Hpg yPfl Eindelijk verkoeling, na warmste week ooit in Nederland 5 L 7" KLAPPEN, JOELEN, RELLEN EN AFKOELEN Haagse wijk Duindorp daardoor een tijdje zonder water. Het be drijf stuurt daarom monteurs om de kranen af te sluiten. Sinds af gelopen weekend zijn vijftig kra nen opengezet. Oorsuizen Woensdagavond escaleerden de opgebouwde spanningen. Agen ten die naar de Schilderswijk kwamen, werden bekogeld met stenen en vuurwerk. Sommige jongeren hadden hun gezicht be dekt en kentekenplaten van scoo ters afgeplakt. Verschillende agenten hebben last van oorsui- zen door het zware vuurwerk en drie politieauto's werden ver nield. Uiteindelijk moest de ME eraan te pas komen om de rust te rug te brengen in de wijk. Burgemeester Jan van Zanen zegt dat het voornamelijk jonge ren uit andere wijken waren, die op hun scooters naar de Schil derswijk trokken om voor onge regeldheden te zorgen. Toeval of niet, juist die avond was er een politiecontrole op Scheveningen, dat al wekenlang gebukt gaat on der (verkeers)overlast. Een bewoner die uitkijkt op Hoefkade in de Schilderswijk 1r i r j - - j heeft geen oog dichtgedaan in de nacht van woensdag op donder dag. ,,Er was heel veel herrie van sirenes. Ze hadden een vuur ge maakt'', zegt hij wijzend naar de kruising. ,,Tot 04.00 uur was het herrie. Ja, ik vond het wel angstig, ik heb een klein zoontje.'' De vier mannen die even ver derop in de nauwelijks verkoe lende schaduw op een terrasje zitten, kennen de Haagse traditie wel om brandkranen open te draaien als de temperaturen tro pische waarden bereiken. ,,Dat is al zo sinds de jaren 80." Verveling Maar waarom dat nu zo uit de hand liep? Als mogelijke redenen wijzen de terrasbezoekers naar de hitte, verveling en misschien ook wel corona, waardoor veel vakan tielanden dicht zijn. „Normaal zijn die jongeren nu op vakantie. Nu kan dat niet en gaan ze zich vervelen. Maar dat je dan stenen gaat gooien naar de politie omdat het warm is, dat kan toch niet? Dan ben je toch niet goed bij je hoofd.'' Code oranje is inmiddels afge schaald naar code geel - dat wijst op een meer behapbare warmte - maar het Nationaal Hitteplan van het RIVM kan nog niet terug in de la. Vandaag en dit weekend wordt het op veel plaatsen landinwaarts net iets boven de 25 graden. Ge noeg voor het predikaat 'zomers', en dat telt in combinatie met de afgelopen acht 'tropische' dagen op een rij, waarop de thermometer boven de 30 graden uitkwam, nog altijd als een hittegolf. Al kunnen we wel langzaamaan afscheid nemen van de plaknach- ten: het ziet ernaar uit dat het kwik in de nacht van vrijdag op zaterdag voor het eerst daalt tot onder de 20 graden. ,,Het wordt dan een stuk minder heet en er waait vooral in de westelijke kust streken een zwakke tot matige zuidwestenwind'', zegt meteoro loog Wilfred Janssen van Weer- plaza. Record Met de extreme temperaturen van de afgelopen week - gemiddeld 33,1 graden - gaat het weekrecord uit 1975 uit de boeken. Toen werd het in juli een week lang gemid deld 32,0 graden. Met een volle graad meer is er sprake van een opmerkelijke stijging. Klimaaton derzoeker Van Oldenborgh, ver bonden aan het KNMI en de uni versiteit van Oxford, voorspelde eerder deze week al dat het week- record zou sneuvelen. Extreem hete periodes volgen elkaar steeds sneller op in Neder land. Waar tussen 1948 en 1975 niet één hittegolf voorkwam, telde Nederland er vorig jaar twee. Van de 29 hittegolven die in 120 jaar zijn gemeten (sinds 1901 wordt er officieel gemeten) hebben zich er dertien voorgedaan na 2000. Het vervelende is: Van Oldenborgh en zijn mede-klimaatonderzoekers hebben eigenlijk geen verklaring voor de extreme hitte. ,,Natuurlijk, de aarde warmt op. Maar de stij ging van de temperatuur tijdens hittegolven is groter dan de kli maatmodellen aangeven.'' Volgens Van Oldenborgh is er maar één mogelijkheid om deze temperatuurstijging terug te draaien, en dat is onze CO2-uit- stoot terugdringen. ,,Pas als die uitstoot nul is, zal de temperatuur stoppen met stijgen. De realiteit is dat we onze borst moeten natma ken. De hittegolven gaan nog ex tremer worden.'' Onweersbuien Een van de 'bijwerkingen' van die hittegolven zijn plaatselijk fikse regen- en onweersbuien, zoals die de afgelopen dagen delen van het land teisterden. Zo veranderde een camping in Lunteren in een zwembad en vlogen in Barneveld terrassen de lucht in door forse windstoten. Dat noodweer over valt mensen vaak, weet meteoro loog Janssen. ,,De meest heftige buien hebben een zeer lokaal ka rakter. Bij jou kan het flink tekeer gaan, maar in een nabijgelegen dorp is dan vaak helemaal niets aan de hand. Het kan van nul naar noodweer gaan in een paar minu ten tijd.'' Dat komt, legt Janssen uit, door dat in de warme, vochtige lucht veel energie zit verscholen. ,,Wan- neer die energie kan worden be nut, groeien stapelwolken in ex plosief tempo en voor je het weet hangt er een flinke onweersbui precies boven je. De situatie van gisteren was bijvoorbeeld een soort geladen geweer. Alle ingre diënten voor zware buien zijn aanwezig in de huls van de kogel, alleen de trekker moet nog wor den overgehaald. Dat terwijl op de radarbeelden een kwartier eerder in jouw buurt niets was te zien.'' De buienradars van deze wereld kunnen je daar dus niet voor waar schuwen. Zélf de lucht in de gaten houden, is het advies. Janssen: ,,Zie je de stapelwolken in jouw buurt flink groeien, dan kan het zomaar zijn dat snel een regen- of onweersbui actief wordt.'' vrijdag 14 augustus 2020 GO kort lontje? -RjrS I - - I Bij de ongeregeldheden sneuvelden meerdere ruiten en raakten auto's beschadigd. fotosanp Deze week was het gemiddeld 33,1 graden in De Bilt officieel de warmste week ooit gemeten, meldt klimaatonderzoeker Geert Jan van Oldenborgh. Na de recordreeks van acht tropi sche dagen op een rij, komt de koelere lucht vandaag ons land binnen - al blijft het nog tot en met zondag broeierig. Marlies van Leeuwen De Bilt M De komende dagen wordt het iets min der heet, maar nog wel warm genoeg voor code geel in het Nationale Hitteplan van het RIVM. foto ROBIN UTRECHT Jongeren uit vermoedelijk andere wij ken, zorgen in de nacht van woensdag op donderdag voor rellen in de Haagse Schil derswijk. Stenen en vuurwerk gaan de lucht in. Ter verkoeling trekken mensen brandkranen om. Totdat de politie ingrijpt FOTO'S JOS VAN LEEUWEN, REGIO 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5