II Wasschappels Blond: frisje van duindoorn II 5 RINGRIJDEN IN EIGEN KRING Even was het weer als vanouds: witte pakken, oranje sjerpen, gevlochten manen en de lans gericht op de ring. Ringrijdersvereniging Koudekerke brak de ban zaterdag met een wedstrijd in eigen gelederen bij Hoogelande. Er mochten 250 mensen komen van de Veiligheidsregio Zeeland. Het werden er nooit meer dan tachtig. De eerste echte afde lingswedstrijd was in kleine kring bekend. Subtiele wegwijzers gaven de richting aan naar Stal de Pagter aan de Hoge- landseweg: een Zeeuws vlaggetje met oranje pijltje, een kruiwagen in de berm tegenover het erf. De kans op nieuwsgierige fietstoeris- ten was klein, aangezien het ter rein achter de stallen en de bos schages van de camping schuil ging. Die camping is dezer dagen vooral bezet met caravans en ten ten van leden van de Koudekerkse ringrijvereniging. Voor het geval er meer publiek zou komen, dan was het terrein met de van gemeentewege gele verde hekken vlot op te delen in een publiek deel en een rijders- deel, wijst voorzitter van de Kou- dekerkse afdeling van de Ringrij- ders Vereniging Zeeland, David van de Voorde. ,,Het is vooral het sociale aspect van een wedstrijd Hier zijn toch vooral families die in hun eigen kring blijven dat we missen. Elkaar weer een keer zien. We hebben de wedstrijd verder stilgehouden. Niets op de agenda, geen sociale media. Je wilt geen mensen moeten wegsturen." Rijden op publieke plaatsen is voorlopig geen optie. Dat zou te veel toeristen en lokale omstan ders op de been brengen. ,,Ik denk ook niet dat de Vlissingse horeca het op prijs zou stellen als we nu vroegen om alle terrassen aan de kant te vegen voor het ringrijden." Maar discrete afdelingswedstrij den zoals op de afgelegen wei van De Pagter, met stoelen op ander halve meter langs de baan, biertjes uit blik en versnaperingen uit het wafelijzer, dat ging prima. De wedstrijd op de wei trok 25 rijders. Normaal zijn dat er wel dertig tot veertig, zegt Van de Voorde. ,,Er zijn toch mensen die voorzichtig zijn. Dat is hun goed recht. We moeten allemaal oppas sen. Maar hier zijn toch vooral fa milies die in hun eigen kring blij ven." Uitgeklust Een seizoen zonder de anders we kelijkse wedstrijden is onwerke lijk, vindt Sjaak Janse, een van de veteranen van de vereniging. ,,Je moet iets met je weekeinden. Op een gegeven moment ben je uitge- klust. Dan bedenk je: wat zal ik eens doen op deze zaterdag." Dan toch maar met de paarden in de weer, kleine wedstrijdjes onder el kaar, op de ringrijbanen die paar- denhouders her en der op eigen terrein hebben staan. En ringlo pen. ,,Vooral de jongere garde is daar fanatiek in." Janse draagt de groene sjerp, omdat hij - dan nog- geen ring ge mist heeft. Toch veel geoefend? ,,Het is net als fietsen, dat verleer je ook niet." Dat gaat anders bij Si mon de Pagter. Wedstrijdleider Marcia van Dijk belooft hem een hoepel als hij wederom de grote ring laat hangen. ,,Het is maar een kleine wedstrijd, maar je ziet toch dat het tegenvalt als er een mist", weet Van de Voorde. Er staan ook elders wat kleine wedstrijden op privéterreinen op stapel, weet Janse. De Zeeuwse Ringrijders Vereniging heeft een mogelijke sjezenwedstrijd in de pen. Met een parcours op b-wegen, niet in de rondte zoals gewoonlijk. ,,Je hebt wel meer mensen nodig langs de baan, maar je kunt zo deelnemers beter spreiden." Winnaars Sjaak Janse werd zaterdag dagkam pioen. Elmy Leendertse-Oste werd tweede en Nick Meijers kreeg de derde plaats en de pollepel te pak ken op de 14 mm-ring na een duel met Sjaak Janse en Wesly van de Voorde. In een kamp voor het einde van de wedstrijd staken Simon de Pagter en Stefan de Bruine beiden achter elkaar de 10 mm-ring. De Bruine haald de winst op de 14 mm-ring. Joyce van Vliet had het mooiste paard van de dag. Als straks de glazenmakers terug zijn van vakantie krijgt het blonde bier ook nog een eigen glas. Met de skyline van Westkapelle, van het Grote Hoofd en de Iezderen toren tot het Hoge Licht. Dezelfde skyline die te vinden is op het etiket van het bier, gemaakt door de Westkapelse ontwerpster Cortine Wisse-Over- water. Een geheid verzamelobject, verwachten de brouwers. Zaterdag werd nog geproost met glazen van brouwerij 't Meulen- eind in Hoeven, West-Brabant. Brouwer Jan Dommisse is van Westkapelle. De kiem voor het bier werd gelegd tijdens de geregelde bierproeverij-avonden bij de Spar. ,,Eind vorig jaar kwam er vanuit het Polderhuis en de horeca het verzoek om een eigen Westkappels bier", vertelt Dommisse. ,,Met de hob bybrouwers van het dorp zijn we op zoek gegaan naar het beste bier." De tien Westkappelse hobbybrouwers brachten in juni hun bieren naar Westkapelle Herrijst voor de grote proeverij. Dat van Levien Peene kreeg de hoogste cijfers. Het bier van 5,9 procent is een al lemansvriend, vindt Peene. Sympa thieke begeleider van een mosselpan of gebakken visje, maar het drinkt even goed zo weg op het terras. ,,Het Het is blond, maar eigenlijk is het een lichte tripel -Levien Peene is blond, maar eigenlijk is het een lichte tripel", zegt Peene. ,,Ik zocht naar een echt Westkappels ingre diënt. Ik wilde iets wat de citrusach- tige hop zou versterken. Dat werd duindoorn." Kort meegekookt maandag 17 augustus 2020 Als vanouds maar dan net iets anders Claudia Sondervan Hoogelande Nick Meijers in actie. Hij werd zaterdag derde en pakte de pollepel. foto dirkjan gjeltema - David van de Voorde, Ringrijders Vereniging Zeeland Het heeft een zacht, tintelend zuurtje en een fijn bittertje. Was schappels Blond heet het eerste echte Westkappelse bier. Sinds zaterdag is het bier te koop bij de Westkapelse horeca, bij de Spar en het Polderhuis. Duin doorn en een citrusachtige hop soort geven het frisheid. Claudia Sondervan Westkapelle De Wasschappelse hobbybrouwers ontvingen hun eigen bier za terdag in Westkapelle Herrijst. Links brouwer Jan Dommisse, naast hem Levien Peene. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33