgezaagd voor een hartkwaal. Tegenwoordig loop ik op een computer." Piets vader kwam in 1928 uit het Westland over en begon de kwekerij aan de Nassauweg. Zoon Sjaak is nu de derde generatie. Snijboontjes, aard beien, vroege 'petoaten', bloemkolen, geraniums, perkplanten. In de kassen worden ook caravans gestald. De win kel heeft in de coronatijd opeens meer klanten, dat merken ze goed. Piet voelt zich nog niet rijp voor het be jaardenhuis, hij is regelmatig te vinden op het bedrijf dat hij op zijn vijfenzestigste aan zijn zoon overdeed. „Dat gaat goed hoor", zegt hij, ,,al heb ik nog steeds op rispingen, zeg maar van die vader-zoon botsin gen. De winkel is een uit komst. Ik verrek van de kwalen. Doordat je met mensen in contact komt, vergeet je die." Aan de naam van het gehucht moeten we vol gens Piet niet te veel fi- Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Vandaag geeft chef internetredactie Arjen Nijmeijer een inkijkje in zijn boekenkast. Eindredac teur Anouk Mommer kiest een zomerhit uit. GO I:'; .'Jo.O 'Je moet wat van j ezelf geven, dan komt het goed' Jan van Damme O Lenie en Piet Zui derwijk: „Vroeger had je elkaar meer nodig." FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34