I Nog geen signaal dat woningmarkt gaat afkoelen KvK ziet explosieve groei van tattooshops ECONOMIE 19 Harde klap door lockdown woensdag 19 augustus 2020 II ontsmet. Flessen wijn worden ontkurkt, maar een romantisch kaarsje blijft uit: alleen het 'hoogst noodzakelijke' komt op tafel, van wege de hygiëne. Het helpt, denkt Leitao. „Mensen waren bang, maar ze krijgen steeds meer ver trouwen. Ik vertrouw jou, jij vertrouwt mij. Zo blijven we veilig.'' Hij prijst het ma nagement van de club, omdat dat het aandurfde de deuren weer te openen ter wijl de straten van Lis sabon nog uitgestorven zijn. „Dan moet je ballen heb ben, hoor'', zegt Leitao. Nuno Fer- nandes, algemeen manager van de Fado Food Group, met naast Clube de Fado nog drie fadores taurants, haalt zijn schouders er over op. ,,Ja, het is in Lissabon zo als het was eind jaren 80, begin ja ren 90: een stad zonder mensen, zonder leven, zonder charme. Maar gelukkig zijn we er nog en zijn we gezond. Dat was ook het statement dat we wilden maken met de heropening. Fado is alive.'' Enige Van de vier restaurants die Fer- nandes runt, is Clube de Fado wel de enige die weer open is. Een flink deel van het personeel, dat in totaal uit zo'n honderd mensen bestaat - bediening, keuken, schoonmakers, musici, admini stratie - zit noodgedwongen thuis. Half juni leek het er even op dat Portugal een, economisch gezien, mooie zomer tegemoet zou gaan, mét toeristen. Door een stijging van het aantal besmettingen in de regio Lissabon ontraadden echter meerdere landen - waaronder Ne derland - vakantiereizen naar de Portugese hoofdstad. Spanjaarden komen wel, Fransen ook, maar vooral de Noord-Europese toeris ten laten zich nauwelijks zien. Fernandes besloot Clube de Fado te openen, zijn beste restau rant. Dat mikt ook een beetje op de rijkere Portugees die wellicht in is voor een uitje in eigen land. ,,Maar: we zijn vooral afhankelijk van toeristen. Portugezen komen haast niet naar de fadohui- Ik houd me vast aan kleine successen. De volle zaal is een lichtpuntje zen. Het is daarom economisch niet haalbaar de andere drie nu te openen'', legt hij uit. ,,Ik houd me vast aan kleine suc cessen. Het is een lichtpuntje dat we een volle zaal hebben, terwijl we bij zo'n aantal nog niet eens quitte spelen. Let wel, normaal draaien we vier restaurants, die avond aan avond bij elkaar hon derden bezoekers trekken. Zelfs met de staatssteun die we krijgen, leveren we nog iedere maand geld in. Ik wil geen cijfers noemen, maar we zijn maandelijks aan so ciale zekerheid meer kwijt dan we aan steun ontvangen. De steun die je hier kan krijgen, is niet zo groot als in andere landen. Als dit nog lang duurt, komt er een moment dat we definitief moeten sluiten. Daar ben ik bang voor, maar ik leef liever van dag tot dag.'' Fernandes wil strijdbaar blijven, is het niet voor zichzelf, dan wel voor zijn thuiszittende medewer kers. Die spreekt hij via Zoom-ver- gaderingen geregeld moed in. ,,Twee van onze gesloten restau rants, Café Luso en Adega Ma- chado, waar wijlen Amdlia Rodri- gues - moeder aller fadista's - op trad, hebben een historie van meer dan honderd jaar. Ze hebben oor logen overleefd, de anjerrevolutie, allerlei drama's. Covid gaat ons niet stoppen, toch?'' zegt hij hoop vol. Leitao: ,,Mijn opa zei tijdens de financiële crisis van tien jaar gele den: 'Hoe diep je ook in de shit zit, weet dat er altijd mensen zijn die nog meer problemen hebben. Wees niet arrogant, leef!' Hij was een wijs man. Ik wil niet thuiszit ten en elke dag een beetje sterven. Ik wil leven. We moeten leven.'' KRIMP Boelhouwer baseert dit op de rapportage Monitor Koopwoning markt die gistermiddag is gepu bliceerd. Uit deze kwartaalcij fers, verzameld door onder meer de Technische Universiteit Delft, blijkt dat corona niet of nauwe lijks invloed heeft gehad op de woningmarkt. Boelhouwer durft de voorspelling aan dat die invloed ook beperkt blijft, mits de coronaproblemen niet verer geren. Het gebrek aan grote nieuwbouwplannen en het op lopende tekort aan woningen zorgen ervoor dat de enorme krapte voorlopig blijft. Het consumentenvertrouwen daalde iets in de eerste helft van het jaar, maar dat werd volledig veroorzaakt door een tijdelijke dip in april. Het Kadaster regis treerde meer transacties van wo ningen dan voorgaande jaren en de huizenprijs steeg 7,5 procent. Het aanbod is historisch laag. Zeven jaar geleden kon een ko per kiezen uit dertig woningen. Nu is de zogenoemde krapte-in- dicator 2,7; dat betekent nog geen drie woningen om uit te kiezen. Makelaarsvereniging NVM meldde vorige maand dat een koopwoning gemiddeld binnen 28 dagen wordt verkocht. De vorige kwartaalrapportage noemde drie mogelijke ontwik kelingen die het normale markt- proces kunnen verstoren: een sterke stijging van de kapitaal marktrente, een abrupte ombui ging van het verkoopproces (eerst het huis te koop zetten en dan pas iets nieuws kopen) en het massaal te koop aanbieden van woningen door particuliere beleggers. Tot op heden hebben deze ontwikkelingen zich nau welijks tot niet voorgedaan, stelt de rapportage. Doordat het con sumentenvertrouwen stabili seert, verwacht de TU Delft dat het aantal transacties van koop woningen vooralsnog niet te rugvalt. Dat betekent dat de wo ningprijzen in 2020 vermoede lijk niet gaan dalen. Dat komt ook door de stijging van inko mens en de verruiming van de financieringsruimte voor twee verdieners. 4 Een huizenkoper heeft nu nog geen drie woningen om uit te kiezen ,,Het opmerkelijke is dat de trein gewoon doordendert'', aldus Boelhouwer. ,,Hoewel de werk loosheid vermoedelijk gaat oplo pen, stijgen de lonen van men sen die wél werk hebben door, en volgend jaar verwacht het Centraal Planbureau alweer eco nomische groei. In combinatie met het tekort aan nieuwbouw- locaties kan de oververhitting op de woningmarkt in een nog ho gere versnelling terechtkomen.'' Boelhouwer noemt dit het meest waarschijnlijke scenario. ,,Maar mocht er een tweede lockdown komen, met nieuwe economische gevolgen, dan ziet het er natuurlijk anders uit.'' landse Brancheorganisatie Tattoo Kunst (NBTK), kan de gesignaleerde groei bevesti gen. De enorme toename zegt volgens hem echter niets over de kwaliteit: ,,De meeste tattooshops hebben de hy giëne prima op orde, maar dat geldt niet altijd voor de kwaliteit van de kunstwer ken. Daardoor moeten kun dige tatoeëerders nog wel eens reparaties verrichten.'' De NBTK gaat de komende jaren meer aandacht beste den aan opleiding van tatoe- ëerders. Je hebt zeker twee tot drie jaar nodig om een vol waardig tattoo-kunstenaar te worden'', stelt Grootenhaar. Hij verwacht dat de branche met meer aandacht voor de artistieke kwaliteit aan vol wassenheid zal winnen. ,,Tattoos zijn populair. Waar je vroeger bij het arbeidsbu reau een aantekening kreeg als je een tattoo had, val je te genwoordig op als je er geen hebt. Door de groeiende vraag stijgt het aantal tat tooshops. Dat is te zien in het KvK-Handelsregister'', aldus een KvK-woordvoerder. Gerrit Grootenhaar, vice- voorzitter van de Neder- T GO kr Jké 4* rw «»<i iiT Fadozanger Car los Leitao en zijn muzikanten in Clube de Fado. FOTO'S MARLIES VAN LEEU WEN EN AFP M Vanaf een hoger gelegen uitkijk punt maken toeris ten foto's van de wijk Alfama. De straten zijn leeg, maar Clube de Fado is open. - Nuno Fernandes, clubmanager De Portugese eco nomie kwam met een harde klap tot stilstand door de lockdown vanaf half maart. In het tweede kwartaal kromp de economie met 13,9 procent. Over het hele jaar wordt een krimp van 7 tot 9,5 procent verwacht. De toerismesec tor, goed voor zo'n 15 procent van het bruto binnenlands product, heeft flink te lijden onder de crisis. In juni waren er 81,7 procent min der toeristen en werden er 85,1 pro cent minder over nachtingen geboekt. Een van de be langrijkste maatre gelen is de 'lay off'. Daarbij werkt de werknemer tijdelijk niet, met doorbeta ling van zijn loon. 70 procent wordt betaald door de overheid, 30 procent komt voor rekening van de werkgever. De koopwoningmarkt draaide in de eerste helft van 2020 op volle toeren. Er is nog geen enkel teken dat de prijzen gaan dalen, zoals de banken eerder verwachtten. Ook de krapte blijft op een ernstig ni veau. ,,Als zelfs de coronacri sis geen afkoeling veroor zaakt, houd ik mijn hart vast voor volgend jaar'', aldus hoogleraar woningmarkt Peter Boelhouwer. Stefan ten Teije Delft Het aantal tattooshops in Nederland is sinds 2013 meer dan verdubbeld. Waren er zeven jaar gele den 958 tattooshops, nu zijn dat er 2041. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel (KvK). Sanne Schelfaut Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19