EUWS 11 ;*ELLLL scholen en universiteiten op komende tijd extra aandacht te hebben voor de mentale gezondheid van studenten. Ook willen ze dat onderwijs instellingen voor goede stu- deerplekken zorgen. ,,De prestatiedruk is al enorm. Wij denken dat het onderwijs op afstand schade lijk is voor veel studenten'', zegt vicevoorzitter Freya Chiappino van de LSVb. ,,Di- gitaal college volgen vraagt een heel ander soort energie van studenten. Normaal kun je in de pauze van een college met medestudenten een moeilijk artikel bespreken. Online is de drempel om el kaar op te zoeken veel hoger. En afgelopen tijd is al geble ken dat studenten moeite hebben met thuis studeren.'' Daarnaast pleiten de stu dentenorganisaties voor ex tra persoonlijke begeleiding van studenten, van docenten, maar ook bijvoorbeeld van een mentor of buddy. ,,Juist wanneer het onderwijs op afstand is, is individuele aan dacht van groot belang.'' Dat veel introductieactivi teiten niet of in zwaar afge slankte vorm doorgaan, bete kent volgens de LSVb en ISO dat onderwijsinstellingen naar andere manieren moe ten zoeken om te zorgen dat studenten elkaar leren ken nen. Bijvoorbeeld met een etentje of rondleiding in klein gezelschap. Binding met medestudenten, de on derwijsinstelling en de stad maakt de kans op studieuit- val kleiner, blijkt uit een on derzoek dat de studentenor ganisaties vandaag publice ren. Bijna de helft van de stu denten die stopt of switcht naar een andere opleiding noemt verkeerde verwach tingen als belangrijkste re den. Die verwachtingen be treffen niet alleen de studie last, maar ook de match met de onderwijsinstelling en een goed gevuld sociaal le ven. Chiappino: ,,Veel studen ten vinden tijdens de intro ductieweek aansluiting bij een vereniging. Dat helpt de betrokkenheid te vergroten. Al met al vrezen wij dat het wegvallen van volwaardige introducties schadelijk is." Voor sommige Neder landers is de corona crisis mentaal zwaar. Toch rennen we niet massaal naar de psychiater, ziet psychiater Elnathan Prinsen. Psychiater Elnathan Prin sen, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Psychiatrie, las zaterdag in deze krant geëmotioneerd het verhaal van de Rotterdamse Jorrit, die in het begin van de coronacrisis mentaal het hoofd niet meer boven water kon houden. Jorrit maakte een einde aan zijn leven en liet zijn vrien din en drie kinderen achter. Zijn familie denkt dat de dood van Jorrit te voorkomen was geweest als hij betere psychiatrische hulp had gehad. Maar door corona was bijvoor beeld thuisbehandeling niet mogelijk, waardoor de Rotterdammer werd op genomen op de gesloten afdeling van het ziekenhuis. Volgens Prinsen is het verhaal van Jorrit een voorbeeld van de gevolgen die coronamaatregelen kun nen hebben voor persoonlijke levens. ,,Als ik zoiets lees, baal ik zo enorm. Ik zeg dit niet be schuldigend, want het begin van de coronacri sis was voor ie dereen enorm ingrijpend. Ook voor instellingen - Elnathan Prinsen als de ggz. Of voor behande- tt. laars, die zich m I w B maakten over het I --- besmettingsge- 1 1L vaar voor hun Jmjm eigen familie. "WT? Maar in zijn alge meenheid ben ik van mening dat iemand thuis behandelen altijd beter is dan buitenshuis. Je moet de crisis daar behandelen waar die plaatsvindt. We weten ook gewoon dat overgangs momenten - van huis naar een geslo ten afdeling, en weer terug - risicovol zijn voor het welzijn van patiënten. Dat is een factor die je bij je belangen afweging in coronatijd ook zeker mee moet wegen. Het virologische verhaal is niet het enige verhaal.'' Jorrit zal niet het enige trieste voor beeld zijn van mensen voor wie de co- ronatijd psychisch enorm schadelijke gevolgen heeft gehad. En toch, zegt Prinsen, zijn we sinds eind februari niet massaal naar de psychiater gerend. ,,Ik had wel een lichte toename ver wacht. In de piek was er door over- Onze economie is de grootste voorspeller van onze gezondheid heidsmaatregelen overal een afname, ook bijvoorbeeld in Italië. Maar daar kwam na die piek juist een toename. In Nederland had je dat alleen in Oost Brabant, de eerste grote brand haard. Daar had de crisisdienst van de ggz het even aanzienlijk drukker. In de rest van het land was er geen stijging. Toen alles weer op gang was, was er ook geen inhaalbeweging van niet-ge- leverde psychische zorg.'' ,,Een deel van de bezoeken aan een psychiater leidt tot de conclusie dat de hulpvrager niet behandeld kan of hoeft te worden. Een deel van de klachten gaat na verloop van tijd ook vanzelf weer over. Dat is een deel van de verklaring.'' ,,Zeker. Die mensen hebben we na tuurlijk ook gezien. Mensen die inder daad hulp nodig hadden bij rouw, mensen bij wie de structuur in hun le ven plotseling wegviel, of mensen die psychotisch werden, het idee kregen dat de wereld verging. Maar er was ook een grote groep mensen die juist veel minder klachten had. Mensen die nor maal ten onder gaan aan de stress, of niet kunnen leven met de gedachte dat andere mensen veel succesvoller zijn dan zij. Door de intelligente lockdown viel een deel van die stress weg, en veel andere mensen waren ook plotseling minder succesvol. De ene groep was kleiner, de andere groter: in totaal was de groep cliënten ongeveer even groot, denk ik. Je ziet het ook aan de statistie ken van 113 Zelfmoordpreventie, het aantal suïcides in het land is de laatste maanden niet toegenomen.'' ,,De economie is altijd de grootste voorspeller van onze gezondheid in het algemeen. Als het ons goed gaat, leven we gezonder, bewegen we meer, hebben we minder stress. Als het slecht gaat, gaan we meer drinken, zie je meer hartinfarcten. Ook onze men tale gezondheid gaat erop achteruit.'' ,,Zo eenvoudig is het niet. Wij kunnen het niet oplossen als iemand in finan ciële problemen komt. Je kunt veel meer doen in de preventie, denk ik. Verlies van huis en werk zijn belang rijke risicofactoren. Dus zorg dat men sen goed onderdak hebben, zorg dat ze een zinvolle invulling van hun dag hebben. Door daarin te investeren kun je veel ellende voorkomen. Als proble men uitmonden in een psychiatrische stoornis, is de psychiater pas aan zet.'' maandag 17 augustus 2020 GO De meesten van ons redden het, ondanks corona Chris van Mersbergen Rotterdam Hoe verklaart u dat? Maar er moeten mensen zijn ge weest die wel in angst zaten door corona, of die kampten met verdriet door het overlijden van een naaste, mensen die wel hulp nodig hadden? Zou het kunnen dat de grote stroom met psychische klachten nog gaat komen? We moeten nog steeds doorleven met corona, en de econo mie krijgt klappen. Psychologen en psychiaters gaan straks overuren draaien? vorige week in Leiden hun kennismakingsweek op gepaste afstand. foto marco okhuizen, anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11