^4 ,1-.'fl Jongeren die onder invloed van drugs door de stad crossen, brandkranen opendraaien en vuurwerk naar de politie gooien. Slaat door de warmte de vlam in de pan? 4 WARMTERECORD ONRUST Straatraces, illegale vuren, rellen. In de warmste week die in Nederland ooit is gemeten staat de politie op vallend vaak tegenover heetgeba kerde jongeren. Maar is warmte werkelijk een aanstichter van agres sie en geweld? Tot enkele jaren ge leden werd die vraag volmondig met 'ja' beantwoord, tegenwoordig is de wetenschap gereserveerder. Hoe dichter bij de evenaar, hoe meer geweld er in een land wordt gepleegd, blijkt uit een studie van onder meer de Vrije Universiteit naar VN-statistieken uit 2013. Moordcijfers zijn in Zuid-Ameri kaanse landen hoger dan in Noord- Amerika. Eenzelfde verschil is te zien tussen Scandinavische landen en zuidelijker gelegen landen als Turkije. Het zijn dit soort studies die wetenschappers lang deden ge loven dat warmte agressie opwekt. Amerikaans onderzoek Veel geciteerd is een Amerikaans onderzoek naar politiestatistieken door John Cotton van de Universi teit van Purdue. Zodra het 30 gra den werd, zag Cotton een flinke stijging van agressie en diefstal met geweld. Andere Amerikaanse on derzoekers constateerden dat beto gingen sneller uit de hand lopen wanneer het heet is. Op dit moment is er onvoldoende bewijs voor een causale relatie tussen warmte en agressie. Er is meer onderzoek nodig Maar om een echt verband aan te tonen tussen hitte en agressie zijn meer experimenten nodig, betoogt universitair hoofddocent Psycholo gie Hans IJzerman. ,,Er zijn zoveel meer variabelen dat het moeilijk is om verbanden te leggen. Als het heet is, gaan mensen meer naar buiten en hebben ze meer contact. Dat kan bijvoorbeeld ook een hoger aantal moorden verklaren.'' Sommige studies lijken te sugge reren dat een causaal verband be staat tussen warmte en agressie. Zo is een studie gedaan naar hoe vaak honkballers met elkaar op de vuist gaan. Bij warm weer doen ze dat sneller dan op koude dagen. Van wege dit soort onderzoeken is lange tijd aangenomen dat er een direct verband bestaat tussen hitte en agressie, maar een meta-analyse van verschillende studies levert een genuanceerder beeld op, legt IJzer man uit. Volgens IJzerman speelt het be grip publication bias een rol in de studies die een causaal verband zouden moeten leggen. Alleen on derzoeken met een positief resul taat worden gepubliceerd. Onder zoeken die geen relatie aantonen, vind je veel minder terug. Dat le vert een scheef beeld van de werke lijkheid op. Wetenschappers zoeken daarom naar herhaalbare experimenten waarmee de causale relatie tussen hitte en agressie kan worden bewe zen. „Op dit moment is er onvol doende bewijs voor een causale re latie. Er zijn meer van dit soort on derzoeken nodig'', zegt IJzerman. Combinatie Ook Laurens Severijn Hondema, als arts Medische Milieukunde gespe cialiseerd in het onderwerp hitte, gelooft meer dat een combinatie van factoren een rol speelt. ,,Het is een ingewikkeld systeem van actie en reactie, waarbij je nooit precies kunt vaststellen wat het aandeel hitte is. Wel is het zo dat mensen slechter slapen in de hitte. Daar door kunnen ze prikkelbaarder zijn.'' Politiewoordvoerster Annemarie de Mooij denkt dat de agressie van de Haagse jongeren het gevolg is van meer factoren. ,,Je ziet dat jon geren die anders vijf weken op va kantie zijn, nu maar wat rondhan gen. Door de coronaperiode zijn alle festivals, feesten en optredens afgelast, dus er is niets te doen voor de jeugd. Iedereen zoekt de koelte op, dus op sommige plekken is het overvol. En met de warmte krijgt iedereen een kort lontje. Ik heb er niet voor gestudeerd, maar ik denk dat het een optelsom is.'' Een van de terrasjes pal aan de kruising zit 's ochtends al vol. De mannen zitten er aan de koffie en thee. Een van hen, Ali - zijn ach ternaam laat hij in de krant liever achterwege -, heeft 's nachts am per geslapen. ,,Ik heb mijn scooter bewaakt, zodat die niet op het vuur zou worden gegooid. Fietsen en een Felyx-scooter zag ik er zo op gaan.'' Hij noemt de ongere geldheden van woensdagavond 'heel heftig'. ,,Het was oorlog. Er werden bakstenen gegooid. Ik hoorde harde knallen en weet niet of dat alleen maar vuurwerk was.'' Twee uur lang heeft hij naar het tafereel staan kijken. ,,Ik vind dat Het was echt oorlog. Ik hoorde heel harde knallen en weet niet of dat alleen maar vuurwerk was. de politie veel eerder in had moe ten grijpen. Ze waren er wel, maar grepen niet in. Toen ze dat wel de den, was het in tien minuten klaar. Daarna werd het rustig.'' Hij hoopt dat het de komende nachten wel rustig blijft, al heeft hij er een hard hoofd in. ,,Blijf ge woon van andermans spullen af.'' Ook een ondernemer aan de Vaillantlaan baalt van de onrust. De supermarkteigenaar heeft zelf niet veel meegekregen van de brandjes, maar maakt zich wel zorgen. ,,Dit wil je toch niet in je wijk? Dat wil niemand.'' Kranen Volgens de politie is het al enkele nachten op rij onrustig in de Schil derswijk. Zo werden de afgelopen dagen allerlei brandkranen open gezet. Het is een traditie die al de cennialang bestaat in Den Haag en kinderen op snikhete dagen voor ziet van een verfrissende water straal. Maar drinkwaterbedrijf Dunea baalt ervan. Duizenden liters wa ter spoelen het riool in en de wa terdruk zakt. Gisteren zat de vrijdag 14 augustus 2020 GO Zorgt hitte voor een Koen Voskuil Den Haag Universitair hoofddocent Psy chologie Hans IJzerman. privéfoto Relschoppende jongeren trok ken in de nacht van woensdag op donderdag door de Haagse Schilderswijk. Een dag later lijkt alleen een zwartgeblakerd stuk asfalt, op de kruising van de Vaillantlaan en de Hoefkade, aan de ongeregeldheden te herinne ren. Bart Lelieveld Den Haag Alleen een zwartge blakerd stuk asfalt wijst de volgende ochtend op de onrustige nacht. -Ali Valilantlaan fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4