I Zoet water staat letterlijk op de kaart 'Een veilige omgeving, daar gaat het om' ZEELAND 3 woensdag 19 augustus 2020 Piet de Witte van Stichting Voort gezet Onderwijs Zeeuws-Vlaan- deren heeft het deze week heel druk met overleggen. En aan de hand van wat het kabinet nog be slist, wordt dat alleen maar meer. De Witte: ,,Een meter afstand tus sen leerlingen onderling, zoals nu wordt geopperd? Dat wordt lastig met 25 kinderen in een lokaal. Dan ontkom je niet aan thuisonder- wijs. Vooralsnog volgen wij het protocol en daarin is die regel nu niet opgenomen." De Witte merkt dat docenten zin hebben om maandag te star ten, maar ook dat er zorgen zijn. ,,Hoe gaan we er bijvoorbeeld voor zorgen dat zestig man kunnen pauzeren, hoe docenten die be roepsgerichte vakken geven les kunnen geven of hoe we moeten omgaan met leerlingen die zich op bepaalde plekken concentreren? Dat zijn vraagstukken die we nu bespreken met besturen, rectors, docenten en ouders. Uiteindelijk moet dat ertoe leiden dat school een veilige omgeving is." 'In het begin was ik panisch, nu is het soepeler' Mieky Peterson, do cente Engels, heeft zin om weer te beginnen. „Je merkte voor de va kantie al dat sommige leerlingen vastliepen in thuisonderwijs. Als jij V niets snapt van wis kunde, maar j e krij gt na twee dagen pas ant woord op je mailtje dan is dat lastig. In de komende periode gaan we zien wat die periode teweeg heeft gebracht. Het is fijn om dan weer gewoon contact te kunnen hebben." Met een vader die hartpatiënt is, is ook Mieky be dacht op besmetting. ,,In het begin was ik panisch, inmiddels gaat het wat soepeler. Ik vind het belangrijk dat de regels nageleefd worden. De meeste leerlingen doen dat ook netjes." 'We zijn de dans ontsprongen' Leraar Duits Job de Keij- zer heeft zin om zijn leerlingen weer te zien. Om corona maakt hij zich niet zo druk. Job: „Ik heb het idee dat we in Zee land de dans zijn ontspron gen. Ik verwacht niet dat er nog gekke dingen ge beuren. Ik ga mee op de golven. Ik hoop niet dat we straks met een mondkapje voor de klas moeten staan, maar ja, uiteindelijk went dat ook." De eerste versie van de 'verken- ningkaart zoet water' is via de site van de provincie te raadplegen. De kaart is bedoeld voor iedereen die met de zoetwaterproblematiek in Zeeland te maken heeft, zegt da gelijks provinciebestuurder Anita Pijpelink. Van agrariërs en natuur- beheerders tot de industrie. De kaart is gemaakt in het kader van het Zeeuws Deltaplan Zoet Water dat volgend jaar zal verschijnen. Dit project is opgezet in nauwe sa menwerking met het waterschap Scheldestromen. Ook de dertien gemeenten, de landbouworgani saties ZLTO en ZAJK, natuurbe heerders, de Zeeuwse Milieufede ratie, waterbedrijf Evides, indu strie en kennisinstellingen den ken mee. Kaart in drie lagen De kaart bestaat uit drie aan te klikken lagen. In de eerste laag is de huidige situatie te zien: waar en hoe is zoet water beschikbaar. De tweede laag laat zien welke ver kenningen er worden gedaan naar vergroten van de voorraad zoet water. De derde kaartlaag geeft een overzicht van de projecten in De bedoeling van de kaart is om alle gefragmenteerde informatie samen te brengen het kader van de Proeftuin Zoet Water. ,,Er gebeurt veel op het gebied van zoet water in onze provincie. De bedoeling van de kaart is om al die gefragmenteerde informatie samen te brengen", aldus gedepu teerde Pijpelink. Deze kaart is volgens Gedepu teerde Staten een 'levend' instru ment. Zodra meer informatie be kend is rond zoet water en zoet waterprojecten wordt de kaart bij gewerkt. Dit najaar houdt de pro vincie samen met de agrarische sector enkele bijeenkomsten om te checken of er nog belangrijke zaken missen. Zeeland is ook dit jaar één van de regio's met het grootste neer slagtekort. Bijna overal in de pro vincie is het tekort meer dan 270 millimeter, in sommige delen van Zeeland zelfs meer dan 300 milli meter, zo is te zien op de droogte monitor van het KNMI. Het lande lijk gemiddelde ligt rond de 240 millimeter. Het neerslagtekort is het verschil tussen de hoeveelheid neerslag en de verdamping. Door de hoge temperaturen is er veel water verdampt. Het is al het vierde jaar op rij dat gewassen te lijden hebben onder hoge temperaturen gecombineerd met een gebrek aan neerslag. Fruittelers en akkerbouwers snak ken naar zoet water voor hun boomgaarden en percelen. De zomer van 2018 was tot nu toe de droogste van deze eeuw. Deze extreme droogte was aanlei ding voor het maken van het Del taplan Zoet Water. Doel is om over dertig jaar voldoende zoet water beschikbaar te hebben voor men sen, landbouw en de natuur. mondkapje op, dat stoot af' yp Biologieleraar Arne de Kruijff heeft een dubbel gevoel bij de start van het nieuwe schooljaar. foto boaz timmermans Kijk op de site bij /video Gemengde gevoelens bij docenten In een digitale kaart heeft de provincie Zeeland zo veel moge lijk informatie over zoet water en zoetwaterprojecten gebun deld. Dat is gebeurd in samen werking met tal van instanties die met het beheer en gebruik van zoet water te maken heb ben. Theo Giele Middelburg - Anita Pijpelink, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31