Zo verwijder je na een feestje die nare vlek uit de vloerbedekking gratis Buitenkansje van de PZC! POETSEN 9 Benodigdheden Keukenpapier, emmer, water, doek, inweekmiddel PROEF1 Wolk in een pot PROEF2 Experimenteren met bellenblaas MARJA MIDDELDORP Ook in coronatijd wordt er volop geborreld, schat Marja in. ,,Als er iets op het tapijt terechtkomt, kan er al gauw een chaotische situatie ontstaan. Ik zeg altijd: 'Geen paniek!' Iemand moet de leiding nemen. Een vlek in het kleed is goed te behandelen. Het is simpeler dan je denkt!'' PROEF3 Kristallen laten groeien Kristallen kun je thuis kweken. PROEF 4 Vast of vloeibaar Lang Leve de zomer! Wij verrassen je dagelijks met kado's en zomerse artikelen! ZoaLs gratis e-books, korting op tijdschriften, gratis wandeLtoohten, noem maar op Het kado van vandaag is een boekje met fietsroutes. JE KADO STAAT NU KLAAR OP PZC.NL/BUITENKANSJES Etensresten ,,Zorg ervoor dat mensen niet in die vlek gaan wrijven. Pak een paar keukenpapiertjes. Wc-pa- pier is ook goed. Als er etensresten op de grond liggen, haal je die er eerst af. Dan dep je met het keukenpapier. Het vocht wordt zo opgenomen.'' Sopje ,,Pak een emmer met lauw water en gooi er een theelepeltje biologisch inweekmiddel in. Je hebt al goed voorwerk gedaan. Nu is het tijd om de wond schoon te maken. Stop een theedoek in de emmer en dep daarna weer op de vlek, van buiten naar binnen. Je kunt ook een beetje laten intrekken. Laat goed drogen en de vlek is weg.'' Volle melk Let wel: dit is Marja's EHBO bij vlekken. ,,Twee dagen na het veroorzaken van de vlek werkt dit niet meer. Dan kun je volle melk proberen. Giet een beetje op de vlek en dep weg, ga er eventu eel nog een keer overheen met een sopje!'' Wasmachinekorrels Dan nog een bonustip: ,,Wil je eens het gevoel hebben dat het huis helemaal schoon is? Strooi wasmachinekorrels op het tapijt en ga stofzui gen. De stofzuiger verspreidt de geur. Heerlijk!'' Koud water ,,Voor elke vlek is een weg'', filosofeert Marja. ,,Wel eerst kijken, nadenken en dan pas doen. Mensen die beginnen over heet water, zout of witte wijn op rode wijn: meteen verge ten. Je pakt koud water en een doek. Het liefst een thee doek of, nog beter, een glasdoek. Van katoen in ieder geval, dat neemt het water goed op.'' Laat de theedoek volzuigen. ,,Maak een bolletje en dep op de vlek. Altijd vanaf de buitenste rand naar het midden. Nooit wrijven, ik zeg het nog maar eens, want je maakt het alleen maar erger. Je zult zien dat het doekje viezer wordt, het vuil van de vlek laat los. Oh, en waarom nou koud water? Dan ontstaat er in geen enkel geval stolling.'' 'Nooit wrijven, want je maakt het alleen maar erger' PC MAANDAG 17 AUGUSTUS 2020 Tijd: 15 miuten Nodig: Glazen pot (bijv. van augurken) - glas of glazen bakje dat op de pot past - warm water - koud water - ijsblokjes - lucifers Stap 1: Schenk een laagje warm water in de pot. Schenk een laagje koud water in het glas en doe er een paar ijsblokjes bij. Stap 2: Laat een volwassene een lucifer aansteken en houd deze zo lang moge lijk boven de opening van de pot vast. Laat de lucifer, als deze bijna is opge brand, in de pot vallen. Zet het glas bovenop de pot. Wat zie je? Haal het glas eraf. Wat zie je nu? Uitleg: Boven het warme water zit wa terdamp. Die kun je niet zien, maar is er wel. Zodra het koude glas op de pot komt, koelt de waterdamp en conden seert hij tot kleine waterdruppels; een wolk. De brandende lucifer brengt kleine roetdeeltjes in de waterdamp, waardoor het nog beter condenseert. Tijd: 30 minuten Nodig: Lepel - glazen potje - water - afwasmiddel - suiker - glycerine - ijzerdraadje - 2 stokken en een touw Stap 1: Doe een eetlepel afwasmid- del in het glas. Vul het glas voor drie kwart met water en roer het afwas- middel erdoorheen. Stap 2: Vouw een ijzerdraadje van 20 centimeter dubbel en maak daar een rondje van. Draai de uiteinden aan el kaar. Dat is je houder. Stap 3: Doop het rondje van ijzer draad in de zeepsop en blaas bellen. Hoe groot zijn de bellen en hoe lang blijven ze 'leven'? Stap 4: Voeg een schepje suiker aan het bellenblaasmengsel toe. Wat ge beurt er nu met de bellen? Stap 5: Voor grote zeepbellen maak je een nieuw bellenblaasmengsel en voeg je in plaats van suiker glycerine toe. Knoop het touw in een rondje aan de twee stokken. Leg het draad rondje in het mengsel en blazen of lopen maar. Uitleg: De zeep in het afwasmiddel zorgt voor de zeepbel. De suiker ver sterkt de bellen. Met glycerine lukt dat soms nog beter. Proefjes doen is voor iedereen. FOTO NEMO - DIGIDAAN A Schoonmaakgoeroe Marja Middeldorp geeft elk week een handige schoonmaaktip. Tijd: 20 minuten (plus wachten) Nodig: Kom - glazen vaas - pijpen- ragers - lepel - keukenpapier - trechter - satéprikker - water - aluinpoeder - dun draad Stap 1: Maak van de pijpenragers een leuk vormpje (bijvoorbeeld een hartje). Bind het figuurtje met het draadje aan de satéprikker. Stap 2: Giet heet water in een kom en voeg een eetlepel aluin poeder toe. Zodra dit is opgelost, voeg je opnieuw een lepel toe totdat je ziet dat de aluin niet meer oplost in het water en op de bodem blijft liggen. Eventueel kun je nu voedselkleurstof aan het mengsel toevoegen. Stap 3: Leg keukenpapier in de trechter en giet het mengsel via de trechter in de vaas. Hang je figuurtje erin. Nu is het wachten. Na circa 24 uur zie je dat er kristallen op de pij penragers zijn gevormd. Stap 4: De kristallen kun je groter laten groeien door het proces te her- FOTO MAARTJE HUIJBEN halen. Verwarm het gebruikte water. Voeg opnieuw aluin toe tot het niet meer oplost. Laat het mengsel afkoelen voordat je op nieuw je figuurtje erin hangt. Is je kristal klaar dan kun je deze be schermen met blanke (nagel)lak. Uitleg: Kristal ontstaat als opge loste deeltjes tegen een opper vlakte neerslaan. In dit geval de pijpenragers. Zijn hierop eenmaal kleine kristallen zichtbaar, dan trekken ze de andere opgeloste deeltjes aan en groeien ze. Tijd: 20 minuten Nodig: Kom - eetlepel - maïzena - water Stap 1: Doe 130 gram maïzena in een kom. Voeg daar 100 ml water aan toe. Meng alles goed door elkaar met een lepel, zodat er een papje ontstaat. Stap 2: Ga langzaam met je vingers door het papje. Wat voel je? Stap 3: Probeer nu een balletje van het papje te kneden. Lukt dat? Uitleg: Vreemd mengsel, hè. Als je lang zaam beweegt, lijkt het een vloeistof. Oefen je er kracht op uit door er bijvoor beeld op te drukken, dan voelt het als een vaste stof. Bij rustige bewegingen kunnen de watermoleculen makkelijk tussen de maïzenadeeltjes door bewegen en lijkt het dus vloeibaar. Bij snelle bewegingen of als je gaat kneden duw je de watermoleculen tussen de maïzenadeeltjes uit en ge draagt het mengsel zich als een vaste stof. Grappig hè? De smaak te pakken? Op onder andere de websites nemosciencemuseum.nl/ontdek en proefjes.nl staan nog meer leuke experimenten. Marja Middeldorp brengt haar Schoon maaktip van de Week ook in video's, te zien op de site van deze krant /wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37