LINDA AKKERMANS G&nfóecluiazn, (of in3x 360.-) Bekijk alle Back 2 School aanbiedingen op: kijkshop.nl kijk, klik, klaar 6 of m3x 65.-) Apple MacBook Air (2020) 13.3" i3 8GB 256GB van 1149.- nu voor 1079- Column Kletsnat plofte hij op mijn ligbedje, wenkte naar het zwembad en vroeg zachtjes of d^e mensen Zwarte Piet dus heel erg vinden. Daar duwde een donker, jong stel een vrolijke dreumes in een opblaasbootje vooruit. Ik antwoordde dat ik dacht van wel, maar dat ook heel veel witte mensen vinden dat Zwarte Piet niet meer kan. Acht jaar is-ie, over een week begint hij in groep 5 en daarom verklapten we hem voor de vakan tie Het Grote Geheim. Hij wilde meteen alles weten, maar waar wij de cadeautjes altijd verstoppen, was toch zijn prangendste vraag. Sinds deze week heeft hij nieuwe vragen. Ik vertelde onze oudste over de zwarte- pietdiscussie, die jaar na jaar grimmiger wordt en dat Fa- cebook en Instagram het niet meer toestaan dat er foto's van Zwarte Piet geplaatst worden. Wat is racisme eigenlijk, vroeg hij toen. Mogen roet- veegpieten nog wel? En anders zijn gou den misschien leuk? Zelf wilde ik ook van alles van hém weten. Had hij bijvoorbeeld nooit doorgehad dat ik soms inééns de radio uitzette als het woord Zwarte Piet viel? Vond hij het nou écht nooit gek dat de pie ten in het Sinterklaasjournaal er elk jaar iets anders uitzagen? Het antwoord was twee keer 'nee' en hup, daar ging hij weer het zwembad in. Op mijn ligbedje blokkeerde ik ondertussen ieder een die op Facebook voorbijkwam met teksten als 'Zwarte Piet mag niet meer, maar foto's van Zwarte Pieten Sylvana Simons en Akwasi nog lekker wél!' Echt, schei uit met dat domme gedoe, ik ben er klaar mee. Maar die van 8 is dat nog niet. Nou ja, met zijn vra gen dan. Want daar kwam hij weer aan met een nieuwe. „Als ze nou toch Alle pieten gaan verbieden, dan blijft Sinterklaas wel be staan, hè mama?" Pff, dacht ik, dat hebben we jou verdorie voor de vakantie toch al verteld! Terugtreden is voor Loekasjenko geen optie. Dan zit hij waar schijnlijk de rest van zijn leven in een cel. Zijn door mensenrech tenorganisaties vaak veroordeelde regime staat of valt met de mid delen die hij en zijn getrouwen nog ter beschikking hebben om de veiligheidstroepen en ambte naren te betalen. Probleem is dat het systeem van verlies draaiende staatsbedrijven op zijn laatste be nen loopt, nu de subsidies van Rusland (denk aan kortingen op olie) minder zijn geworden. Weinig Wit-Russen hebben er vertrouwen in dat het goedkomt onder Loekasjenko. Als de Wit- Russische strijdkrachten hun salaris niet meer krijgen, kan het snel klaar zijn. Maar de Russische politicoloog Dimitri Oretsjkin voorziet ook een scenario waarin het nog wél jaren gaat duren. Loe- kasjenko wordt dan een Slavische Mugabe. Die bleef met harde re pressie de baas in Zimbabwe, ter wijl het land steeds verder in stortte. Nog meer jonge Wit-Rus- sen zullen dan het land willen verlaten. De relatie tussen de EU en Loe- kasjenko ('Europa's laatste dicta- tor') varieerde de afgelopen jaren van redelijk tot slecht. De EU-mi- nisters van Buitenlandse Zaken zijn vrijdag overeengekomen dat Wit-Russische topfunctionaris sen en organisaties op een zwarte lijst komen. Denk aan geblok keerde bankrekeningen en een inreisverbod voor kopstukken van het regime. Er zijn al EU- sancties van kracht tegen Wit- Rusland, waaronder een wapen embargo, al zou dat door som mige ex-Oostbloklanden worden geschonden. Vooral de Duitse bondskanselier Angela Merkel wil doorpakken. Behalve Duits land willen ook Zweden en Oos tenrijk een harde aanpak. De Ver enigde Naties veroordeelden het politiegeweld. China, Rusland en Kazachstan feliciteerden Loekas- jenko met zijn overwinning. Rusland en Wit-Rusland hebben sinds 1996 een unie voor econo mische en militaire samenwer king. President Poetin heeft dit weekeinde aangeboden collega Loekasjenko te helpen. Dat zou misschien voor orde zorgen, maar zal internationaal slecht vallen. Mil» l»lil» M ».».,- /7/7AthiarJ:.. 1r WiFi 512 GB 11.6" J 32GB p Chrome Oss Apple iPad Pro (2020) van 1229-nu voorTI79- HP Chromebook 11A G8 EE van329^ nu voor 289- Retina-display Nieuw Magie Keyboard 100% gerecycled aluminium Batterij gaat de hele dag mee 14" i5 8GB 256 TB HP 14s-dq1013nd Notebook van699^ nu voor 649- Apple MacBook Pro (2020) van 2259.- nu voor 2139.- 8" 3&4G 32 GB Samsung Galaxy TAB A van 229r- nu voor 195.- maandag 17 augustus 2020 GO Pietenvraaen Waar gaat het heen met Wit-Rusland? De crisis in Wit-Rusland na de verkiezingen, die president Loekasjenko claimt te hebben gewonnen, houdt aan. Wat staat er op het spel en welke scenario's kunnen we de komende weken verwachten? Bob van Huët Rotterdam/Minsk Stapt president Loekasjenko binnen afzienbare tijd op? Tijdens een demonstratie vrijdag tegen politiegeweld in Minsk. foto afp De EU speelde een omstreden rol in de Oekraïense opstand met beloften die niet werden waargemaakt. Hoe zit dat nu met Wit-Rusland? Gaan de Russen zich er meer mee bemoeien? kijkshop.nl ba<* to$chooL f gratis Air Pods Pro voor studenten Koop nu voor €25.- aan Trust producten en maak kans op een e-bike t.w.v. €2500.-! Check het Trust assortiment op kijkshop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6