Oud-topambtenaar Docters van Leeuwen overleden k 7 Herdenking einde Tweede Wereldoorlog in Azië Bij het Indisch Monument in Den Haag is zaterdag het einde van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië herdacht. De koning legde een krans; premier Mark Rutte sprak over zijn vader. In een zeer persoonlijke toe spraak tijdens de Nationale In- dië Herdenking heeft minister president Mark Rutte verteld over de ervaringen van zijn eigen vader, die als krijgsgevangene in een jappenkamp terechtkwam. ,,Voor hem was de oorlog een git zwart hoofdstuk", aldus de premier. Ruttes vader werd als militair 'on der de wapenen' geroepen en daarna in krijgsgevangenschap genomen. Hij werd daarbij gescheiden van zijn eerste vrouw en drie kinderen, die in het Japanse interneringskamp Tji- deng terechtkwamen. ,,Zijn vrouw overleefde het uiteindelijk niet", sprak Rutte in het bijzijn van onder anderen koning Willem-Alexander. ,,Zij stierf van uitputting op 20 juli 1945, ruim twee maanden na de be vrijding van Nederland, maar nog bijna een maand voor het einde van de oorlog in Indië. Toen mijn vader eindelijk uit het jappenkamp kwam, bezat hij enkel nog wat hij aan had.'' Na de oorlog hertrouwde zijn vader met een zus van zijn eerste vrouw. Uit dit huwelijk werd de la tere premier geboren. Volgens Rutte was Indië altijd aanwezig in het ge zin. ,,Thuis werd ik omringd door de herinneringen van mijn ouders, zus sen en broers aan het leven in Indië, en later Indonesië.'' Zowel de 'mooie als minder mooie kanten' van die andere wereld kwamen 'soms heel dichtbij'. „Bedrieglijk dichtbij, want uiteindelijk bleef ook veel onuitge sproken, weggestopt.'' Verhalen Toch deed zijn vader 'de hutkoffer met herinneringen' geregeld open. Rutte: ,,Mijn vader zette mij op zijn knie en vertelde zijn verhalen. Voor een jonge jongen vaak spannend en leerzaam, maar je merkte ook dat je soms niet moest doorvragen. Dat er een donker hoekje bestond met her inneringen die mijn vader liever Er was een donker hoekje met herinneringen die mijn vader ontweek wilde ontwijken. Niet verwonderlijk, want voor hem was de oorlog in In- dië een gitzwart hoofdstuk.'' Slechts mondjesmaat vertelde zijn vader over wat hij in het jappenkamp had meegemaakt. In 1983 vroeg Rutte hem mee naar een Hollywoodfilm dat het verhaal van krijgsgevangenen in Japanse kampen vertelde, met David Bowie in de hoofdrol. Hij wilde niet. ,,Het leidde hem, denk ik, te veel naar het donkere hoekje dat hij juist probeerde te vermijden. In plaats daarvan vertelde mijn vader zijn verhaal op zijn eigen manier: behoedzaam, in flarden, soms zonder woorden. Voor mij indrukwekkender dan een Hollywoodfilm ooit zou kunnen zijn.'' Erkenning Nederland staat dit jaar uitgebreid stil bij de bevrijding, 75 jaar geleden. Het Nederlandse deel van het ko ninkrijk werd op 5 mei 1945 bevrijd, maar in het overzeese gebied, in Nederlands Indië, was dit pas na de Japanse capitulatie op 15 augustus het geval. Ieder jaar wordt op 15 augustus daarom het formele einde van de Tweede Wereldoorlog voor het Ko ninkrijk der Nederlanden herdacht en alle slachtoffers die tijdens die oorlog in het voormalig Nederlands- Indië zijn omgekomen. Volgens Rutte werd het verhaal van mensen die de oorlog in Nederlands-Indië doormaakten, in Nederland niet al tijd gehoord, 'zeker niet in de periode na de bevrijding'. ,,De realiteit was dat het lang onnodig en ongemakke lijk werd gevonden om apart aan dacht te geven aan het oorlogsverhaal van Nederlands-Indië. Ook al zijn er rond 350.000 mensen uit Neder lands-Indië en Indonesië naar Ne derland gekomen en is het vandaag de dag voor ruim 2 miljoen Neder landers onderdeel van hun familie geschiedenis.'' De herdenking van de slachtoffers van de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië is volgens hem zo be langrijk omdat het niet alleen om te rugkijken gaat, maar ook om erken ning. Rutte: ,,Het erkennen, ieder jaar weer, van het leed van de burgers, militairen en verzetsstrijders uit alle bevolkingsgroepen die de Tweede Wereldoorlog in Indië doormaakten. Erkennen dat hun ervaringen, hun verhalen en hun trauma's ertoe doen. Erkennen dat dit hoofdstuk van de Tweede Wereldoorlog onlosmakelijk onderdeel is van onze gezamenlijke geschiedenis.'' Docters van Leeuwen (8 mei 1945, Den Haag) maakte na zijn rechten studie in Utrecht pijlsnel carrière bij verschillende ministeries. In 1980 werd hij plaatsvervangend directeur politie op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Negen jaar later werd hij benoemd als hoofd van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, de voorloper van de AIVD. In 1995 maakte Docters van Leeu wen de overstap naar justitie, door procureur-generaal (pg) te worden bij het gerechtshof in Den Haag. Tegelijkertijd werd hij voorzitter van het college van pg's, dat samen het landelijke opsporing en vervol gingsbeleid van het Openbaar Ministerie bepaalt. In die hoedanigheid kreeg hij het aan de stok met Sorgdrager. De D66-minister vond dat Docters van Leeuwen zich te veel als belangen- behartiger had opgesteld van zijn collega-pg Dato Steenhuis, die door een omstreden bijbaan in opspraak was geraakt. Docters van Leeuwen zou het college hebben opgezet te gen de minister, waardoor een ver trouwenscrisis ontstond. Die leidde er uiteindelijk toe dat Sorgdrager hem ontsloeg. De affaire werd be schreven in het boek Klem in de draaideur, eveneens de basis van de gelijknamige televisiefilm. Het ontslag betekende niet het einde van de carrière van Docters van Leeuwen. Van 1999 tot 2007 was hij bestuursvoorzitter van de Autoriteit Financiële Markten. In 2006 leek het erop dat Doctors van Leeuwen de overstap naar de poli- tiek zou wagen. Hij stond op plaats 10 van de VVD-lijst, maar zag toch van zijn kandidatuur af, omdat hij die plek te laag vond. Daarnaast vond hij het niet kunnen dat voor malig officier van justitie Fred Tee- ven vóór hem stond, op plaats 5. Na zijn pensionering bekleedde Docters van Leeuwen nog een aan tal voorzitterschappen. In zijn vrije tijd schreef hij erotische verhalen, sprookjes en gedichten, die ook werden gepubliceerd. Doctors van Leeuwen kampte vanaf relatief jonge leeftijd met ge zondheidsproblemen. Al op zijn 33ste kreeg hij een hartaanval. Doc- ters van Leeuwen was getrouwd en had drie dochters. maandag 17 augustus 2020 Laurens Kok Den Haag - Mark Rutte, minister-president Voormalig topambtenaar Arthur Docters van Leeuwen is overle den. De jurist werd vooral be kend als voorzitter van het col lege van procureurs-generaal, die in 1998 het veld moest rui men nadat hij in conflict was ge komen met toenmalig minister van Justitie Winnie Sorgdrager. Hij is 75 jaar geworden. Laurens Kok Den Haag Docters van Leeuwen werd ontslagen door Winnie Sorgdrager. foto ruud van zwet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7