Zeeuwse telers hebben dringend behoefte aan zoet water Frank Balkenende Kapelle Eén op de vijf Elstar-appels kan De Jager weggooien. De hittegolf en de brandende zon hebben het fruit letterlijk gestoofd. Elstar, het ras dat volop wordt geteeld in Zeeland, kan er slecht tegen. ,,De appel gaat ko ken. In feite krijg je appelmoes aan je boom. Kijk maar, op deze appels zitten enorme brandplekken." Er zijn wel manieren om het fruit te beschermen tegen de extreme hitte en zonneschijn. Het beste is koelen met water. ,,Maar dan moet je wel goed zoet water hebben. Dat is schaars in Zeeland. Het grondwa ter hier is te zout. Soms is het ook vervuild met bicarbonaat", zegt De Jager. Hij heeft wel een zoetwater bassin, maar daarin bleek een lek te zitten. Pech dus. Hagelnetten Als alternatief heeft hij ook hagel- netten over de bomen gezet. De netten filteren de UV-straling. Om ze te plaatsen moest hij speciaal een vergunning aanvragen. ,,Ik heb zo wel zeven van de twintig hectare appels kunnen redden. Op een deel van de percelen is er veel, op andere minder schade. En ik had ook al re delijk veel vorstschade." De oogst zag er tot voor kort veel belovend uit. ,,Evenals de prijzen. Ze doen nu rond één euro per kilo. Dat is een mooie prijs, maar als je zoveel oogst verliest, moet je maar afwachten of die prijs dat nog goed gaat maken. Bovendien zijn mijn mooiste appels verbrand. Het is het vierde jaar op rij dat dit gebeurt." Peren Ook in de perenteelt is schade. Teler Sjako Kloosterman uit Kapelle ziet dat de droogte, hitte en een gebrek aan voldoende water voor bevloei ing een deel van de peren heeft aan getast. Vooral de Lucas, een be- waarpeer, heeft ervan langs gehad. ,,Ze rotten van binnenuit weg. Die kun je niet verkopen." De ellende zit niet alleen in de Lucas, ook in de boomgaarden met Conference, Doyenné du Comice en Mido is een flink aantal peren gestoofd. Ten minste die indruk heeft hij, want hij moet nog rassen peren monste ren. ,,Ik hou mijn hart vast voor de kwaliteit. De vraag is wat acht da gen verzengende hitte heeft ge daan. Pluspuntje is het hoge suiker gehalte. De peren zijn zoet." Net als De Jager zit Kloosterman te springen om een goede zoetwa tervoorziening. ,,Er wordt al enkele jaren gesproken over hergebruik van restwater, buffering en andere mogelijkheden. Helaas zie ik nog weinig resultaat. We hebben water nodig en snel!" Volgens Rinus van 't Westeinde, fruitteler én NFO-bestuurder (Ne derlandse Fruittelers Organisatie), gebeurt er wel wat. ,,Het Deltaplan Zoetwater is aangenomen. Initia tieven worden nu verzameld. Ik snap dat telers - en ik zelf ook - In feite krijg je appelmoes aan je boom snakken naar voldoende zoet water om zowel vorstschade als zonne brand te voorkomen. Dat gaat ech ter niet van vandaag op morgen." Van 't Westeinde heeft zelf ook verbrande appels. Nog voor de oogst gaat hij met een team door de boomgaard om appels met bruine vlekken weg te halen. It maandag 17 augustus 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Fruitteler Kees de Jager uit Kapelle toont een verbrande Elstar-appel. fotos marcelle davidse Zon en hitte teisteren hardfruit Door de hitte en de brandende zon worden de appels letterlijk ge stoofd. Voor het vierde jaar op rij gaat een deel van het Zeeuwse hard- fruit verloren door zonnebrand. Sommige telers hadden ook al vorst- en hagelschade in het voorjaar. Naar schatting is tot twintig procent van de oogst weggebrand. ,,De fruitteelt heeft dringend zoet water nodig om de schade bij zulk extreem weer te beperken", zegt de Kapelse teler Kees de Jager. -Kees de Jager, fruitteler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29