Waar staan we voor? Vlissinger (30) overlijdt bij ongeluk met jetski in Spanje Hangjongeren bekeurd Ontsnapte tbs'er Henk Ernst zou opnieuw in Zeeland zijn geweest 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Lang geleden woonde ik een klein jaartje in Letland. Het was een paar jaar na de val van de Berlijnse Muur. Een hoop volle tijd waarin het leek of de we reld, of in elk geval Europa, zich langzaam maar zeker ontwikkelde naar een vrije samenleving op de mocratische grondslag. Ik mocht meemaken hoe het is als een land, na jaren van overheersing, zijn vrijheid hervindt. De hoop en de vreugde over de hervonden iden titeit, maar soms ook de rancune naar de voormalige overheersers. Een boeiende, complexe en turbu lente periode voor een land. Afre kenen met de spoken uit het verle den en tegelijkertijd een recht vaardiger systeem proberen te bouwen met alle juridische en ethische haken en ogen van dien. De protesten in Wit-Rusland brengen me terug naar dat deel van Europa en het gevoel van vrij heid dat die periode leek in te lui den. week de straat op in Minsk en an dere steden om een dictator tot andere inzichten te brengen en vrije, eerlijke verkiezingen te ei sen. Hier lijkt dat een basaal recht en een vaststaand gegeven. Daar loop je gevaar voor lijf en leden als je erom vraagt. En in de coulissen wacht Poetin geduldig tot hem door de huidige dictator om hulp wordt gevraagd. Poetin heeft zo juist de wet gewijzigd zodat hij tot 2036 aan de macht kan blijven, langer dan de gemiddelde tsaar in het verleden. De Russische mili tairen staan klaar om te 'helpen'. Net als ze deden in Oekraïne. bevolking: dat ze straks volledig opgeslorpt zullen worden door de Russische beer. Het Wit-Russi- sche volk heeft de pech om tussen twee machtsblokken te liggen: Rusland en de Europese Unie. Eén blok dat droomt van het in oude luister en omvang herstellen van een grote Slavische unie. En één blok dat in een identiteitscrisis zit en zoveel identiteiten kent dat men langzaam vergeten is dat er eentje gemeenschappelijk is. Na melijk een blok dat staat voor vrij heid, vrede en veiligheid voor zijn burgers. Het Wit-Russische volk heeft de pech om tussen twee machtsblokken te liggen DE STELLING Vandaag: Rellende jeugd moet straatverbod krijgen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Z1SEUNERSAUS VAN KNORR DISCRIMINEREND EN KRIJST NIEUWE NAAM 'KNORR' KAN INDERDAAD ECHT NIET MEER. VEEL TE CONFRONTEREND VOOR MOSLIMS l Bijrijder trekt aan handrem auto tijdens rijden Gewonde bij aanrijding op de Vlakebrug KATS Dronken man rijdt sloot in na ruzie De 30-jarige toerist liep op het strand van de populaire badplaats La Carihuela een ernstige hoofdwond op toen hij op zijn waterscooter zat. Hulpdiensten konden niets meer voor het slachtoffer betekenen. De Nederlander was samen met een vriend aan het varen toen hij door een nog onbekende oorzaak de controle over het voertuig verloor. De man vloog metershoog de lucht in en belandde vervolgens op de achterkant van de waterscooter. De man liep een ernstige hoofd wond op en verloor het bewustzijn. De vriend van de man zat op een an dere waterscooter en zag het onge luk gebeuren. Volgens Spaanse me dia had de vriend meteen door dat het om een levensbedreigende situ- atie ging en sloeg alarm. Een mede werker van het verhuurbedrijf hoorde kabaal en hielp mee om het slachtoffer uit het water te halen. Toegesnelde ambulancemedewer kers gingen over op reanimatie. Dat duurde bijna drie kwartier, maar het leven van de man konden ze niet meer redden: hij overleed aan zijn verwondingen. De politie sloot tijdelijk de omge ving af voor onderzoek. Volgens lo kale media was er eerder op de dag ook een ongeval met een jetski van hetzelfde verhuurbedrijf. Een 15-ja- De vriend van de man zat op een andere waterscooter en zag het gebeuren rige puber raakte tijdens het water skiën zwaargewond aan het hoofd, waarbij hij meerdere tanden verloor. Het is niet duidelijk of er een ver band tussen beide ongevallen is. ARNEMUIDEN Een groep hang jongeren in Arnemuiden heeft een bekeuring gekregen voor rommel die werd achtergelaten. Na het uit delen van de boete moesten de jon geren hun troep alsnog opruimen. De jongeren bevonden zich bij de Steigerweg in Arnemuiden, waar vaker overlast is. Toen de handha vers zaterdagavond kwamen con troleren, probeerden de jongeren zichzelf nog te verstoppen voor de handhavers. Maar bij hun vlucht poging hadden ze een portemon nee met identiteitsbewijs achterge laten. Zo konden de jongeren als nog opgespoord worden. Volgens de wijkagent mogen jongeren best aanwezig zijn op de Steigerplek. ,,Zolang het maar net jes blijft", zo schreef hij op Insta- gram. een poging deed ergens in te bre ken. Tegen het eind van die maand dachten politie en justitie dat hij zich in Rotterdam ophield. En deze week waren er aanwij zingen dat hij was teruggekeerd naar Zeeland. Ernst is een beruchte crimineel die gewapende overvallen, afper singen, gijzeling, inbraken en dief stallen op zijn naam heeft staan. Zeventien jaar geleden wilde de of ficier van justitie hem nog voor twintig jaar laten opsluiten, om hem zo lang mogelijk uit de samenleving te houden. Hij stond toen terecht voor een serie gewapende overvallen in het voorjaar van 2003 in Zeeland en West-Bra bant. Gedragsdeskundigen kwamen destijds tot de conclusie dat Ernst niet te behandelen was. Ernst was bezig aan de laatste fase van zijn tbs-traject in het reso- cialisatiehuis de Blink in Rotter dam, toen hij niet terugkeerde na een verlof. Het Openbaar Ministerie had aanwijzingen dat Ernst zich donderdag in Renesse ophield. Daarom werd een speuractie op gezet en werd via Burger- net een oproep verspreid met het signalement van de man, plus de waarschuwing hem vooral niet zelf te benaderen. In het signalement was overigens sprake van een snor, die Ernst op eerder verspreide foto's nog niet had. Henk Ernst werd eerder in Zee land gesignaleerd: begin juli werd hij gezien toen hij in Zoutelande maandag 17 augustus 2020 Mensen gingen de afgelopen Daar zit de grote angst van de Reageer op pzc.nl Weekeinde: Corona-app is inbreuk op de privacy 1419 reacties VEERE Een automobilist in Veere is gisterochtend gewond geraakt, nadat de 23-ja- rige bijrijder tijdens het rijden aan de handrem had getrokken. De auto spinde, raakte met de achterzijde een boom en kwam in de sloot tot stil stand. De bestuurder moest met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht wor den. Hoe het met die per soon gaat is verder niet bekendgemaakt. De poli tie vermoedt dat er alco hol in het spel was. S IW»i I SCHORE Bij een verkeersongeluk op de Oude Rijksweg (N289) bij Schore is za terdagmiddag iemand gewond geraakt. Het on geluk gebeurde rond 15.30 uur op de rijbaan in de richting van Kruinin- gen op het viaduct over de Noordweg, net voor de Vlakebrug. Een zwarte Suzuki Alto reed ach terop een blauwe Opel Astra. Eén van de inzittenden van de auto's moest met een ambulance naar het ziekenhuis worden ver voerd. Beide auto's zijn door een bergingsbedrijf meegenomen. De weg was weer helemaal vrij rond 16.20 uur. Een 53-jarige automobi list uit Kats is zaterdag avond langs de Krukweg de sloot in gereden. Twee toezichthouders hadden de man gewaar schuwd dat hij mogelijk onder invloed van alco hol verkeerde en dat hij niet in de auto moest stappen. De man was niet van die waarschu wing gediend. Hij bele digde de toezichthou ders en stapte toch in zijn auto. Een paar hon derd meter verderop reed hij de sloot in. Uit een blaastest bleek dat de man bijna twee keer zoveel alcohol had ge dronken als toegestaan. Bij een jetski-ongeluk rondom het Zuid-Spaanse Torremolinos, een kustplaats vlakbij Malaga, is woensdag een man uit Vlissin- gen om het leven gekomen. Dat bevestigde de Spaanse politie. Sebastiaan Quekel Torremolinos De ontsnapte tbs'er Henk Ernst (61) is afgelopen donderdag ver moedelijk opnieuw in Zeeland geweest, dit keer in Renesse. Ondanks een zoektocht is hij niet gevonden; het is ook niet duidelijk of hij nog in de bad plaats is. Arjen Nijmeijer Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2