Zorgen om welzijn van studenten 10 NIEUWS CORONAMELDER TESTFASE Vanaf vandaag is de corona-app te downloaden die op 1 september landelijk wordt gelanceerd. Ron Roozendaal, bij het ministerie van Volks gezondheid verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de corona-app, tempert al te hoge verwachtingen. Als 10 tot 15 procent de app gebruikt, draagt het bij aan de bestrijding van de pandemie ,,Nou, voorkomen... Daar wou ik niet van spreken. Maar als je vroe ger, sneller, meer mensen waar schuwt dat ze in contact zijn ge weest met iemand met corona, kan dat helpen om de infectieketens te beperken. Alle onderzoeken naar het nut van corona-apps zijn geba seerd op simulatiemodellen. Ook in de landen om ons heen hebben ze nog maar heel weinig praktijk ervaring. In Duitsland zijn via de corona-app in de eerste twee maanden ongeveer 300 geïnfec teerde mensen opgespoord." ,,Daar hebben ze zeker een bij drage geleverd, maar hun apps zijn op een totaal andere manier ge maakt. Zij houden je locatie bij en bij wie je in de buurt was. Dat doen wij allemaal niet. Dit is een totaal andere benadering van het opsporen van contacten, waarvan het effect nog moet blijken.'' De functies van de Nederlandse CoronaMelder zijn beperkt. Als gebruiker kun je er bijvoorbeeld niet mee checken of iemand met wie je wil afspreken, of bij wie je in de buurt bent, besmet is. De overheid kan er niet mee controle ren of een besmet persoon zich aan de verplichte quarantaine houdt, zoals in China. Persoons gegevens en locaties worden niet opgeslagen.'' ,,Nee, bij ons staat privacy voorop. Net als in de andere acht Europese landen die al een corona-app heb ben. Voor ons is de app een aan vulling op het bron- en contacton- derzoek van de GGD's. Wij hopen er meer contacten mee te vinden van besmette personen en ze veel sneller te waarschuwen. Een bron- en contactonderzoek kost een GGD-medewerker gemiddeld twaalf uur noeste arbeid. Via de app zijn straks met één druk op de knop alle contacten gewaar schuwd.'' ,,Dat getal duikt vaak op, maar is een eigen leven gaan leiden. On derzoekers van Oxford Universi teit zeggen: als minstens 60 pro cent van de bevolking de app ge bruikt, hoef je geen andere maat regelen te nemen om corona te stoppen. Maar wij doen natuurlijk veel meer: afstand houden, han den wassen, bron- en contacton- derzoek. In hetzelfde onderzoek staat ook dat als 10 tot 15 procent van de bevolking de app gebruikt, dat bijdraagt aan de bestrijding van de pandemie.'' Bij zo weinig gebruikers is een corona-app waardeloos of zelfs schadelijk, waarschuwen onder zoekers van Harvard. Als app- gebruikers geen waarschuwing ontvangen, zouden ze zich mo gelijk onterecht veilig wanen. ,,Het grappige is: zulke uitspraken worden allemaal gedaan op basis van voorspellingen en simulaties. Gedragswetenschappers in Neder land zeggen dat het met die schijnveiligheid erg meevalt. Hoe effectief de app is, zal in de prak tijk moeten blijken. Maar elke be smetting die je met de app voor komt, spaart mogelijk een leven.'' Wat gebeurt er als je via de app een melding krijgt dat je in con tact bent geweest met iemand die corona heeft? Moet je dan veertien dagen in quarantaine? ,,Je krijgt hetzelfde advies als iemand die is opgespoord via het bron- en contactonderzoek: blijf thuis en laat je testen bij klachten. Die waarschuwing is anoniem, de GGD of overheid weet niet dat je die hebt gehad. En het bericht ver dwijnt vanzelf weer van je tele foon, dus een restaurant kan jou niet verplichten het te laten zien. De app is geen coronapaspoort of verklikker. Een restauranteigenaar mag zijn klanten ook nooit ver plichten de app te downloaden.'' ,,Dat mag niet, volgens de wet. Vanwege de privacyregels mag een gebruiker van de app nergens mee gestraft worden of beloond.'' ,,Nee, ook dat mag niet.'' De app zou vanaf vandaag wor den getest in Rotterdam-Rijn mond, maar omdat de GGD daar al overbelast is gaan de GGD's in Drenthe en Twente nu als eerste met de CoronaMelder aan de slag. Zou de app de GGD's niet juist moeten ontlasten, omdat je met één druk op de knop con tacten kunt waarschuwen? ,,Uiteindelijk wel, maar aanvanke lijk levert CoronaMelder de GGD's naar verwachting juist meer werk op. Als het goed is, vinden we via de app meer mensen met wie be smette personen in contact zijn geweest, en zullen dus meer men sen naar de teststraat moeten. Geïnfecteerde mensen krijgen allemaal een lang gesprek met de GGD voor het bron- en contacton derzoek; aan het eind daarvan wordt gevraagd of ze de app ge bruiken en krijgen ze daarvoor instructies.'' ,,Nee, we hebben geen idee hoe veel meer werk het oplevert. Dat gaan we komende weken in Twente en Drenthe zien. In Duits land kregen de GGD's in het begin vooral heel veel telefoontjes van mensen die de app niet begrepen. Daar hebben wij een aparte help desk voor ingericht, zodat de GGD's er niet mee worden belast.'' Studentenvakbond LSVb en het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) roepen hoge- £^r^V\\ v-cc v. a-:- :vtIS' ;sv Eerstejaarsstudenten hadden maandag 17 augustus 2020 GO 'De app is geen coronapaspoort of verklikker' Annemieke van Dongen Den Haag Wat kunnen we verwachten van de app? Gaat die de gevreesde tweede golf helpen voorkomen? Andere landen, zoals China, werken al langer met apps. In hoeverre hebben corona-apps daar geholpen bij de bestrijding van corona? Hoe beter de privacy van gebrui kers is gewaarborgd, hoe min der je aan een corona-app hebt. Dat moet bij de ontwikkeling een wrang dilemma zijn geweest? - Ron Roozendaal Dan is het wel belangrijk dat heel veel mensen de app gebrui ken. Anders levert die druk op de knop geen waarschuwingen op. Hoeveel procent van de Ne derlandse bevolking moet Coro naMelder gebruiken, wil die suc cesvol zijn? 60 procent, zoals wetenschappers wel stellen? Waarom niet? Het zou toch juist een uitkomst zijn als een lucht vaartmaatschappij dat wél ver plicht, zodat je na je vlucht een waarschuwing krijgt als een passagier aan boord besmet bleek? Mensen stimuleren om de app te downloaden door ze voorrang te geven in de teststraat, zoals de Harvard-onderzoekster zater dag bepleitte in deze krant, is dus ook niet aan de orde? Krijgen de GGD's dan extra ca paciteit voor de CoronaMelder, of worden de wachttijden nog langer? Studentenorganisaties zijn bezorgd over het welzijn van studenten. Als gevolg van de coronapandemie wordt een groot deel van het onderwijs online gege ven en introductieactivitei ten gaan maar mondjes maat door. Annemieke van Dongen Utrecht Directeur informatiebeleid Ron Roozendaal foto rob engelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10