Boekentip zomerhit CaptainTrips, onthou die naam Doe je ogen even dicht en reis mee O O) m 6 Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Vandaag Martin Slingenberg (70) uit Kloetinge. Hij zet zich al twintig jaar in voor de belan gen van camperaars en bijt zich vast in de regels. «55 The Stand (De Beproeving) was in de ja ren tachtig niet het eerste boek van Ste phen King dat ik las. Het was wel het boek dat de doorslag gaf: ik moet en zal sinds dien elke letter die King aan het papier toever trouwt, tot me nemen. The Stand was ook mijn eerste kennisma king met het fenomeen pandemie. Een door de Amerikaanse regering (hallo, complotden kers) ontwikkeld biologisch wapen ontsnapt uit het laboratorium en roeit als supergriep met de vreemde bijnaam Captain Trips bin nen korte tijd bijna de m hele wereldbevolking uit. De angst, de chaos, het al snel tot barbaars zelfbehoud vervallen van de sociale mens: King beschrijft het zo scherp dat je je bij elk kuchje zorgen gaat ma ken over de toekomst. De pogingen van de wanhopige overblijvers om weer iets van een leven op te bouwen, schetst hij al net zo herkenbaar. Maar het blijft natuurlijk een echte King. Er moet nog iets worden uitgevochten tussen een Echt Heel Slechte Eindbaas en een aantal helden die zo alledaags zijn dat je wel van ze moet houden. Van The Stand is in de jaren negentig een uitgebreide versie verschenen: 1200 in plaats van de oorspronkelijke 800 pagina's. Vierhon derd pagina's extra genieten: die keuze is snel gemaakt. Als ik Skipper Shabalala hoor, en mijn ogen dicht doe, ben ik weer heel even in het prachtige Zuid-Afrika. Als ik wie hoor? Ok, wij kenden hem ook niet. Tot onze zomerse rondreizen door Zuid-Afrika. In een winkeltje prees de verkoper Shabalala's album Bekezela vol overtuiging aan. ,,Is echt van hier", riep hij zangerig. En inderdaad, een snelle zoektocht leerde dat Skipper een zoon is van een lid van het wereldberoemde mannen koor Ladysmith Black Mambazo. Zijn muziek bracht ons van B&B naar B&B, van Kruger naar Hluhluwe en Addo Elephant National Park (foto). Van Jo hannesburg naar Nelspruit, van Bloemfontein naar Graaff-Reinet en van Lambertsbaai naar Cederberg en Kaap stad. Onder zijn zwoele klanken zagen we de Big Five en meer, aten we struisvogel, dronken we vele wijnen uit Stellenbosch en genoten we van zon en braai. Skipper Shabalala zal dit waarschijnlijk nooit lezen, maar zijn muziek laat ons nog vaak dat prachtige land herbele ven. I en terriër kun je hem mis schien wel noemen. Want als iemand zich in een dossier kan vastbijten, is het Martin Slingenberg. Dingen uitzoeken, dat is waar hij goed in is. Dat was op school al zo, maar ook tijdens zijn werk bij de po litie en óók nu nog, tien jaar na zijn pensioen. Hij zet zich in het bijzon der in voor de rechten van camperei genaars. Overnachten in de publieke ruimte met een camper is maar op een paar plaatsen toegestaan in de provincie. Onbegrijpelijk, vindt Slin- genberg. ,,Dat kunnen gemeenten niet zomaar verbieden." We maken een klein uitstapje naar De Piet, om een voorbeeld te schet sen. Langs, of op het water, is een ge liefde plaats om te recreëren in de zomer. ,,Stel nou dat ik daar met mijn camper sta", zegt Slingenberg. ,,Dan mag ik daar overdag gewoon in slapen. Maar als het donker wordt, mag dat niet meer. Tast ik daar de openbare orde aan? Of de veiligheid? Nee. Maar de mensen op een bootje dat vijf meter verderop in het water ligt, mogen er wel overnachten. Daar begrijp ik niets van. Belachelijk." De geboren Gelderlander be landde in 1964 als predikantszoon in Zeeland, waar zijn vader in het Berg- zichtziekenhuis ging werken. Zelf leerde hij hier Maddy kennen, met wie hij later trouwde. Via Goes, Mid delburg en Wemeldinge belandde het stel in Kloetinge, waar ze pal naast de molen wonen. Raar Het moet rond de millenniumwisse ling zijn geweest, toen Martin en Maddy pech kregen tijdens hun va kantie in Frankrijk. Het vervangend vervoer werd een camper - het was zijn eerste kennismaking met het voertuig. ,,In Frankrijk kon je overal staan", herinnert Slingenberg zich. ,,Maar in Zeeland bekeurden ze al- leen maar. Dat vond ik raar. Want wat deden we nu eigenlijk verkeerd? Ik ben gaan spitten in de wetgeving. En vond die vreemd in elkaar zitten." De inwoner van Kloetinge richtte snel daarna de Camper Club Neder land (CCN) op. Oorspronkelijk met het doel om de camperkwestie aan te vechten tot aan het Europese Hof. Dan zou het maar gelijk goed gere geld zijn. Maar door interne strubbe lingen stapte Slingenberg uit de CCN. ,,De stap naar het Hof is niet gemaakt. ,,Ik ga er ook niet meer aan beginnen, maar ga ook mijn mond niet houden." Dezelfde regels Een alternatief bieden. Het zinnetje valt een paar keer in het gesprek aan de tuintafel. Het is dé oplossing vol gens Slingenberg. Sinds 2008 mogen gemeentes zelf hun recreatiebeleid bepalen. De meeste leggen dezelfde regels op, waarin staat dat je een al ternatief moet bieden aan campe raars die willen overnachten in de openbare ruimte, legt Slingenberg uit. ,,Maar dat doet bijna geen ge meente. Ja, Reimerswaal. Daar is een kampeerplaats bij Hansweert. Ter- neuzen heeft er ook een paar. Dat is netjes. Een camping? Dat is in mijn ogen geen alternatief. Omdat er een verbod geldt om te overnachten in de publieke ruimte en je zo een soort gedwongen winkelnering krijgt." Simpel gezegd: voor camperaars is er geen andere keuze dan de camping en zo wordt dat een verplichting. Slingenbergs haren gaan er zo'n beetje van overeind staan. Hij neemt vrachtwagens en naakt- recreatie als voorbeeld van hoe het wél kan. ,,Vrachtwagens kun je als gemeente weren uit de bebouwde kom, maar dan moet je een alterna tief bieden waar ze wel mogen staan. Wil een gemeente naaktrecreatie verbieden op een bepaalde plek, dan kan dat. Maar dan moet ze een plaats aanbieden waar het wél mag. Dus vind ik dat de gemeente een plaats moet aanwijzen waar je met je cam- ■■*V se maandag 17 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Vandaag geeft chef internetredactie Arjen Nijmeijer een inkijkje in zijn boekenkast. Verslagge ver Jeffrey Kutterink kiest een zomerhit uit. 'Een camping? Dat is in mijn ogen geen alternatief GO Michiel Bouwman Kloetinge S Martin Slingenberg bij camperplaats Mo- lenzicht in Wemel- dinge. foto johan van der

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34