Namen van dertig slachtoffers genoemd tijdens herdenking II Fietsen van Polen naar Turkeye, gewoon in Nederland ZEEUWS-VLAANDEREN 5 'Hele straten in het oude centrum verpauperen' NEDERLANDS-INDIË WEST-ZEEUWS-VLA ANDEREN De jongste werd slechts 25 jaar en de oudste 70. Dertig West Zeeuws-Vlamingen die de Japanse bezetting in Nederlands-Indië niet overleefden, werden zaterdag in het bijzonder herdacht. TERNEUZEN Afvaldumping, groen dat niet voldoende wordt onderhouden en hele straten die gewoon staan te verpauperen. De Terneuzense fracties van PvdA en GroenLinks winden er geen doekjes om: de oude bin nenstad van Terneuzen ziet er niet uit. Tijd voor actie, betogen ze. De staat van de oude binnen stad staat in groot contrast met inspanningen en investeringen die de afgelopen jaren zijn ge daan om het centrum van Ter- neuzen aantrekkelijker te ma ken, zeggen de twee fracties. Die vlieger gaat namelijk niet op voor het centrum als geheel: de binnenstad als woonkern, kan wel een oppepper gebruiken. Autowrakken Om die woorden kracht bij te zetten, gingen de politieke par tijen met het fototoestel op pad en het resultaat liegt er niet om: woekerend onkruid en dichtge timmerde woningen beklad met graffiti. Ook troffen ze braaklig gende terreinen die nu fungeren als stortplaats. Op één plaats werden zelfs delen van auto wrakken gevonden. 'Het lijkt haast wel of de gemeente moed willig wegkijkt en alle moed heeft opgegeven, om terloops ook maar te stoppen met het on derhoud van de openbare ruimte', schrijven de fracties aan het Terneuzen college van bur gemeester en wethouders. Terneuzen bungelt onderaan lijstjes met aantrekkelijke ste den, huizenprijzen liggen ge middeld laag en trekken huis jesmelkers aan. Dat zijn signa len die niet genegeerd kunnen worden, vinden PvdA en GroenLinks. Het is volgens de fracties daarom tijd voor actie: het gebied moet weer aantrek kelijk worden. Ook vinden de partijen dat de binnenstad als woonwijk betrokken moet wor den bij plannen en commerciële activiteiten in het stadscen trum. De Lijser, Van den He mel, Risseeuw, Ver sprille. Het zijn enkele bekende achternamen die nog steeds voorko men in de gemeente Sluis. En 75 jaar geleden ook in Nederlands- Indië. Arno Boidin van de Stich ting Comité 4 mei Oostburg leest op zaterdagochtend dertig namen op van omgekomen mensen, hun oorspronkelijke woonplaats en leeftijd. Naast hem flakkeren er evenzoveel kaarsen. Het is een ge baar dat indruk maakt. In de kerk Open Haven in Oostburg worden deze West-Zeeuws-Vlaamse man nen en vrouwen dit jaar in het bij zonder herdacht, tijdens de Indië- herdenking. Het comité vraagt, in navolging van de landelijke Indiëherdenking in Den Haag, jaarlijks aandacht voor een stuk geschiedenis dat niet vergeten mag worden. Die ge schiedenis begint als het door de Duitsers bezette Nederland in 1941 de oorlog verklaart aan Japan. Nederlands-Indië, ook wel het Rijk van Insulinde genoemd, komt in gevaar en wordt in maart 1942 ook bezet gebied. Er wordt op land en zee gevochten, mensen komen in interneringskampen, de zoge naamde Jappenkampen, terecht of worden gedwongen tewerkgesteld in andere door Japan bezette ge bieden in Azië. Pas op 15 augustus 1945 eindigt de oorlog. Japan geeft zich over nadat de Amerikaanse luchtmacht atoombommen heeft gegooid op Hiroshima en Nagasaki. Erevelden Op de erevelden in Indonesië en daarbuiten liggen in totaal 25.000 Nederlandse doden begraven, zegt voorzitter Nico Peterse van het co mité. Een overzicht van slachtof fers uit de regio West-Zeeuws- Vlaanderen, was er nog niet. Ar chivaris Geert Stroo van de ge meente Sluis ging op zoek naar die West-Zeeuws-Vlamingen die in Nederlands-Indië en andere de- len van Zuid-Oost-Azië omkwa men tussen 1942 en 1945. Een door hem opgestelde lijst met dertig namen werd eerder gepubliceerd in het tijdschrift van de Heem kundige Kring. Zijn onderzoek deed hij in samenwerking met het Bevrijdingsmuseum, die een grote database met namen van slachtof fers heeft. De huidige lijst is een voorlopig overzicht, zegt Stroo. ,,De intentie is om de lijst nog lan ger te maken, hij is nog niet volle dig." Uit alle kernen De omgekomen West-Zeeuws Vlamingen hadden verschillende achtergronden. Ze dienden in het Koninklijk Nederlands-Indisch le ger (KNIL), waren marinier, voe ren op de grote vaart of waren bur gerslachtoffers: mensen die waren geëmigreerd om in Nederlands-In- dië te wonen en werken. Het jong ste slachtoffer, Willem Lindeijer uit Groede, werd 25 jaar. Hij was soldaat infanterie bij het KNIL. De slachtoffers kwamen uit alle ze ventien kernen van de gemeente Sluis. ,,Het is een herdenking die meer wil zijn, en ook meer is, dan De intentie is om de lijst nog langer te maken, hij is nog niet volledig een lokaal gebeuren. Het heeft een regionaal karakter, door aandacht voor de Indië-slachtoffers uit alle kernen van onze gemeente", zegt burgemeester Marga Vermue. De herdenking in Oostburg krijgt voortaan dan ook een regionaal ka rakter. Al die plaatsen liggen gewoon in Nederland, met het West-Zeeuws- Vlaamse Turkeye als eindbestem ming. PAC Vakanties zou fietstoch ten in de Pyreneeën houden maar die gingen vanwege het coronavi rus niet door. Als alternatief be dacht directeur Ruud Fokker een tocht langs opvallende plaatsna men in Nederland die aan het bui- tenland refereren. ,,Er zijn er wel tweehonderd", vertelt hij. De tocht begon in Polen, in de provincie Groningen en slingerde heel Ne derland door. Antoine Noë en Ton- nie Cornelis uit Oostburg hielpen Fokker met een deel van de route, zij zetten de route van Baarle-Nas- sau tot Turkeye uit en fietsten het laatste stuk mee. Turkse hapjes De fietsers arriveren in groepjes. Monique Sturm en Cor van Doese laar stellen hun tuin ter beschikking en zorgen voor toepasselijke Turkse hapjes. Ook liggen er verschillende publicaties over Turkeye ter inzage: het plaatsje is beroemd én geliefd bij fietsers. ,,We hebben hier al 3281 be zoekers gehad", vertelt Monique. In hun tuin staat ook een stempelpost van 'fietsen rond de wereld' en ze hebben zelfs een eigen postkaart. De fietsers van PAC komen uit heel Ne derland, maar één van hen is in Tur- De tocht begon in Polen, in de provincie Groningen en slingerde heel Nederland door keye al dicht bij huis Marc van Waes komt uit IJzendijke en fietste de af gelopen week dagelijks honderd ki lometer. ,,Het was een supertocht. Warm maar goed te doen tijdens het fietsen. We hebben van alle plaatsen foto's gemaakt." maandag 17 augustus 2020 Sophie Stockman Oostburg Arno Boidin, penningmeester van de Stichting Comité 4 mei Oostburg leest de dertig namen voor. Naast hem branden evenzoveel kaarsen. foto peter nicolai -Geert Stroo, Archivaris gemeente Sluis Achttien fietsers van PAC-vakanties fietsten door heel Neder land, langs plaatsen met namen die aan het buitenland refereren. Marc van Waes uit IJzendijke (links vooraan) was één van de deelnemers. foto peter nicolai Ze begonnen in Polen en eindig den in Turkeye. En vooruit, de achttien fietsers van PAC-va- kanties deden deze week ook nog even Betlehem, Borneo, Amerika, Siberië, Engeland, Oost-Indië, De Krim en Egypte aan. Sophie Stockman Turkeye

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47