euws- junkie <D \^m Zeer grote groep werkenden loopt risico op burn-out V ECONOMIE 13 AAN HET WERK IN TWEEËN STOOKOLIE Ik zal het maar gewoon toegeven: in corona- tijd ben ik een nieuwsjunkie geworden. Nog voor ik ben opgestaan, struin ik de app van mijn krant al af voor de smeuïgste koppen. Tijdens mijn werkdag laat ik me minstens één keer per uur verleiden tot een rondje langs de grootste nationale en internationale nieuws sites. 's Avonds kijk ik vaak nog een talkshow en voor ik ga slapen, kijk ik nog even of er ergens breaking news is. Netto komt mijn nieuwscon- sumptie al snel neer op een uur per dag, als het niet meer is. Bij ons thuis was het nieuws vroeger Heel Belangrijk. Na het eten keken mijn ouders altijd het journaal. Er werden kranten gelezen en er werd over het nieuws gediscussieerd. Toen ik zelf oud genoeg was, werd het dagelijkse nieuws volgen zo'n beetje een plicht. Je at je bord leeg, en je keek het journaal. Hoe bleef je anders op de hoogte, hoe kon je een mening vormen? Twintig jaar later kun je eigenlijk niet meer aan het nieuws ontkomen, zelfs al zou je het wiïlen. Headlines vliegen op je af vanuit je telefoon en computer, vanuit de radio en televisie en zelfs op schermen in de bus of in de sportschool. We worden steeds meer belaagd, met steeds minder belangrijk nieuws. Er is altijd wel een liveblog te vinden, over besmet- tingscijfers, weerrecords, Kamerdebatten, voetbal transfers of een opmer king van Trump. Nieuws is fastfood voor de geest, overal verkrijgbaar en makkelijk door te slikken, maar weinig voldoenend. Je at je bord leeg, en je keek naar het journaal. Hoe bleef je anders op de hoogte? We informeren ons te genwoordig minder uit plichtsbesef, en meer als een vorm van entertain ment. Dat kost bakken met tijd. Er is echter ook een duisterder consequentie: we gaan er anders van naar de wereld kijken. Altijd 'op de hoogte' zijn maakt je geen gelukkiger mens. Met het nieuws wordt ons namelijk ook een wereld beeld toegestopt waarin gevaar overal is en de wereld in rap tempo naar de knoppen gaat. Het blijkt ook uit onderzoek: de wereld wordt steeds veiliger, maar we voelen ons juist onveiliger. Hoog tijd dus om eens te gaan detoxen van al dat nieuws. Ik ga op nieuwsdieet: ik verwijder de apps en zet een kinderslot op nieuwssites. Een krant in het weekend zou genoeg moeten zijn en als er echt iets relevants gebeurt, wordt me dat vast door mijn naasten verteld. In de tus sentijd haal ik mijn entertainment wel uit een goed boek of een mooie film. Alibaba ook in vizier van Trump Debenhams verder in de problemen Het Nationaal Centrum Preventie Stress en Burn-Out (NCPSB) heeft een testonderzoek uitgevoerd on der 427 beroepskrachten. In het on derzoek werden niet alleen de waarneembare symptomen mee genomen, maar ook andere indica toren die kunnen wijzen op een aankomende burn-out, zoals afne mend analytisch vermogen en af nemend vermogen om te gaan met conflicten. Het resultaat baart NCPSB-voor- zitter Theo Immers grote zor gen. ,,We zien door de coronacrisis de risicogroep ontzettend stijgen. 56 procent van de werkenden valt binnen nul tot zes maanden uit als ze nu geen ondersteuning krijgen. In 2019, toen we dit onderzoek ook uitvoerden, was dat 17 procent." Veel mensen hebben moeite met het onder controle krijgen van hun stress door het thuiswerken en de baanonzekerheid die de huidige economie met zich meebrengt. Ook werden er, bijvoorbeeld in de zorg, lange werkdagen gemaakt. Daarbij is deze sector 'nog niet klaar voor een tweede golf'. De af gelopen weken trokken verschil lende verpleegkundigen en artsen herhaaldelijk aan de bel. Hoger dan ooit In een vorige maand gepubliceerd onderzoek van vakbond CNV, uit gevoerd door Maurice de Hond, gaf 34 procent van de werkenden al aan dat de werkdruk door de coronacri sis hoger is dan ooit. 11 procent gaf aan tegen een burn-out aan te zit ten en ruim een vijfde zei dat het ziekteverzuim is gestegen. Dat het aantal nog hoger is dan uit het onderzoek van CNV naar voren komt, is niet verrassend, zegt Immers. ,,Een groot deel - 80 pro cent van de overspannen mensen - ziet een burn-out niet aankomen. In het onderzoek van CNV kwa men alleen de mensen naar voren die wéten dat ze tegen een burn- out aanzitten. Maar we weten dat mensen die stress ervaren, het moeilijk vinden om zichzelf te ana lyseren. Stress en stressmanage- ment houden elkaar in hun greep", ziet hij. Bovendien heerst er een ta boe op stress. ,,Als je partner bent bij een groot kantoor, ga je niet zeg gen dat je op omvallen staat." Hoe groot het probleem daad werkelijk zal zijn, moet de toe komst uitwijzen. ,,Ik zeg niet dat deze vier miljoen werkenden alle maal gaan uitvallen, maar stel je voor dat er weer een lockdown komt?" vraagt Immers, die vreest dat er dan 'hele beroepsgroepen gaan uitvallen'. ,,De eerste signalen zie je al bij bijvoorbeeld de GGD. Er zijn meer besmettingen en er is niet genoeg personeel. Dan moeten de mensen die er wel zijn een tandje bij zetten, en dat levert meer druk en stress. Dan komen mensen in de problemen", aldus de voorzit ter. Hij ziet dat veel mensen 'een jasje hebben uitgedaan' de afgelo pen maanden. ,,Als je deze mensen preventief helpt, kan het snel te rugveren. Doe je niets, dan vallen ze het komende half jaar uit." Preventie Daarmee doet Immers een appel op werkgevers in voornamelijk vitale beroepen. ,,Er moet kenbaar wor den gemaakt dat dit speelt en pre ventief actie worden onderno men. Als je er bij deze groep op tijd bij bent, en ze bijvoorbeeld in per soonlijke coachingsessies virtueel weerbaar maakt, moet je een hele boel leed kunnen voorkomen. Ze doen vaak onbewust dingen niet helemaal goed", zegt Immers. Drie tot vier uur coaching is vaak al voldoende bij mensen voor wie een burn-out dreigt. Immers: ,,Je moet de oorzaak weghalen. Iemand met een gebroken been laat je ook niet meteen lopen, dat been moet eerst genezen. We moeten mensen proberen duidelijk te maken hoe ze in elkaar zitten en hoe ze om moe ten gaan met stress." In april waarschuwde Monique van Dongen van Zorg van de Zaak Netwerk ook al dat het risico op uitval toeneemt, omdat we tijdens de coronacrisis veel te veel aan het 'overleven zijn'. ,,Werkgevers moe ten zich bewuster zijn van wat er allemaal los gaat komen'', gaf Van Dongen destijds aan. ,,Ze doen er op dit moment alles aan om hun bedrijf overeind te houden. Tegelij kertijd moeten ze niet onderschat ten dat hun personeel onder zware druk staat. De kans dat ze - om wat voor reden dan ook - uitvallen is groter.'' maandag 17 augustus 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: je hoeft niet al het nieuws te volgen. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). VS-CHINA De Amerikaan se president Trump over weegt het Chi nese techbedrijf Alibaba in de VS te verbieden. Dat zei hij zater dag. Het Chi nese moeder bedrijf van de populaire filmp- jesapp TikTok is al bevolen bin nen negentig dagen de Ame rikaanse activi teiten te verko pen, anders kan een ban volgen. WARENHUIS De Britse win kelketen Deben- hams heeft een in liquidaties ge specialiseerde firma, Hilco Ca pital, in de arm genomen. De ei genaars van het in 1778 met een stoffenwinkel in Londen begon nen warenhuis vrezen dat een verkoop moge lijk niet lukt, meldt SkyNews. Er werken nog zo'n 10.000 mensen. o De Japanse bulkcarrier die op een rif gelopen is voor de kust van het eiland Mauritius brak zater dag in tweeën. Het gevaarte liep op 25 juli aan de grond en er is sindsdien minstens 1000 ton stookolie in het water terechtgekomen. Donderdag meldden de eigenaren van het schip Nagashiki Shipping dat de resterende 3000 ton olie bijna was verwijderd van het schip. foto afp Volgens een nieuw onderzoek zijn er in Nederland vier miljoen 'verborgen burn-outs'. Dat wil zeggen: mensen die binnen een half jaar dreigen uit te vallen als er geen actie wordt onderno men. De coronacrisis heeft dit aantal flink doen stijgen. Marloe van der Schrier Leeuwarden Volgens de NCPSB-voorzitter kan 56 procent van de werken den binnen zes maanden uitval len als ze geen hulp krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13