II Gebruikers haven sturen brandbrief v-erMi,jf aan cU Oojf-mcWj* '0 BEVELANDEN EN THOLEN 5 ZOETWATERPROEF ZUID-BEVELANDSE BOEREN il 30% verkocht! zijn en dergelijke. Dan kunnen we dat indienen bij het waterschap. Dan kunnen zij ook beter bekijken hoe en wat en zo hopen we er meer vaart in te krijgen. Want ik denk dat je al snel een paar jaar verder bent voordat dat geregeld is. Je moet bijvoorbeeld ook overeen stemming bereiken met de boeren die een stukje grond in moeten le veren voor die bredere sloten." Als we meer van dit soort jaren krijgen, dan redden een hoop boeren het niet. Dan gaan er koppen rollen Het nieuwe zoetwatergebied moet zo groot mogelijk worden, zegt Boone. ,,Zoals de ZLTO dat ook heeft opgepakt. Maar het moet ook zo snel mogelijk gebeuren. Dat water is zeer belangrijk, zeker met dit soort extreme hittegolven. En die gaan steeds vaker voorkomen. Als we meer van dit soort jaren krijgen dan redden een hoop boe ren het niet. Dan gaan er koppen rollen." aat ik voorop stellen dat ik heel blij ben dat ik nu van dat water kan pak ken", laat Johan Boone weten. De agrariër uit Waarde boert in de Emanuelpolder en de Zimmermanpolder en mag daar nu tijdelijk zoet water gebruiken dat uit de aangren zende polder komt. ,,Maar het is helaas te weinig beschikbaar. On danks dat iedereen zijn stinkende best doet, ook het waterschap. De doorstroming is gewoon niet groot genoeg en met dit warme weer verdampt er ook nog eens heel veel." Volgens Boone moeten de sloten groter worden om de aanvoer te verbeteren. ,,De aanvoer stokt vooral in het begin. Om het gewas te kunnen redden, gaat die aan voer nu te traag. Met de aardappe len gaat het helemaal niet goed met deze temperaturen. Het is geen kwestie meer van ze te laten groeien, maar van in leven zien te houden. Ze doen nu helemaal niks. Dat zoete water is zeer be langrijk, ook voor de uien. Die gaan er nu ook aan. Hoe beter je ze nat kunt houden, hoe groter de kans om ze in leven te houden." Brakke slootjes Boone is met een groep boeren uit de omgeving bezig te inventarise- ren wie wil meedoen aan de uit breiding van het zoetwatergebied. Dat zou westwaarts van de Reiger- berghsepolder moeten komen en zou dan gebruik gaan maken van het zoete water uit het Volkerak- Zoommeer. Dat blijft voorlopig zoet en heeft water genoeg om de brakke slootjes te vullen in Zuid- Beveland. Maar dan moet er wel wat gebeuren. ,,We kijken wie mee wil doen en wat de kosten De proef met gratis zoet water voor boeren in het oosten van Zuid-Beveland is nog geen doorslaand succes. Waterschap Scheldestromen stelt er tijdelijk een overschot uit de Reigerberghse- en Eerste Bathpolder bij Rilland beschikbaar. Maar door de langdurige hitte lijkt er veel te weinig van dit surplus- water te zijn. WOLFPHAARTSDIJK ,,Bij die gebouwen moeten 66 apparte menten komen", wijst voorzitter Paul Colijn van Visserij- en Hen gelsportvereniging De Zandkreek. ,,En daar, waar die bootjes met kinderen varen, ecolodges. Hui zen met een steiger in het water. Er moet zelfs een strand komen." De zorg over de uitbreiding van het recreatiegebied Wolphaarts- dijk is groot bij twee verenigingen en drie ondernemers. Ze schreven een brandbrief aan de Goese ge meenteraad, omdat een besluit over de plannen in een stroomver snelling lijkt te komen. ,,We schrokken van de kanteling van het standpunt in de raad", zeggen Paul Colijn van De Zandkreek en Ard-Jan Bruij s, voorzitter van Wa tersportvereniging Wolphaarts- dijk (WSVW). ,,Twee onderne mers worden voorgetrokken, ter wijl drie ondernemers en twee jachthavens worden gedupeerd." Al een tijd liggen er twee plan nen voor uitbreiding van het re creatiegebied. De Zuidschor wil 66 recreatieappartementen bou wen op het terrein tussen de ha vens van WSVW en De Zand- kreek. Agrariër Bastiaan van 't Westeinde heeft een plan voor buitendijkse ecolodges naast de havens. ,,Natura 2000 gebied", zegt Colijn. In afwachting van de gebiedsvisie Veerse Meer zette de gemeente Goes beide plannen in de wachtkamer; nu willen ver schillende fracties versneld dui- delijkheid voor beide onderne mers. Daarover maken de twee exploitanten van jachthavens zich zorgen, en ook ondernemers Luc Smid (zeilschool De Viking en de Oesterhaven), Wesley Brand (brasserie Den Baas en zijn Ma dam) en beroepsvisser Marcel van de Kreeke. Een deel van zijn vis grond ligt voor het terrein waar de ecolodges zijn gepland. Klagen De vrees is dat de appartementen uiteindelijk tot beperkingen van het gebruik van de havens gaat lei den. ,,Als een projectontwikkelaar die appartementen bouwt, krij gen we allemaal verschillende ei genaren. Die gaan vroeg of laat klagen", zegt Colijn. ,,Wij hebben ook winterstalling op ons terrein", zegt Bruijs. ,,Daar klussen mensen aan de boot. Het geeft lawaai als de boten in of uit het water worden gehaald en ook als het hard waait, omdat de stag gen tegen de masten slaan." Hij is bang dat WSVW uiteindelijk te maken krijgt met beperkingen, waardoor mensen weggaan. ,,Ver- geet niet dat wij zeven mensen in dienst hebben. Als je de drie ha vens bij elkaar optelt, heb je het over 1000 ligplaatsen, dat zijn on geveer 3000 toeristen." De ondernemers roepen de raadsleden op naar de jachthavens te komen, om te kijken hoe de si tuatie is en om in gesprek te gaan met elkaar. IV M. CORONA BEZICHTIGINGEN ALLEEN OP AFSPRAAK Wij zijn er op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag Ruisweg 12,4424 MN in Wemeldinge. Tel. 0031653 402 705 nhendriks@telenetbe«wwww^ vrijdag 14 augustus 2020 'Aanvoer te traag om gewas te redden' - Johan Boone, agrariër Willem Adriaansens Waarde Agrariër Johan Boone (links) met zijn zoon Berend: ,,Dat zoete water is zeer belangrijk, ook voor de uien. Die gaan er nu ook aan." foto MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50