EEN ZOMER IN NEDERLAND EUWS 11 u woensdag 19 augustus 2020 In Zeeuws-Vlaanderen ligt een plaatsje dat Paradijs heet, want ooit woonde er een Adam. Paradijs bestaat uit drie boerderijen, een ervan met een mini- camping, en er is een verborgen en stil strand aan een kreek. Leen en Rie Jansen zitten buiten hun huis, in een tuinstoel op een hoek in de schaduw, aan het begin van de weg die naar Para dijs leidt. Verkeer op het dijkwegge- tje voor hen is er nauwelijks, want het gaat eigenlijk nergens naar toe; naar drie afgelegen boerderijen, meer niet. En naar dat Paradijs. Met een hoofdletter. Of wat er nog van over is, want naambordjes zijn er niet, en de vijf huisjes die ooit Paradijs vorm den, op de plaats waar de dijk een forse knik vormt, bestaan niet meer. ,,En vermoedelijk is het niet echt een paradijs geweest. Het was hard wer ken hier'', zegt Leen. Ik heb Paradijs op de kaart gevon den, op zoek naar leuke plekken in Nederland. Plots zag ik die onweer staanbare plaatsnaam staan, een buurtschap van de gemeente Hoek, in de schaduw van Terneuzen. Para dijs, wie zou er niet willen wonen, of enkele dagen op vakantie gaan. Bij een van die drie boerderijen ligt een kleine boerencamping, 't Sluisje. Het is er rustig, weinig kampeerders zijn aangetrokken tot deze Hof van Eden in Zeeuws-Vlaanderen. Of weten het gewoon niet te vinden - naambord jes met Paradijs erop zijn er niet. Boerengat Die naam. Wim Jansen, theoloog, schrijver en dichter, net als zijn neef Leen geboren in Paradijs, kent de oorsprong. Het moet ergens in de 18de eeuw geweest zijn. ,,In een van die vijf huisjes woonde een man die Adam heette. En omdat de mensen hier vrij gelovig zijn en natuurlijk alle Bijbelverhalen kennen, gingen ze die plek het paradijs noemen." Zo ontstonden meer namen in de volks mond. Iets verderop ligt Boerengat. Maar ook Wim Jansen denkt dat Paradijs een nogal bedrieglijke naam was. Hij heeft verschillende boeken geschreven over de buurtschap. ,,Er was enorme armoede hier, zeker in de 18de eeuw. Er werden suikerbie ten geteeld, en die moesten over de dijk naar boten in de Braakmankreek worden getild, dat was heel zwaar werk.'' Met Adam liep het ook niet goed af. ,,Het schijnt dat hij van de honger is gestorven.'' Zelfde voornamen De huisjes moeten voor de Tweede Wereldoorlog zijn afgebroken. De drie boerderijen waren toen van de grootvader van Leen en Wim Jansen. Die liet de drie boerderijen aan zijn drie zonen na, en die zonen weer aan hun oudste zonen. Dat waren Leen en Wim niet. Leen, over zijn oudste broer en neven: ,,Alle drie de oudsten hadden ook nog eens precies de zelfde naam, DJ.'' Spreek uit DeeJee. DJ? Drie Zeeuwse jongens? ,,Ja, dat komt van Dominicus Johannes, maar DJ was makkelijker.'' Inmiddels zijn die boerderijen in andere handen overgegaan. Er is die met een minicamping, en in een an dere huist een manege, waar Sylvia Blom al vijftien jaar lessen geeft. Voor haar is de plek zeker een para dijs, zegt ze, en voor de paarden ook. Veel van hen hebben 'iets'. Ze staat Arie te kammen. ,,Arie was een dres- suurpaard, maar kon die sport niet Vermoedelijk is het niet echt een paradijs geweest. Het was hard werken hier aan, die is enorm stressvol. En we hebben ook een voormalig spring paard. Hier hebben ze die stress niet, integendeel. We doen alles bit- en ijzerloos, zo natuurlijk mogelijk.'' Corona Een paradijs is het ook in tijden van corona, zegt ze, omdat er in de buurt nauwelijks besmettingen zijn. Drukke kustplaatsen als Breskens en Cadzand liggen op maar 20 kilome ter, maar zijn tegelijk heel ver weg. En waar het op die stranden de laatste warme weken bomvol was, heeft Paradijs nóg een klein geheim: helemaal aan het einde, voorbij de laatste boerderij, is een hek op de dijk. Als ik er ben, staat er een tiental fietsen voor geparkeerd, en drie auto's. Als je over het hek klimt, kom je op een weids grasveld aan de oever van de Braakmankreek. De weinige badgasten liggen op meer dan 20 me ter van elkaar, sommigen zoeken ver koeling in het water. Maar er is toch ook een minder aantrekkelijk aspect van dit para dijsje. Terug naar het huis van Rie en Leen, aan het begin. Als ik daar de dijk oploop, zie ik achter een rijtje bomen de contouren van een groot fabrieksterrein. Rook stijgt op uit schoorstenen. Het blijkt een gigan tisch chemisch complex van Dow Chemical te zijn, gelegen aan de Westerschelde. Gebouwd in 1964. Maar, zegt Leen Jansen, in al die jaren hebben ze er nooit last van gehad. GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 16: Paradijs Het kreeg de naam Paradij s omdat Adam er woonde Leen en Rie Jansen voor hun huis dat onderdeel is van Paradijs, dat ooit bestond uit vijf huizen. Aan het einde van de weg, voorbij de laatste boerderij, kom je op een weids gras veld aan de oever van de Braakmankreek. FOTO'S EDWIN WINKELS - Leen Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11