EEN ZOMER IN NEDERLAND 8 NIEUWS Drenthe is 'hot' deze zomer. In en rond Norg zijn de vier campings wekenlang volgeboekt. Heel veel gasten komen uit het zuiden van Neder land, opzoeknaar 'ruimte en veiligheid', weg van de corona brandhaarden uit het voorjaar. kon je het dorp niet in als je er niet werkte in een van de 'gestichten' of gevangenissen van de strafkolonie, nu is het een toegankelijk dorp met enkele middenstanders en zelfs een hotel, Bitter en Zoet, dat deze week ook nog vier nachten is volgeboekt. Maar overal is er die herinnering aan de tijden dat dit het 'Siberië van Nederland' heette en duizenden mensen, vooral bedelaars, wezen, weduwen en andere armelui, er wer den 'opgevoed' of gewoon gestraft. Gevangenismuseum In het hart van het dorp ligt het Na tionaal Gevangenismuseum, en er tegenover onder meer een barretje met Drentse wafels, een koffiebran- der en Jeanette Radstaak met haar zeepmakerij Proper en Rein. Ook zij heeft heel veel Brabanders en Lim burgers op bezoek gehad. ,,Veel men sen waren hier voor het eerst en kwa men voor ruimte en veiligheid." Ook hadden duizenden mensen naar Veenhuizen willen komen voor Het Pauperparadijs, de voorstelling die na eerder succes opnieuw de hele zomer op de binnenplaats van het Gevangenismuseum zou zijn opge voerd, maar vanwege corona naar volgend jaar is verplaatst. ,,Zo jam mer, het zou veel meer mensen hier heen hebben getrokken'', zegt Rad- staak. Ze is ervan overtuigd dat veel vakantiegangers die er dit jaar haast noodgedwongen en toevallig terecht kwamen weer zullen terugkeren. Nog nooit hebben ze in Drenthe zoveel Lim burgs, Brabants en Randstedelijke stadsac- centen gehoord als deze zomer. Op een Amsterdamse gracht, voor de deur van een studentenhuis, zei vorige week een van de studenten het me al: hij was met een groepje vrienden niet naar het buitenland op vakantie geweest, maar naar Drenthe gegaan. En hij had daar een ontdek king gedaan: „Drenthe is het nieuwe Ibiza'', grapte hij. Nee, Drenthe heeft geen hippe strandtenten, wereldberoemde disco's of visrestaurantjes aan een jachthaven. Het weinige water ligt er in enkele vennen en de enige jachten varen er over de weinige vaarten. Maar Drenthe is hot deze zomer. In Norg zijn vier campings, en alle vier waren ze tot en met dit weekeinde wekenlang volgeboekt. ,,En niet alleen wij. Ook alle hotels en bed&breakfasts hier'', zegt Marijanne Bakker. Ze beheert met haar man Kor de kleinste camping van het dorp. Het Centrum heeft ze ventien staanplaatsen, gelegen achter hun vroegere boerderij aan de cen trale kruising waar de drie toegangs wegen elkaar ontmoeten. Bij het bin nenkomen van Norg staat aan elk van die wegen een bord van de gemeente met hetzelfde rijm: 'Ondanks de 1,5 meter afstand, houden de Norgers een speciale band, op weg naar een nieuw hand in hand.' Stugge Drenten ,,Ze noemen ons wel stugge Dren ten'', kent Marijanne Bakker het ste reotiep, ,,maar deze zomer was het eigenlijk tegenovergesteld.'' En ze vertelt van haar ervaringen met de vele gasten met een zachte g, van wie ze merkte dat ze veel meer onder het coronavirus hebben geleden dan zij hier in het noorden. ,,Ze hielden veel meer afstand dan normaal. Als ze kwamen betalen, wilden ze dat per se buiten doen." De weinige besmettingen in Noord-Nederland zijn extra reclame geweest voor de regio. ,,En de mooie fietspaden hier, hè'', heeft Bakker het over Norg en omgeving. Alle gasten op haar camping, veelal iets oudere kampeerders zonder kinderen, heb ben de fiets bij zich. Ook Anne en Henny Knol. Het stel komt uit Sneek, net 70 kilometer naar het westen. Zo dicht bij huis op vakantie, dat is nor maal niet hun ding. Als Anne de Middellandse Zee niet heeft gezien, is zijn zomer niet compleet. Ik ontmoet ze, typisch 'des cam pings', bij de afwas. Zij spoelt, hij droogt af. Ze waren al op Fuerteven- tura, begin dit jaar. Hadden daarna een groepsreis naar Turkije geboekt, die vanwege de pandemie werd ge annuleerd. De tweede optie, 'Kroa- tië-hoppen', ging ook niet door. En normaal, later in de zomer, zakken ze met de camper af naar Saint-Maxime, in de golf van Saint-Tropez. Anne: ,,Ik probeer Henny er nog steeds van te overtuigen dat we dat in september gewoon moeten doen.'' Henny weet het nog niet: ,,Als je co rona krijgt en daar in Zuid-Frankrijk in een ziekenhuis terechtkomt Nu zal het Friese paar nog even door Noord-Drenthe blijven fietsen. Genoeg te zien, erkennen ze. Op nog geen half uur fietsen van Norg ligt bijvoorbeeld Veenhuizen. Tot 1984 maandag 17 augustus 2020 Kampeerders met zachte g houden meeste afstand Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag deel 14: Norg Marijanne Bak ker, op haar kleine camping met ze ventien plaatsen in Norg. Henny en Anne Knol uit Sneek aan de afwas op de camping. Een niet te mis sen hotspot in de buurt van Norg, het Nationaal Gevange nismuseum in de voormalige strafko lonie Veenhuizen. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8