Geen tijd om te ontspannen Hittegolf is voorbij, ook in Wilhelminadorp Vogelaarverschrikker Volgende maand besluit over referendum tunneltol Maandag beginnen de scholen en krijgen leerlingen weer les in de klas. Vier docenten van CSW in Middelburg delen hun zorgen. 2 START SCHOOLJAAR VOLLE KLAS Commentaar Goed nieuws: Zeeland heeft weinig coronabesmettingen. Van de zomer waren in de provincie even een paar brandhaarden. Die hebben we onder controle gekregen. Mooi. Tijd om te ontspannen? Niet voor het onderwijzend personeel. Zeeuwse leerkrach ten maken zich zorgen omdat recent bleek dat middelbare scholieren het coronavirus wel overbrengen. Is het dan toch mogelijk veilig les te geven? Dat zal binnenkort blijken. Ook het kabinet kan niet achteroverleunen. Want de lande lijke coronacijfers zijn niet goed. Het virus verspreidt zich ge staag. Dus trappen premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge op de rem. Met het zeer dringende advies om minder mensen in huis te halen. Maximaal zes plus jonge kinderen. Dit is voor veel mensen zeer ingrijpend. Maar het is nodig. Nog even, dan is de vakantie helemaal voorbij. Dan is ieder een terug uit het buitenland. Dan draaien alle bedrijven weer voluit, dan is het druk op de scholen. Dan zitten weer meer mensen in het openbaar vervoer. Dan wordt er weer voluit ge sport. Zo worden de komende maanden de ultieme test of Ne derland grofweg met de huidige beperkingen verder kan. De sleutel tot succes ligt thuis. Dat is de plek waar tot nu toe de meeste besmettingen gebeuren. Als iedereen om te beginnen daar zijn best doet, en ook voor het overige de bekende regels volgt, valt het najaar misschien mee. Sleutel tot succes in de strijd tegen corona is voorzichtigheid thuis Er is sprake van een hittegolf als het minimaal 5 dagen achter elkaar 25 graden of warmer is, waarvan zeker 3 tropische dagen (boven de 30 gra den). Gisteren haalde het KNMI- station in Wilhelminadorp voor het eerst sinds 5 augustus niet de 25 graden. Bij de twee andere Zeeuwse KNMI-stations, in Vlissingen en Westdorpe, werd de reeks vorige week vrijdag al doorbroken. Daar bleef de maximumtemperatuur toen steken op 23,8 graden. Een hittegolf van 13 dagen is geen ALMANAK Zeeuws record. Westdorpe, waar sinds 1991 wordt gemeten, hield het in 2006 17 dagen vol. Vlissingen kende in 1976 een hittegolf van 16 dagen. Bij het centrale weerstation in De Bilt staat het record sinds 1975 op 18 In heel Zeeland is de hittegolf doorbroken. De 25 graden is niet meer gehaald dagen. Ook daar werd gisteren de 25 graden niet gehaald. In het zuidoosten van het land is er op diverse plaatsen nog steeds sprake van een regionale hittegolf. De verwachting is dat die nog tot het weekend aanhoudt. Er was een bijzondere vogel soort gesignaleerd. Een breed- bekplevier of een roodgekuifde flierefluiter of iets dergelijks. Een massa vogelaars zou zich er rond hebben verzameld. De ver slaggeefster mocht erop af. Maar aangekomen op de plaats delict waren alle vogelaars gevlogen. Naar dat verhaal kon de voge laarverschrikker dus fluiten. Eenmaal terug op het nest bleek ze toch genoeg bij el kaar gescharreld te hebben. Ze had nog een vogelaar gesproken. 'Appeltje-eitje dus. Niet te lang op broeden', was het advies. Nu is ze in haar kuif gepikt. Tjeenk Willink is zomeravondgast in Kloveniersdoelen Zeldzame kleinst waterhoen gespot In het riet van de 's Gra- venhoekinlaag bij Wis- senkerke houdt zich een zeldzaam vogeltje op. De kleinst waterhoen, de al lerkleinste vogel uit de rallen-familie. Het vogel tje is zo groot als een flinke spreeuw en nog nooit eerder in Zeeland waargenomen in het veld. Corine Osté uit Ritthem ontdekte het ralletje vrij dag, toen ze in de vogel- kijkhut zat aan de Zand- hoekweg. ,,Ik zag iets scharrelen in het riet", vertelt ze. De zeldzame vogel trekt inmiddels de nodige bekijks van voge laars van binnen en bui ten de provincie. Terneuzen Voetbalfestival slaat aan bij jonkies Ze zag het al helemaal voor zich. In de eerste weken zou ze haar teken lessen buiten geven, tijdens de in troductieweek in de buitenlucht zou ze afstand houden van leerlin gen en via zij-ingangen zou ze zich zo min mogelijk tussen groepen bewegen. Maar nu het einde van de vakantie nadert en er steeds meer signalen zijn dat middelbare scho lieren wel degelijk besmettelijk zijn, ziet docent beeldende vor ming Anja Koning (foto hieronder) haar plannen in het water vallen. Want ze zit in een risicogroep. ,,Ik hoop op een vaccin of andere oplos sing waardoor ik mijn leer lingen ein delijk weer kan zien." Anja heeft zware astma en be hoort met slechts 67 procent longcapaciteit tot een risicogroep. Sinds het begin van de coronacrisis in maart is ze niet meer op school in Middelburg geweest. Het frustreert haar ontzettend, want ze was vol goede moed om na de zomer weer te kunnen beginnen. ,,Ik vind het zo pijnlijk, want ik mis mijn leer lingen. Contact via de telefoon is toch anders dan in het echt. Maar ik kan niet anders. Er zijn veel kinde ren zonder symptomen, maar die kunnen wel anderen besmetten. Dat risico kan ik niet nemen. Alles wat ik in de afgelopen maanden be dacht heb, is op de langere termijn niet vol te houden. Als ik handvaar- digheid geef dan moet ik wel dicht bij die kinderen in de buurt komen. Mijn hart ligt in het onderwijs, bij contact met leerlingen. Dan ga ik geen mondkapje dragen of weige ren mijn leerlingen een high-five te geven. Dat wil ik niet, daarmee stoot je mensen af. En dus blijf ik voorlopig thuis, tot er een vaccin is of een andere manier waarop ik weer op locatie aan de slag kan." 'Ik ben wel bedacht op besmetting' Voor biologieleraar Arne de Kruijff voelt het dubbel. Hij vindt het leuk om de kinderen weer te zien en om nieuwe leerlingen te ontmoeten, maar tegelijkertijd volgt hij de ont wikkelingen op de voet. Arne: ,,Ik ben benieuwd wat er nog op ons af komt. Vanuit de regering, maar ook vanuit school. Ik heb zin om maan dag weer te beginnen, maar het wordt ook spannend met een volle dige klas voor je neus. Ik heb mijn vakantie deze zomer geannuleerd en ik zoek drukke plekken bewust niet op. Ik ben wel bedacht op be smetting. Maar zolang ik mij op school veilig voel en de leerlingen netjes afstand van me houden en zich aan de andere regels houden, kan ik gewoon mijn werk blijven doen." Ik heb zin om maandag weer te beginnen, maar het wordt ook spannend - Arne de Kruijff Of het verzoek van Zeeland Tolvrij voor een referendum aan de eisen voldoet, beslissen Provinciale Sta ten op 25 september. Zo ja, dan kan de stichting de volgende stap zetten naar een volksraadpleging over het compensatiepakket voor het schrappen van de marinierska zerne. Voor de vakantie gingen de Sta ten akkoord met het compensatie pakket. Tot teleurstelling van Zee land Tolvrij zit afschaffing van de tol voor de Westerscheldetunnel niet in het pakket. Dinsdag leverde Cees Liefting namens de stichting 2211 handtekeningen in, ruim twee keer zoveel als nodig voor een 'in leidend verzoek'. Geven de Staten groen licht, dan kan de stichting aan de slag om een definitief ver zoek in te dienen. Hiervoor zijn 3600 nieuwe handtekeningen no dig om op een totaal van 5800 te ko men. ,,We hebben gevraagd om een andere, als het kan digitale wijze van handtekeningen verzamelen. Zonder braderieën en dorpsfeesten is het lastig. We stonden na elke handtekening de pen schoon te maken voor de volgende. Deze ma nier van steun vragen is uit een tijd die we lang geleden achter ons heb ben gelaten", aldus Liefting. woensdag 19 augustus 2020 II Het is gedaan met de hittegolf in Zeeland. Als laatste weerstation haakte Wilhelminadorp gisteren af. Daar heeft de hittegolf 13 dagen geduurd. Rolf Bosboom Wilhelminadorp Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Minister van Staat Her man Tjeenk Willink is vrij dag te gast in de reeks Zomeravondgesprekken in Middelburg. Barbara Oomen praat met hem over zijn jongste boek, Groter denken, kleiner doen. Hierin schetst de 78-jarige Tjeenk Willink een verontrustend tijds beeld van onze samenle ving in een veranderende wereld. De bijeenkomst, een initiatief van de Klove niersdoelen en De Drvkkery, wordt gehouden in de tuin van de Klove niersdoelen en begint om 20.00 uur. Broeder Diele- man verzorgt de muziek. WISSENKERKE Voetbalminnend Terneu zen beleefde gisteren een primeur, het eerste voetbalfestival voor jon kies van zes tot en met vijftien jaar op asfalt, gras én zand. Er heerste een uitgelaten zomerse stem ming, precies wat organi sator Juriën Dam van voetbalschool Jong Uni ted voor ogen had. Plaats van handeling was het 'strand' van Beach Soccer Zeeland op sport park Vliegende Vaart. Drie tegen drie werd er gespeeld, acht wedstrijd jes van elk acht minuten. Het succes van het voet balfestival smaakt naar meer, wat betreft Dam. 'Ik wil geen Wendy de Jong Middelburg Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30