Boekentip zomerhit Vrienden op de kale berg VEN TOUX Er is altijd nog 0 <D co O co 6 De meeste mensen werken overdag. Maar het leven gaat in het donker ook door, dankzij nachtwerkers als taxichauffeur Bianca Moerdijk. We liepen naar de paal met het bord 'Som met Mont Ventoux 1912 m'. We gingen naast elkaar staan, met de armen om el- kaars schouders. David vroeg een Engelse me vrouw of ze ons wilde fotograferen. De zin komt uit Ventoux, de bestseller van Bert Wagendorp uit 2013. Die gaat over een vrien dengroep van vijf jongens en een meisje, die in juni 1982 uit elkaar valt als een van hen ver ongelukt bij het afdalen van de Mont Ventoux, de winderige berg die racefietsers zo graag be klimmen. Na 30 jaar komen de overgebleven vrienden bij elkaar om nog een keer de kale berg met de fiets te be dwingen. Het verhaal leest vlot, zit vol humor en tra giek, de papieren karakters komen echt tot leven en de ontknoping is onverwacht. Een tip dus, zeker in de va kantie. Maar een boek kan ook om buitenlite raire redenen tot je favorieten gaan behoren. Sinds mijn studietijd in de jaren tachtig maak ik ook deel uit van een vriendengroep van zes, met een gemeenschappelijke interesse voor sport en de neiging eindeloos te ouwehoeren over hoogstaande en triviale zaken. Helaas le ven twee van hen niet meer. De herkenning is groot. In 2014 interviewde ik Wagendorp over Ventoux en ik vertelde hem dat ik ook fiets. Hij moedigde me aan die berg een keer te beklim men. Vier maanden later was het zo ver. Met een collega van de PZC en twee van Omroep Zeeland ploeterde ik naar de top. Waar we ook iemand vroegen ons te vereeuwigen voor het bord 'Sommet Mont Ventoux 1912 m'. Olaf wordt nergens vrolijk van. Zijn woonplaats Hüsawk is zelfs voor IJs landse begrippen slaperig. Een kerk, een café, dat is het wel. En synchroonsprin- gende walvissen. Er is maar één ding dat hem blij maakt: het liedje Jaja Ding Dong. Olaf is een personage in de Netflix-film Eurovision: The Story of Fire Saga. Een slapstick als ode aan en parodie op het Eurovisie Songfestival. Lars Erickssong (Will Fer- rell) wil niets liever dan het festival winnen na mens IJsland. Hij vindt een medestander in Si- grit Ericksdóttir (Ra chel McAdams), de ul tieme girl next door. Ze treden op als Fire Saga, en maar één lied kan de dorpsgenoten beko ren. ,,Wie wil onze Eurovisie-inzending ho ren?" ,,Noooo! Play Jaja Ding Dong!" Neem het ze eens kwalijk. Een meer catchy oorwurm is sinds Love me do niet gemaakt. Een ultiem simpele tekst op een nog eenvoudigere melo die. Een carnavalsvariant is ongetwijfeld in de maak. Houd het tot die tijd bij het origineel. En sta niet raar te kijken als je op een feest de dj plots toeschreeuwt: ,,Play Jaja Ding Dong!" et is zomer in Zeeland. Behalve de zon weten ook de mensen hun fa voriete plekjes in de provincie te vinden. Goes bijvoorbeeld. Aan de centrum kant van het treinstation van de Ganzestad is het aan het begin van deze zaterdagavond vrij bedrijvig. De mensen lopen af en aan. Het is zo rond 18.15 uur, etenstijd dus. Niet gek dat zij koers zetten richting de bin nenstad. De terrassen werken met aangename temperaturen, zoals die van deze dag, als een magneet op een knorrende maag. Voor Bianca Moerdijk moet het een aangenaam beeld zijn als ze met haar taxi de parkeerplaats voor het station komt oprijden. De avond- en nachtdienst is dan net begonnen voor de 46-jarige chauffeuse uit Wolphaartsdijk. Op een rustig ver loop zit ze eigenlijk niet zo te wach ten; van de late diensten - die rijdt ze iedere vrijdag en zaterdag - kan ze namelijk ontzettend genieten, maar dan moet er natuurlijk wel iets te doen zijn. ,,Want door bezig te zijn, blijf je het beste wakker." Bianca kan het weten, want ze is inmiddels een ervaren 'chauff', zoals ze vaak liefkozend genoemd wordt. Negen jaar geleden begon de van oorsprong Brabantse bij Taxi de Kos ter en daar zit ze nog steeds. ,,Ik heb hiervoor van alles gedaan. In een café gewerkt, bij een friettent. Zelfs nog in een viswinkel gestaan in Dom burg. Maar nu zit ik echt op mijn plek. Hier wil ik tot mijn pensioen blijven", vertelt ze. ,,Het werk is leuk en met de collega's voelt het bijna alsof we een familie zijn." Niet veel later wordt daarvan het bewijs geleverd. Bianca stuurt de zil verkleurige Mercedes een wijk aan de rand van het centrum van Goes in. ,,Even naar Jurgen, onze bedrijfs leider." Ze parkeert haar wagen be hendig binnen de lijnen van het par keervak, loopt naar de voordeur en klopt aan. Eenmaal binnen blijkt dat Jurgens woonkamer een dubbele functie heeft. Het is niet alleen de centrale ruimte van zijn huis, maar dient ook een beetje als de bedrijfs kantine van Taxi de Koster. Binnen enkele minuten heeft hij drie chauffeurs over de vloer. Met zijn allen roken ze een sigaretje in de tuin en kleppen ze er lekker op los. Het is dat er al vrij snel iemand aan de telefoon hangt om een rit te reser veren, anders hadden ze zo tot diep in de nacht met elkaar om een fles wijn of krat bier heen kunnen zitten. ,,Dat bedoelde ik," zegt Bianca als ze even later weer achter het stuur zit. ,,We hebben echt een klik met elkaar en dat maakt het zo leuk om voor Taxi de Koster te werken. We hebben bijvoorbeeld een zakelijke groepschat op WhatsApp, maar ook een kwebbelapp." De manier waarop de chauffeurs - het bedrijf heeft er veertien in dienst, maar deze avond rijden ze met zijn drieën - met elkaar omgaan, werkt aanstekelijk. Al snel heb je het gevoel dat je erbij hoort. Voor de klanten is dat net zo, vertelt Bianca. ,,Je bent niet alleen hun chauffeur, maar soms ook een soort psycholoog, maat schappelijk werker of luisterend oor. Ze willen graag hun verhaal kwijt." Ook dat is één van de redenen dat het rijden op de taxi voor haar een passie is geworden. ,,Want ik ben echt een mensenmens.'' Eerste rit Ze demonstreert dat tijdens haar eer ste rit. Een jonge man, vaste klant bij Taxi de Koster. ,,Is Eric er niet? Ik ben zo aan hem gewend", zegt hij als-ie instapt. ,,Nee, die heeft net een ritje naar Kerkrade. Vind je het ook goed als ik je breng?", is Bianca's antwoord. Soms ben je niet alleen chauffeur, maar ook een soort psycholoog, of maatschappelijk werker Het ijs is gebroken en ze schieten sa men in de lach. Tijdens de rest van de rit, van Goes naar Wemeldinge, valt het gesprek niet meer stil. In feite probeert een chauffeur steeds een stukje van iemands hart te stelen. ,,Je wilt dat de klanten zich bij je op hun gemak voelen." Bianca en haar collega's lijken dat aardig onder de knie te hebben. Zo'n negentig procent van de mensen die deze avond in de zilverkleurige Mer cedes stappen, zijn vaste klanten of hebben op zijn minst al enkele keren gebruik gemaakt van de diensten van Taxi de Koster. ,,Van veel klanten hebben we niet eens meer een adres nodig. Daar rijden we zo blind heen", vertelt de Wolphaartsdijkse, die deze avond ook de telefooncentrale doet vanuit de auto. ,,Soms bellen mensen en dan zeggen ze: 'Hey Bianc, wil jij die en die even ophalen?'. Dan weet ik al waar ik heen moet." Die eerste rit blijkt slechts het be gin. Als de avond vordert, wordt het steeds drukker. De laatste patiënten van het ziekenhuis worden na hun behandeling weer thuisgebracht. De eerste tafelgasten van diverse restau rants uit de omgeving willen terug naar huis. En zelf moet Bianca ook nog eten. ,,Ik haal wel even snel een frietje", zegt ze na één van haar rit ten. Dat heeft wat meer voeten in de aarde dan gedacht. Met een vol plas- vrijdag 14 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft Ernst Jan Rozendaal elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslagge ver Bob Maes kiest een zomerhit uit. GO 1 ■u In Bianca's taxi Daniel Vervelde Goes H Bianca Moerdijk, taxichauffeur bij Taxi de Koster, geniet van de late vrijdag- en za terdagdiensten. Van uit Goes rijdt ze haar klanten overal naar toe: ,,Door bezig te zijn, blijf je het beste wakker." FOTO'S ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34