Buurtsuper moet dicht omdat 1,5 meterregel constant niet werd nageleefd 7 Op last van de Veiligheidsregio Twente moest supermarkt Berning in Noord Deurningen gisteren dicht omdat de coronaregels niet werden nageleefd. De eigenaar werkte daar niet aan mee. 'De aandacht in winkels verslapt' Om 08.00 uur 's och tends komt eigenaar Raymond Berning monter aangelopen vanuit het magazijn. Hij opent de winkel, rolt een matje uit met daarop de oproep om 1,5 meter afstand te houden, zet een aantal winkelwagens voor het pand en plaatst een dispenser met een desinfectiemiddel voor de deur. Er klinkt applaus. En als de eerste klant, een van de steunbe tuigers die naar Noord Deurnin- gen is afgereisd, de winkel verlaat met een pak wc-papier in zijn handen wordt er zelfs luid ge juicht. Van politie of handhaving is in eerste instantie nog geen spoor te bekennen, maar er gaan al geruch ten dat agenten zich rond het dorp op parkeerplaatsen hebben verza meld. Berning heeft er immers geen geheim van gemaakt dat hij zijn zaak 'gewoon' zou openen. „Ik heb ook nog geen enkel bevel schrift gezien waarin mij wordt opgedragen dicht te gaan'', houdt hij ook deze donderdagochtend vol. 'Onmogelijk' Een brief die woordvoerder Ton Kamp hem namens de Veilig heidsregio Twente wilde overhan digen heeft hij woensdagmiddag niet in ontvangst genomen. ,,Ik heb zo veel steunbetuigingen ge kregen'', vertelt Berning. ,,Ik ben gisteravond en vanochtend platge- beld. Ook door andere super marktondernemers en bijvoor beeld dierenzaken. Die zijn het me eens als ik zeg: het is onmogelijk om 1,5 meter afstand te houden in de winkel.'' Steunbetuigingen komen er ook vanuit andere hoek. Protestgroe pen zoals de Vrije Tukkers, die groot tegenstander zijn van ver plichte coronamaatregelen, heb- ben opgeroepen om Berning een steuntje in de rug te geven. En daar is gehoor aan gegeven. Tien tallen mensen hebben de moeite genomen naar Noord Deurningen te komen. Rond 09.00 uur arriveren de eerste politieagenten en handha- vingsambtenaren bij de ingang van de supermarkt. Ze komen de eigenaar vertellen dat hij nog een uur de tijd heeft om zijn pand te sluiten, anders wordt dat voor hem gedaan. Iets voor tienen lijkt de supermarktmanager eieren voor zijn geld te kiezen. Niet om dat het moet, zegt hij, maar om de menigte rondom het pand te be schermen tegen hardhandig poli tieoptreden. Wel kondigt hij direct de start van een nieuw bedrijf aan: een afhaalpunt. Er wordt vanaf dan nog maar één klant per keer toegelaten bij de voordeur, waar de bestellingen kunnen worden op gehaald. Maar de politie laat niet met zich sollen. Even na 10.30 uur rijden zes politiewagens de straat van de su permarkt in. Ook een aantal hand havers is meegekomen. Agenten verzoeken iedereen het pand te verlaten. Alle toegangsdeuren van de supermarkt worden voor onbe paalde tijd verzegeld. Onder luid gejoel verlaten de agenten en boa's de straat. Eerste zorg Berning laat zich niet meer buiten zien. ,,Ik ben kapot'', zegt hij via de telefoon. ,,En mijn zaak ook denk ik. Al die klanten die nu voor een dichte deur staan, ik hoop dat ik ze ooit terugkrijg.'' Hij denkt dat de gemeentelijke handhavers en de Veiligheidsregio het op hem heb ben gemunt, terwijl ze de grote supermarkten, die de coronamaat regelen ook niet altijd kunnen na leven, laten schieten. Hij zegt dat zijn supermarkt voor 10.00 uur dicht was en dat de politie zonder zijn toestemming en zonder huis zoekingsbevel zijn binnengetre den. ,,Maar mijn eerste zorg is dat ik zo snel mogelijk weer open kan. Ik heb drie dagen geleden een plan van aanpak ingeleverd en wil daar snel antwoord op.'' Op internet re gent het steunbetuigingen voor Berning, maar ook veel berichten van mensen die vinden dat hij te ver is gegaan. PVV-leider Geert Wilders heeft de perikelen in Noord Deurningen zelfs aangegre- VOORSCHRIFTEN pen om zijn beklag te doen over het overheidsingrijpen. Uiteindelijk besloot de Veilig heidsregio Twente toch het pand te verzegelen om te voorkomen dat Berning 'op een creatieve wijze probeert de sluiting van de winkel te omzeilen', aldus woordvoerder Ton Kamp. Bovendien, zegt Kamp, is er bij de gemeente Dinkelland niets bekend over de oprichting van een pick-up-point. ,,Dat zal dan ook eerst op de coronamaatre gelen moeten worden getoetst.'' Bij de sluiting is het middel van bestuursdwang toegepast. ,,Daar- voor hebben we geen huiszoe kingsbevel nodig'', aldus Kamp. ,,We hopen ook dat de onderne mer snel weer open kan. Daarvoor ligt de bal in de eerste plaats bij hem.'' vrijdag 14 augustus 2020 GO Supermarkteigenaar is 'kapot' van gedwongen coronasluiting Wilco Louwes Noord Deurningen Eigenaar Berning in overleg met twee handhavers over de sluiting van zijn winkel. foto anp Om klanten bij de les te houden, moe ten supermarkten opnieuw op de co ronavoorschriften wijzen. Dat zegt brancheorganisatie CBL naar aanleiding van de gedwongen sluiting van de Twentse supermarkt Berning. „Bezoekers zien de posters met regels na maanden leven in coronatijd steeds minder'', aldus woordvoerster Liane ter Maat. Het CBL constateert in zijn algemeenheid dat klanten zich overal minder scherp aan de re gels houden. ,,De aandacht verslapt, ook in de winkels'', zegt Ter Maat. ,,We merken dat super- markten de cam pagne om de regels te respecteren moe ten verversen. Mensen moeten weer alert gemaakt worden'', zegt ze. CBL hoopt dat het niet nodig zal zijn weer een beveiliger bij de deur te zetten of het aantal winkel wagentjes weer fors te beperken. Terwijl supermarkt Berning door de politie werd gesloten, staken steunbetuigers de eigenaar een hart onder de riem. foto robin hilbernk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7