cns 9 Op deze voet verdergaan, is geen optie. De tocht is levensgevaarlijk Met hetzelfde wapengekletter ging minister Priti Patel van Bin nenlandse Zaken ter plaatse te keer tegen 'het onacceptabele aantal illegale oversteken'. Pre mier Boris Johnson noemde de asielzoekers 'criminelen'. De ma rine en de luchtmacht moesten van hen in Het Kanaal gaan op treden om de Fransen te dwingen actiever op te treden. Een staats secretaris vloog in allerijl naar Parijs voor spoedoverleg. De timing voelde gekunsteld aan. Uit een recente poll onder de Britse bevolking kwam naar vo ren dat slechts 9 procent immi gratie een probleem vindt. Maar liefst 44 procent kon sympathie opbrengen voor de beweegrede nen van de vluchtelingen. Anti pathie tegen nieuwkomers, de brandstof van het brexitreferen- dum, gloeit niet meer zo fel. De coronapandemie heeft in zekere zin de bakens verzet. Ook in Do ver, waar 57 procent stemde voor de brexit. Complot Het geluid van Farage krijgt ove rigens wel degelijk bijval. Aan de boulevard kan Bernie Shillito (80), die dromerig in verte tuurt, geen begrip opbrengen voor de immigranten. Littekens op zijn benen en een gelooide huid ver raden zijn beweegredenen. Als mijnwerker - om zijn nek bun gelt een miniatuur schachtlamp - en havenarbeider kreeg hij niets cadeau. ,,We hebben het hier zwaar genoeg'', vertelt hij. ,,Laten we eerst aan onszelf denken.'' In de jachthaven broeien duis tere theorieën. ,,Je ziet alleen maar mannen van militaire leef tijd", bitst een pleziervisser, ter wijl hij met een kameraad en diens dochtertje zeult met een koelbox vol makreel. ,,Waar halen ze het geld vandaan om die smokkelaars te betalen? Het is een complot van de islam. Ze wil len ons land overnemen. Als het aan mij lag, liet ik ze verzuipen. De kustwacht mag ze helpen, ik steek geen vinger uit.'' Een bemanningslid van de vrij willige reddingsbrigade RNLI, net terug van een missie, doet dit wel. Praten wil hij alleen ano niem, om zijn organisatie niet in diskrediet te brengen. ,,We red den levens, met de politiek be moeien we ons niet. Het loopt wel enorm uit de hand. Er gaan straks tientallen mensen verdrin ken. Laat die arme drommels ge woon met de pont naar Engeland komen. Dan kunnen ze altijd nog worden teruggestuurd." Wie puur naar de cijfers kijkt, komt tot dezelfde conclusie. Vol gens Migration Watch UK wonen er 1,2 miljoen illegalen in het Ver enigd Koninkrijk. Vorig jaar de den 49.000 mensen een asielaan vraag. De bootvluchtelingen, die opvallend vaak in aanmerking komen voor een verblijfsvergun ning, vallen hierbij in het niet. En Frankrijk neemt drie keer zoveel asielzoekers op als Engeland. De naderende brexit lijkt de oorzaak van de spierballentaal van de politici. Vanaf 1 januari kan het Verenigd Koninkrijk zich niet meer beroepen op het Ver drag van Dublin, dat EU-landen toestaat om vluchtelingen aan een ander Europees land over te dragen. Premier Johnson heeft een nieuw raamwerk nodig om een escalatie van het probleem te voorkomen. Critici zien het ook als een poging om zijn gedeukte imago van daadkrachtige leider op te vijzelen. Volgens Bridget Chapman van Kent Refugee Action Network (KRAN) gaat Frankrijk niet vrij uit. ,,De Jungle van Calais, het vluchtelingenkamp, is dicht'', vertelt ze vanuit Folkestone, 12 ki lometer verderop. ,,In de trailer van vrachtwagens glippen gaat bijna niet meer. Maar de mensen die naar Engeland willen, blijven komen. Wij horen dat de Fransen hen afranselen en hun tenten af pakken. Zo worden ze bijna ge dwongen om de overtocht per boot te maken.'' Levensgevaarlijk Chapman, die zich bezighoudt met minderjarige vluchtelingen, mag met KRAN in september advies geven aan een speciale parlementswerkgroep voor im migratie. ,,Alle organisaties gaan hetzelfde zeggen: maak de over tocht vanuit Frankrijk legaal en pas het taalgebruik aan.'' De kans lijkt miniem dat de regering hier naar luistert. ,,Dat besef ik goed, maar op deze voet verdergaan, is geen optie. De tocht is levensge vaarlijk.'' In Dover zien ze de 22 'gelukki gen' - waarschijnlijk uit Irak, Iran, Afghanistan, Syrië, Eritrea of Soedan - mogelijk nooit meer. Na een periode van verplichte qua rantaine gaan ze naar centra ver spreid over het hele land. Van Bristol tot Glasgow. Bernie Shil lito schudt zijn zongebruinde hoofd. ,,Straks komt er wéér een lading. De Border Force is hun privé-veerdienst. Dit kan toch niet langer?'' Dat vindt premier Johnson ook, al staat hij voorlopig machteloos. vrijdag 14 augustus 2020 GO in zicht is asiel dichterbij In de jachthaven van Dover en elders worden de migranten bootjes verzameld. fotos geert langendorff, getty images - Bridget Chapman, Kent Refugee Action Network

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9