II Weekend vol geweld verspreid over het land tart politie NIEUWS 3 DEMONSTRATIE DOOD BAS VAN WIJK moet iets gebeuren. Maar ik ben bang dat het al te laat is." Teun (20) heeft speciaal de trein vanuit Almelo genomen - 'Ik kan toch gratis reizen' - omdat hij het in zijn ogen toenemende zinloos ge weld in Nederland 'een beetje zat is'. ,,Bas, maar ook Rik, die een tijdje te rug door een asielzoeker werd neer gestoken op de fiets. Die jongen in Almere, dat meisje in Rotterdam, zo kan ik nog wel even doorgaan. Ik zou graag zien dat er in dit land strenger wordt gehandhaafd." Amsterdammer Matthijs (35) is naar het Museumplein gekomen, omdat hij wil dat 'Nederlanders meer opkomen voor zichzelf. Wie hij met Nederlanders bedoelt? ,,De oorspron kelijke bevolking. Een paspoort vind ik daarbij niet zo interessant. Ik zou graag zien dat Nederland een stren ger migratiebeleid gaat voeren." Toch nog politieke statements dus, op het veld. Op het podium sluit Baas B. - die van Lange Frans - af met de 2020-versie van Zinloos, een hit uit 2004. 'Met de roof van een Ro- lex werd hem de tijd ontnomen', zingt B. over de vermeende aanlei ding van de dood van Bas. De slotzin van het lied is onveranderd. 'Want aan het eind van de dag zijn we alle maal mensen.' Tegen de zin van de familie van Bas van Wijk protesteerde een honderdtal mensen in Amsterdam tegen geweld, naar aanleiding van zijn dood. ,,We hebben twee keuzes in dit land. Elkaar te lijf gaan, of naast elkaar gaan staan." ters hebben een donkere huidskleur. De Amsterdamse had deze week wel 'contact met mensen die contact hadden met de familie van Bas', zegt ze. ,,Ik heb laten weten wat ik wilde doen, en hoorde ook wat de familie niet wilde, een politiek getinte de monstratie. Maar dat hebben wij ook nooit willen doen. Daarom zijn hier ook geen sprekers, behalve ik en mijn dochters." Wie niet achter die boodschap staat, moet hier wegblijven Al de hele week was de bij eenkomst in Amsterdam - verplaatst van de Dam naar het Museumplein - onder werp van felle discussie. De familie van de 24-jarige Badhoevedorper Bas van Wijk, die vorige week bij een meertje in Amsterdam op klaarlichte dag werd neergeschoten, gaf geen steun aan een demonstratie en was er ook niet bij aanwezig. Tegenover NH Nieuws liet de fam- lie, die vrijdag wel deelnam aan een 'niet politieke' stille tocht in Badhoe vedorp, zelfs weten het te betreuren dat de dood van Van Wijk werd ge bruikt voor de demonstratie. Voor een bijeenkomst waar zoveel om te doen is, is het zondagmiddag rond half één verbazend rustig op het Museumplein. Plukjes mensen zitten of staan kalmpjes op het gras, op af stand, conform de coronaregels. Zon netje, reggaemuziekje uit de boxen. Voor een podium liggen in een halve cirkel witte rozen uitgestald, volgens de organisatie zijn het er 30.000. Iedereen mag er na afloop een paar mee naar huis nemen, om ze weer uit te delen aan anderen, met de boodschap: elk leven telt. All lives matter dus, de gevoelig liggende vari ant op Black lives matter, de kreet van de internationale beweging die strijdt tegen politiegeweld tegen en het etnisch profileren van zwarte mensen. Organisator Myra licht de reden dat ze de demonstratie ondanks de kri tiek toch doorzette nog even toe, vlak voor ze met haar twee dochters het podium op klimt. ,,We hebben twee keuzes in dit land. Elkaar te lijf gaan, of naast elkaar gaan staan en er het beste van maken. Daarvoor sta ik hier, samen met mijn kinderen. En wie niet achter die boodschap staat, moet hier wegblijven." Detail: Myra is een witte Nederlandse, haar doch- Eenmaal op het podium vertelt Myra dat ze boos en verdrietig is, en 'bang voor wat nog komen gaat'. Er zijn naar schatting ruim honderd men sen. Éen van hen is een Amsterdamse moeder, met op haar witte shirt in grote letters 'Waarom Waarom Waarvoor Waarvoor' gestift. Ze is woedend om wat er met Bas gebeurd is. Als ze vertelt dat ze kinderen heeft in zijn leeftijd, barst ze in snikken uit. ,,Ik kan gewoon niet geloven dat er zulke dingen gebeuren in ons land. Een jongen die gewoon plezier wil maken. Het kan zo niet verder. Er Een wind van geweld trekt door Nederland, constateert voorzitter Jan Struijs van de politievakbond NPB. Opvallend is volgens hem dat de meldingen van geweldsinciden ten uit heel het land binnenstro men. ,,Het gaat van Groningen, Til burg en Utrecht naar Almere, Den Haag en Rotterdam." Volgens de NPB-voorzitter zijn er vaak drank en drugs in het spel en merkt hij dat de coronafrustratie in het land groot is. Die frustratie leeft volgens hem niet alleen bij jongeren, ook ouderen reageren agressiever. Dertien relschoppers die zater dagavond waren aangehouden In de Utrechtse wijk Overvecht mo gen zich vijftien dagen tussen 20.00 uur en 08.00 uur niet op straat laten zien in de wijken Kanaleneiland en Overvecht. Dat meldt een woord voerster van het openbaar ministe rie. Zaterdagavond gooiden jonge ren met stenen, vuurwerk en fiets dynamo's naar de politie. Een agent raakte hierbij lichtgewond. Vrijdag avond was het ook onrustig op straat in Utrecht, toen in de wijk Kanaleneiland. Naar schatting 150 jongeren hielden de politie bezig. Achttien mensen werden opge pakt. Waarnemend burgemeester van Utrecht Peter den Oudsten keerde zaterdag vervroegd terug van vakantie vanwege de ongere geldheden. Ook in de Haagse Schilderswijk kregen jongeren een zogeheten ge dragsaanwijzing. 24 jongeren mo gen zich de komende drie maanden 's avonds en 's nachts niet meer in de wijk vertonen. Verdachten die in de Schilderswijk wonen, moeten gedurende dezelfde tijden binnen blijven. Het was vorige week meer dere keren onrustig in de wijk, maar na de maatregelen bleef het zaterdagavond rustiger. Ook op andere plekken in het land moest de politie dit weekend ingrijpen. Zo losten agenten in de nacht van zaterdag op zondag bij café Rhythm 33 in Tilburg twee waarschuwingsschoten. Volgens de politie werd er volop lachgas ge- Agenten zijn zwaar overbelast en krijgen nu dit voor hun kiezen bruikt, waren veel mensen in het pand aanwezig en gedroeg een groot gedeelte zich vervelend en werkte niet mee. Ook in Geleen moest de politie een waarschu wingsschot lossen. Dat gebeurde bij de aanhouding van een gewapende verdachte op het Martin Luther Kingplein. Politievakbond NPB trok eerder al aan de bel dat agenten momen teel overuren draaien. ,,We hebben eerst de maatregelen gehad na de moord op Derk Wiersum. Vervol gens kwam corona. Agenten zijn zwaar overbelast en krijgen nu dit voor hun kiezen. Het stapelt zich maar op'', aldus voorzitter Jan Struijs eerder. Volgens hem is het politieapparaat de afgelopen jaren uitgekleed en overbelast en legt dit nog eens een extra druk op de agen ten. Het gevolg van dit opschalen leidt er volgens hem toe dat andere zaken en dossiers blijven liggen. maandag 17 augustus 2020 Toch nog statements op het veld •SJS5*' - Organisator Myra Chris van Mersbergen Amsterdam Op het Museumplein blijft het rustig tijdens de demonstratie. De politie had afgelopen week end opnieuw de handen vol aan geweldsincidenten. In Utrecht en in Den Haag moesten agen ten rellende jongeren in toom zien te houden en zijn avondver boden opgelegd. Ook in andere steden moest de politie eraan te pas komen. Natasja de Groot Utrecht -Jan Struijs, vakbond NPB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3