Zeezwemtoch 'Veiligste super van het land staat in Wemeldinge' Corona heeft weinig voet aan Zeeuwse grond 2 ERNST JAN ROZENDAAL woensdag 19 augustus 2020 Column DE STELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters M06 VEEL OUbUlbEUJK Sabewa wil nu wel geld zien Drenkeling op strand gereanimeerd VLISSINGEN Esmé Lammers in vakjury FbtS ,,Het is de eerste supermarkt van heel Nederland met zo'n poort", vertelt Stal trots. De leverancier van de poort (Ozoned) is samen met dorpsgenoot Rijkeboer rond de ta fel gaan zitten om de winkel coro- naveilig te maken. ,,Je ziet overal spatschermen en mondkapjes. Die houden de virusdeeltjes alleen maar tegen. Ik heb tegen Jan gezegd: 'Waarom proberen we niet om ze te laten verdwijnen?' Met deze poort worden de virusdeeltjes nu geëli mineerd." De poort is overigens niet het enige wapen tegen het virus, vertelt Stal. ,,In de winkel staat ook nog een rookapparaat dat elke nacht de hele winkel desinfecteert. Zo komen de klanten iedere morgen in een schone winkel. Dan zijn er geen vi rusdeeltjes meer aanwezig. En met de poort erbij brengen de klanten en de karretjes ook zo goed als niks meer naar binnen." Ook in het magazijn zijn er maat regelen getroffen. ,,Daar is nu een systeem dat ozon toevoegt aan het water. Daardoor wordt alles wat ge poetst, gewassen of gedweild wordt ook direct ontsmet. En ook nog eens op een honderd procent na tuurvriendelijke manier. Zonder schoonmaakmiddelen, zonder che micaliën, zonder chloor." Maar die poort, hoe zit dat dan? Word je dan niet natgespoten? ,,Nee hoor, je wordt er niet nat van. Uit de spuitmondjes aan de zijkanten en de bovenkant komt ozon dat is op gelost in water. Het is net of je door een wolkje mist loopt. Overal waar het spul je aanraakt ben je gedesin fecteerd. Idealiter draai je een keer om je as." De poort is volgens Stal nog maar een prototype. ,,Het is eigenlijk een demomodel. We leveren nu inmid dels een ontsmettingstunnel die nog veel completer is en verder is geëvolueerd. Die werkt net als deze poort met ozonnevel, maar daar naast ook met uv-licht. Verder zit er gezichtsherkenning op en een tem- peratuurscanner. En de onderkant van je schoenen wordt in die tunnel gedesinfecteerd." VLISSINGEN Zeeland is weer één van de meest coronavrije provincies van Nederland. Ziekenhuisopna mes en overlijdens zijn er al weken niet, en de 'besmettingsdichtheid' is de op één na laagste het van het land, blijkt uit cijfers van het RIVM en de GGD. Sinds de eerste week van mei, toen nog drie Zeeuwen met corona naar het ziekenhuis moesten, zijn er twee ziekenhuisopnames ge weest. De laatste was op 3 augustus. Het gaat dan om mensen die min stens een nacht in het ziekenhuis moesten blijven. De laatste Zeeuw die overleed aan corona, deed dat op 26 juni. Een kleine slag om de arm is daarbij wel nodig: niet iedereen die overlijdt, wordt getest. Afgelopen week werden in Zee land volgens de GGD 25 mensen positief getest op corona. Het gaat dan om 6,3 op de 100.000 inwoners. Daarmee is Zeeland na Drenthe de provincie met relatief gezien de minste besmettingen, meldt het RIVM. Het cijfer is wel mede afhan kelijk van het aantal mensen dat zich laat testen. Van wie niet getest wordt, is immers niet bekend of hij of zij corona onder de leden heeft. Volgens de GGD lieten tussen vo rige week maandag en gisteren 2129 Zeeuwen zich testen. Het aantal mensen dat besmet bleek, ligt op 1,2 procent. Landelijk is dat 3,5 procent. Vanavond dansen de ballonnetjes op de golven droge blijven. Toen het kabinet in juni de regels versoepelde, kon een aantal van de jaarlijkse zeezwem tochten voor de Walcherse kust alsnog doorgaan, zij het niet als wedstrijd. Elke deelnemer is uit gerust met een feloranje opblaas- boei en die vrolijke vloot van bal lonnen in de branding was voor mij het symbool dat we weer kon den genieten, maar wel op ander halve meter afstand. zelfde tocht als zeven jaar geleden, alleen in omgekeerde richting, 7,9 kilometer van Vlissingen naar Zoutelande. Net als de afgelopen woensdagavonden fungeer ik als zijn slipperdrager. Met zijn kle ding, handdoek, telefoon en vase line vervoer ik die van start naar fi nish. Daar wacht ik 175 zwemmers op, altijd weer blij als ik hem zie opstaan uit de golven. gisteravond de persconferentie van Mark Rutte, of de toegestane groepsgrootte niet zou worden te ruggebracht naar 150 of misschien wel 30 mensen. Het bleef bij een ferme waarschuwing. Vanavond dansen de ballonnetjes op de gol ven. Maar mensen, laten we zor gen dat het zo blijft. Facebook herinnerde me deze week aan een gebeurtenis van zeven jaar geleden. Mijn oudste zoon deed mee aan de zee zwemtocht Zoutelande-Vlissin- gen en bij de start stond een Olympisch kampioen voor mijn neus. Op de foto die ik maakte, stak de lange Maarten van der Weijden met kop en schouders boven de andere deelnemers uit, achter de ruitjes van zijn zwem- bril glinsterden zijn ogen. Het was een kwalificatiewedstrijd voor de Scheldebeker, een zeezwemtocht van Vlissingen naar Breskens, die in 2014 voor het eerst in 50 jaar weer werd gehouden. waarvoor de scheepvaart op de Westerschelde een paar uur moet worden stilgelegd, zou deze zomer opnieuw zijn gezwommen als het coronavirus niet was opgedoken. De zwemmers moesten op het Vandaag: Een desinfectiepoort bij de supermarkt gaat te ver Reageer op pzc.nl Gisteren: Oranje kan niet zonder Ronald Koeman 796 stemmen TERNEUZEN Sabewa gaat vanaf 1 sep tember weer aanmanin gen versturen. De afgelo pen maanden liet de Zeeuwse belastingdienst dat achterwege vanwege de coronacrisis. Inwoners en ondernemers hadden de mogelijkheid om het betalen van hun lokale be lastingen uit te stellen tot 1 september. Wie nog steeds proble men heeft met betalen, kan contact opnemen met Sabewa. Dan wordt in onderling overleg een op lossing gezocht. Sabewa int de belastingen na mens waterschap Schel- destromen en 8 van de 13 Zeeuwse gemeenten. ZOUTELANDE Op het strand bij Zoute- lande is gistermiddag een persoon uit het water ge haald en daarna gereani meerd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Tegen half drie kwam de mel ding dat in de buurt van paviljoen De Branding ie mand in zee lag. Strand- wacht, ambulance, politie en traumahelikopter wer den opgeroepen. Op het strand is het slachtoffer, voor het oog van veel strandbezoekers, gerea nimeerd, en daarna met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Hoe het met het slachtoffer gaat, was gis teren niet bekend. Regisseur Esmé Lam mers neemt dit jaar plaats in de vakjury van Film by the Sea. Zij ver vangt Sabri Saad El- Hamus, die vanwege verplichtingen in het buitenland heeft moe ten afzeggen. De jury bestaat verder uit Stine Jensen (voorzitter), Joyce Roodnat, Babs Gons en Thomas Rosen- boom. Esmé Lammers (62) is onder meer be kend als regisseur van de films Lang leve de koningin (1995), Amazo nes (2004) en Soof 2 (2016) en van de tv-se ries Doris (2014) en Ba gels bubbels (2015). M Karin We- zepoel pas seert de des- infectiepoort bij Spar Rij- keboer in Wemeldinge. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN In Wemeldinge staat sinds giste ren de veiligste supermarkt van Nederland, beweert onderne mer Edwin Stal. Niet dat er een nieuwe winkel is bijgekomen in het dorp. Nee, het betreft in dit geval de bestaande Spar, waar een desinfectiepoort is ge plaatst. Daardoor wordt iedere klant bij binnenkomst ontdaan van virusdeeltjes. Willem Adriaansens Wemeldinge Kijk op de site bij /video Spar Wemeldinge eerste super met detectiepoort Vanavond zwemt mijn zoon de Met angst en beven volgde ik Deze bijzondere wedstrijd, HEEL VEEL BESMETTINSEN* MAAR RELATIEF WEINIS ziekenhuisopnamen HOE KAN t>AT CjOKTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2