ZEELAND GEBOEKT Monument voor een huis in Goes 4 De stad als groene oase. Tussen tegels en stenen piepen stokrozen en vele andere straat- en muurplanten door. Koester ze, zegt Ton Denters in zijn 'Stadsflora', ze helpen de versteende stad leefbaar te houden. Zeeuwse schrijvers Want het huis uit de titel staat in Goes, op een hoek van de Grote Markt: het huis dat aan het eind van de negentiende eeuw werd omgebouwd tot postkantoor en tegenwoordig een café-restau rant herbergt. Het huis werd vijf geslachten lang bewoond door de families De Witt Hamer, Van Renterg- hem en Goe- mans. Het boek erover werd geschre ven door Nora Basenau-Goe- mans (1876 1967), schrijf ster en vertaalster van Scandinavi sche literatuur, en haar dochter An Rutgers van der Loeff (1910-1990), bekend en bekroond vanwege haar jeugdliteratuur. Zij heeft het huis niet meer meegemaakt, haar moe der wél, zeker tijdens eindeloze Zeeuwse zomervakanties, tot het pand in 1888 werd verkocht. Familiekroniek Er bestaat een vervolg op het boek, Het doel bereikt (1943), met alleen Nora Basenau-Goemans op het titelblad. Boeiend genoeg, maar voor Zeeland is er nauwe lijks een rol, laat staan voor het heerlijke huis. Het oude huis en wij is een familiekroniek, vooral over de vrouwen die naar vrijheid snakken. Maar de hoofdpersoon, de held van het verhaal, is toch het huis. Wat een schrijfsters zijn hier aan het woord. Ze roepen een marktdag zo op dat je er meteen heen wilt. Voor een feestmaal vin den ze woorden die je hongerig maken. En in Goes staat dus een huis: 'Geliefd huis, hoe duidelijk zie ik je voor me'. Er wordt hier een monument opge richt, voor het Zeeland van toen, voor een vroegere versie van Goes, maar in de eerste plaats voor een verloren huis, in alle details opge roepen: 'De kleur van het oude goudleeren behang.de lucht in huis.de derde trede van de trap, die zoo kraakte. het zolderraam, waaruit het een genot was te han gen. het uitzicht over de zonnige markt. het donkere zijstraatje.' Uitgevers van Nederland, her druk dit boek, nu! Het adres voor de feestelijke presentatie is al be kend. Tot nu toe pakken we de fiets om de natuur in te gaan. Weg uit de stad, lekker tussen de bieten, tarwe, uien en aardappelen. Maar is dat wel zo logisch? Pak de nieuwe Stadsflora van de Lage Landen er maar eens bij. Echt groen, biodiversiteit, dat vind je juist in de stad, in bebouwde omgevingen. Met vaak tot de verbeelding sprekende namen: Gele helm- bloem, Donzige klaproos, Schijnpapaver, Muurfijnstraal, Slaapkamergeluk. Zonder dat we er erg in hadden, is er tussen alle steen en cement een nieuwe groene wereld ontstaan, die met de dag rijker wordt. En die een grote rol speelt in de aanpassing aan de klimaatver andering. Heviger regenval, langere droge peri odes: groen levert een belangrijke bijdrage aan het leefbaar houden van onze woonomgeving. Het vergt een omslag in denken, geeft bio loog en urbaan ecoloog Ton Denters (1957) toe. Hij is de auteur van de pas verschenen gids waarin we langs het vaak spectaculaire groen in Nederlandse en Vlaamse steden wor den geleid. In Zeeland doet hij Middelburg en Veere aan. Ton woont en werkt in Amsterdam, waar hij verbonden is aan het gemeentelijk in genieursbureau. Sinds januari 2017 is hij pro jectleider Natuurinclusief, klimaatadaptief bouwen en ontwikkelen. Wat hij dan doet? ,,We houden ons bezig met de vergroening en de biodiversiteit van de stad Amsterdam. Momenteel wordt er ge werkt aan de vergroening van tweehonderd kilometer kademuur. Door het gebruik van kalkrijke mortel en het aanbrengen van een vochtvoerende laag achter de stenen kunnen de planten aan vocht komen. Zo bevorder je de plantengroei op de muren." Hittestress Groen is een bondgenoot van de mens, zeker in een stedelijke omgeving. Dat is waar het in feite om draait. In plaats van onkruid hebben we het over 'gewildgroei'. Een gemeente als Middelburg, die nog ploegen met gasbranders op pad stuurt om straten en trottoirs van alle groen te ontdoen, zou zich eens achter de oren moeten krabben. ,,Je brandt planten weg, in clusief alle bodemfauna", zegt Ton. „Terwijl juist dat groen helpt om vocht vast te houden, het is een middel tegen hittestress in de stad." Hij wil niet met een beschuldigende vinger wijzen. Maar stelt voor om een ander 'vertrek punt van denken' te kiezen: niet langer alles vernietigen wat in voegen en kieren opbloeit, maar juist omarmen. Immers, wat spontaan groeit, hoefje niet zelf te planten. In vele steden, bij vele mensen is die omslag in denken merkbaar. Zutphen wordt als voor beeld genoemd, waar inwoners zelf de plant jes op straat en tegen de gevels koesteren. Ton: ,,Het is een heel leuk groen stadje geworden." Het monumentale Veere is ook rijk aan straat- en muurplanten. Oude tuinmuren en histori sche bestratingen zijn kennelijk vruchtbare voedingsbodems. In de gids worden onder an dere genoemd Plat beemdgras, Tengere zand- muur, Vroege wolfsmelk en Kruipende leeu wenbek. Middelburg wordt in de gids als het 'zuide lijk plantenportaal' aangeduid omdat er regel- matig nieuwe zuidelijke soorten opduiken. Wie er op pad wil, krijgt twee wandelroutes aangeboden. De eerste heet 'Achterom in de binnenstad' en loopt van het Abdijplein via onder andere Spanjaardstraat, Pijpstraat, Rot- terdamsekaai, Kuiperspoort en Bellinkstraat. Daar staan we oog in oog met Klimopbrem raap, Tongvaren, Hoge anemoon, Walstro- leeuwenbek, Overblijvende Ossentong en nog veel meer. De wandelroute 'Rondje dok en kaai' is uitgezet vanaf het station over de Mais- baai, Kinderdijk en kaaien en brengt een on vermoede rijkdom aan muurvegetatie, van Klein glaskruid tot Spoorbloem en vele soor ten varens. Veel meer dan het door intensieve land bouw uitgeputte platteland is de stad een bas tion van groen leven geworden. De doorzet tende klimaatverandering zal het belang daar van doen toenemen (pagina 23): 'Meer regen en hitte vragen groene daken, gevels en min der verhardingen. De nieuwe tijd vraagt een eigentijdse aan pak, waarbij de stadseigen na tuur een metgezel en bondge noot is.' maandag 17 augustus 2020 WA Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Koester het stadsgroen! HET OUDE HU S EN WIJ Mario Molegraaf Je hebt huizen en huizen. Huizen die inwisselbaar zijn en die je onmiddellijk ver geet, maar ook huizen die per soonlijkheden zijn en nooit meer uit je geheugen verdwijnen. Over zo'n huis gaat Het oude huis en wij (1941), een veel te weinig bekend hoogtepunt uit de Zeeuwse literatuur. Overgroeide fiets met Groot kaasjes- Groen tegen de muren in Kleine honingklaver op De Punt Grote klaproos op één van de kaaien in Middelburg. Veere. foto ton denters in Middelburg. foto ton denters foto ton denters Jan van Damme Ton Denters schreef de gids Stadsflora van de Lage Landen. foto dingena mol kruid en Klein glaskruid in Middelburg. FOTO TON DENTERS Ton Denters: Stadsflora van de Lage Landen - Fontaine Uitgevers, 448 pagina's, 34,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32