1 Smeekbede Michelle Obama op conventie: 'Vote!' 12 NIEUWS VERKIEZINGEN VS TWEESPALT De postdienst is het middelpunt geworden van een felle strijd in de Amerikaanse presidentscampagne. Het parlement is teruggeroepen van reces in een poging het stemmen per post veilig te stellen. woensdag 19 augustus 2020 President Donald Trump maakt er geen geheim van dat hij probeert het stemmen per post tegen te werken. Hij zegt te vrezen voor fraude en weigert extra financiering te verlenen aan het noodlijdende postbedrijf USPS. De Democraten vermoeden boze opzet bij Trump die met zijn weigering zou willen voorkomen dat de Democraten veel voordeel hebben aan het stem men per post. Zes vragen over het ver band tussen de postbode en de nieuwe president van de VS. De meeste Amerikanen kunnen per post meedoen aan de presidents verkiezingen. Vier jaar geleden stemde bijvoorbeeld ongeveer een kwart van de kiezers per post. Nu kan dat wel eens verdubbelen tot 80 mil joen kiezers, schat The New York Times. Veel Amerikanen willen van wege het coronavirus volle stembu reaus mijden. Postbodes moeten bij al die men sen stembiljetten bezorgen, en ze weer afleveren bij kiesraden die de stemmen tellen. Biljetten die na de verkiezingsdag binnenkomen of geen datumstempel hebben, tellen niet mee. Als postbodes dus niet in staat zijn op tijd te bezorgen, of juiste stempels op de envelop ontbreken, wordt sommige Amerikanen hun stemrecht ontnomen. Trump probeert met chirurgische precisie het stemmen tegente werken Op zich wel - rond kerst lukt het postdienst USPS ook om miljar den pakjes en brieven op hun be stemming te krijgen, in alle uithoe ken van de VS, zoals de grondwet eist. Maar er is de laatste tijd sprake van fikse vertragingen, waarschuwen postbodes en vakbonden. Onlangs is een nieuwe postbaas aangetreden bij het staatsbedrijf, Louis DeJoy, een rijke bondgenoot van Trump die gul aan de campagne van de president doneerde. DeJoy, die financiële be langen heeft in concurrent UPS, be sloot te bezuinigen om de organisatie efficiënter te maken. De post worstelt al langer in de VS. Tussen 2007 en 2018 werd 68 miljard dollar verlies geleden. Tijdens de pandemie kwamen daar gebrek aan brieven en extra kosten bovenop. De- Joy beperkt nu overwerk voor post bodes, en sommige sorteermachines zijn uitgezet. Postbodes maakten vaak extra ritjes om alle post van die dag de deur uit te krijgen, maar dat mag niet meer. Amerikanen klagen dat onder meer medicijnen te laat worden bezorgd. USPS waarschuwde dat staten hun deadlines voor het aanvragen en terugsturen van stem biljetten moeten bijstellen, omdat het anders niet lukt ze op tijd te be zorgen. Democraten willen extra geld vrijmaken om de verkiezings- post af te handelen. Maar Republikei nen houden 25 miljard dollar noodfi- nanciering vooralsnog tegen, in on derhandelingen over een breder pak ket coronahulp waar de twee partijen het maar niet over eens kunnen wor den. Trump zei vorige week onom wonden dat hij weigert extra geld vrij te maken, omdat stemmen per post dan niet mogelijk is. Hij schildert het poststemmen af als recept voor fraude. Kiezersfraude is de afgelopen decennia in werkelijkheid zeldzaam geweest, ook in staten waar altijd al veel per post wordt gestemd. Er zijn alleen gevallen bekend van relatief kleinschalig gesjoemel op lokaal ni veau. Trump ondermijnt de post dienst om de verkiezingen naar zijn hand te zetten, menen met name met het stemmen per post als inzet Schaken Karlijn van Houwelingen Washington Wat heeft de post met verkie zingen te maken? -Voormalig president Barack Obama in een podcast 2 Kan de postdienst dat aan, al die stembiljetten? WASHINGTON Een van de populairste Amerika nen mag op een uitge klede partijconventie de verkiezingscampagne tegen president Trump beginnen. Michelle Obama wil vooral één ding: dat Amerikanen stemmen alsof hun leven ervan afhangt. De belangrijkste bood schap hangt om haar nek, als de voormalige First Lady Michelle Obama het land toespreekt vanuit een woonkamer die dienst doet als podium in een virtueel gehouden partijconventie. Vier let ters vormen een woord aan haar gouden kettin kje: VOTE. Oftewel: ga stemmen. Democraten vallen presi dent Trump tijdens hun partijcongres hard aan op zijn pogingen stemmen per post in de pandemie te beperken. In hun ogen wordt de postbezorging bewust vertraagd om de Obama met 'vote' om haar nek. foto ap verkiezingen te manipule ren. ,,We moeten onze poststembiljetten nu aan vragen, vanavond, en ze gelijk terugsturen en na vraag doen om er zeker van te zijn dat ze ontvan gen zijn'', drukt Michelle Obama kiezers op het hart. Ze is een effectieve boodschapper, als een van de populairste men sen van de VS. „Donald Trump is de verkeerde president voor ons land. Hij heeft meer dan ge- noeg tijd gehad om te be wijzen dat hij de klus kan klaren, maar hij kan het duidelijk niet aan'', zegt ze. ,,Hij kan gewoon niet zijn wie we nodig hebben. Het is wat het is'', zo voegt ze er venijnig aan toe. Het is een verwijzing naar een uitspraak van Trump zelf. In een inter view zei hij datzelfde, 'het is wat het is', over de ruim 150.000 coronadoden die de VS in de afgelopen maanden telde. 3 Wat nu? 4 Wat wil Trump dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12