I J5 OPEN 4 CORONA VAKANTIE Nederlanders in Parijs zijn in verwarring. Ze kregen onverwacht te horen dat ze, eenmaal terug in Nederland, 'dringend' worden geadviseerd in quarantaine te gaan. „Geldt dat ook voor een bezoek aan Disneyland Parijs?'' A KiUU ai* 1 1 Y V *11^ Met een pennenstreek zette de Britse regering even voor het weekeinde Nederland, Frankrijk en Malta op de zwarte lijst. Het stijgend aantal besmettingen met het coronavirus in deze landen liet minister Grant Shapps van Trans port 'geen andere keuze'. Toeristen uit deze gebieden moeten tot na der order bij aankomst in het Ver enigd Koninkrijk twee weken in quarantaine. ,,Het opleggen van reisbeperkin gen vormt een uiterst effectief middel om een pandemie te voor komen of in te dammen'', verdui delijkt Ilan Kelman, hoogleraar Di sasters Health aan het prestigi euze University College London. ,,Het virus kan zo niet in korte tijd grote afstanden afleggen." Kelman vindt niet dat de Britse regering over één nacht ijs is ge gaan. Nederland overschrijdt de drempelwaarde van 20 positieve gevallen per 100.000 inwoners. ,,Het is wél een politiek besluit'', vult hij aan. ,,Het Verenigd Ko ninkrijk vindt een bepaalde mate van reizen namelijk wenselijk. Vergelijk deze insteek met die van landen als Canada en Nieuw-Zee- land. Daar moeten alle bezoekers verplicht in quarantaine.'' Het VK is geen schoolvoorbeeld van hoe je een pandemie het hoofd biedt De wetenschapper zegt dat de drastische beslissing niet als kri tiek moet worden gezien op de Ne derlandse aanpak van het corona virus. ,,Nederlandse wetenschap pers hebben veel beter zicht op jul lie cultuur, gedrag, beleid, omstan digheden en behoeften bij het be strijden van dit virus. Volg hun raad op.'' Kelman benadrukt dat Groot- Brittannië geen rolmodel is. ,,Geen schoolvoorbeeld van hoe je een pandemie het hoofd moet bieden. Door langdurige verwaarlozing van de zorg zijn er enorme proble men ontstaan", geeft hij aan. ,,Het onvermogen om personeel tijdig te voorzien van de juiste bescher ming kostte ruim driehonderd do den. Doordat de zorg tot stilstand kwam, zullen duizenden mensen sterven aan ziektes als kanker. Rein Houben, hoofddocent In fectious Disease Epidemiology aan de London School of Hygiene and Tropical Medicine is zelf één van de slachtoffers van de verplichte quarantaine. Met zijn gezin ver blijft de Nederlander momenteel in Friesland. ,,We wisten dat de kans erin zat, maar we namen het risico", vertelt hij via Skype. Achter de onderbouwing van het Britse besluit zet Houben vraagtekens. ,,Ik heb het idee dat er minder naar harde getallen wordt gekeken. Dat je kijkt naar wat je weet en op basis daarvan zegt: ja of nee tegen het dichtgooien van de grenzen. Dit lijkt mij meer een po litiek statement. Alsof de Engelsen willen laten zien dat ze er alles aan doen. Er zijn andere problemen die ze beter kunnen oplossen." Overschatting Als expert op het gebied van tuber culose waakt Houben, die in 2016 een Britse prijs won voor onder zoek naar de infectieziekte, voor overschatting van het virus. ,,Elk jaar overlijden 1,5 miljoen mensen aan tbc. Het coronavirus is niet de dodelijkste ziekte waarmee ik heb gewerkt." Houben denkt dat de medische voordelen van de quarantaine voor (terugkerende) toeristen uit Ne derland en Frankrijk beperkt blij ven. ,,Lang niet iedereen gaat naar brandhaarden als Parijs of Amster dam. De VS of Brazilië is een ander verhaal. En dan nog is het risico re latief klein. En dan moeten de mensen het gebod om binnen te blijven ook nog opvolgen. Ik denk dat het effect miniem is." De stijging van het aantal posi tieve gevallen in Nederland be twist Houben niet. Naar de oor zaak kan hij slechts gissen. De aversie tegen het dragen van mondkapjes speelt volgens hem geen cruciale rol. ,,Voor- en tegen standers maken goede punten. We weten het echt niet. Voldoende af stand bewaren is belangrijker.'' Kelman deelt zijn mening gro tendeels, al ziet hij wel voordelen van de reisbeperkingen. ,,Afgezet tegen de negatieve gevolgen van nieuwe besmettingen en de im pact van langdurig binnen moeten blijven, brengt dit het minste risico met zich mee.'' Parijs en kleine siddering ging er toch wel door Parijs dit weekend. Kort er voor was de stad door de Franse rege ring uitgeroepen tot zone met verhoogd risico. Het be smettingsgevaar is er groot. Zater dag deed de Nederlandse regering er nog een schepje bovenop: een oranje reisadvies. Wie terugkomt uit Parijs wordt dringend geadvi seerd in quarantaine te gaan. ,,Vrijdag belden we nog met de ambassade en die zei dat de situatie onveranderd was'', vertelt een Ne derlander in de Franse hoofdstad die anoniem wil blijven. ,,En twaalf uur later kreeg Parijs dus een oranje reisadvies. We voelden ons een beetje voor de gek gehouden.'' Een vrouw, die ook niet met naam wil worden genoemd, overkwam het tegenovergestelde. Ze zat vrijdag in Parijs en hoorde over de risico zone. ,,Ik heb toen de RIVM gebeld en die raadde me aan zo snel moge lijk terug te komen, voor het geval dingen zouden veranderen.'' Ze ging meteen terug naar Nederland. ,,Ik heb geen moment getwijfeld en ben direct teruggereisd.'' maandag 17 augustus 2020 GO 'Impact van de verplichte quarantaine in VK is miniem' U+L* kéÊèU Uê4 Het Britse besluit om bezoe kers uit Nederland te verplich ten in quarantaine te gaan, zorgt voor gefronste wenkbrau wen bij wetenschappers in En geland. ,,Het is een politieke keuze." Geert Langendorff Londen - Ilan Kelman, hoogleraar Parijs is door de Franse regering tot risicozone betiteld vanwege het besmettingsgevaar. De Nederlandse regering raadt niet-noodzakelijke reizen naar de Franse hoofdstad af. foto reuters 'Onze vakantie in Parij s is niet verpest hoor' Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4