WIM HOFMAN Over het zich ontdoen van vlooien 4 ZEEUWSE GRONDEN BOERENWERK Hooi van het land halen zodat de paarden op tijd te eten hebben. Het lijkt iets simpels, maar Zeeuwse Gronden gebruikt het om de sociale vaardigheden van kinderen een oppepper te geven. ,,Of je dik of dun bent, een dier oordeelt niet." - Het was in de jaren zestig, een tijd waarin ik graag de wijde wereld introk en ik was in de buurt van Saint J ean des Monts aan de westkust van Frank rijk. Het was ochtend, maar al warm, het was zomer en ik had haast, want ik had last van vlooien en die wilde ik kwijt. Een mul zandpad liep door de duintjes naar zee. Ik hoopte daar mijn kle ren te kunnen wassen om zo dat ongedierte kwijt te raken. Er was niemand op het strand. Er waren golven en de zee zag er aanlokkelijk uit. Ik trok mijn schoenen uit en mijn kleren en spoelde ze uit. Met leedvermaak, want ik zag in mijn hoofd de vlooien al verdrinken. Het water was fris en ik kon wel een bad ge bruiken. Een eindje verder van het strand zag ik een boei dobberen en dat leek me een mooi doel. Ik was geen goede zwemmer; ik had het mezelf zo'n beetje geleerd. De enige lessen die ik had gehad, gin gen niet verder dan droogzwem men op de speelplaats van de R.K. Parochiale Jongensschool in Vlis- singen. Toch waagde ik het erop. Met grote moeite en doodmoe kwam ik bij de boei aan. Gelukkig ontdekte ik aan de boei een ring waar mijn wijsvinger precies doorheen kon en zo bleef ik daar een tijd hangen om uit te rusten en na te denken. Op het strand zag ik niemand en het leek oneindig ver weg en ik werd ongerust. Op de boei zaten ontelbare zwarte vliegjes, waar ik jaloers op was, want die konden met een vloek en een zucht naar het vaste land vliegen. Na veel vijven en zessen waagde ik het erop en ik haalde het strand, anders had ik dit niet op kunnen schrijven. Het kostte me wel heel veel moeite en ik bleef uitgeput een tijd op het strand liggen; zo'n beetje als Robinson Crusoe. Om mijn spullen terug te vinden moest ik een flink eind lopen. Tot mijn opluchting waren mijn kle ren droog en de vlooien waren weg e laatste weken kwa men kinderen in de leeftijd van zes tot achttien jaar op woensdagmiddag hooien in de Kraaghoeve bij Ter- neuzen. Het is een nieuwe behan- delactiviteit van Zeeuwse Gron den, instelling voor psychiatrische zorg, op de dagbestedingslocatie. -.?* ,,De kinderen doen op een speelse manier activiteiten in de Kraaghoeve. Het gaat vaak om kin deren die, om wat voor reden ook, zijn uitgevallen op school. Met deze behandeling hopen we dat ze weer naar school gaan", legt coör dinator Helga van Laak uit. Hooien zorgt ervoor dat kinderen weer naar school gaan? Dat zit zo: als het hooi binnengehaald moet worden, moet iedereen meedoen. Anders hebben de paarden van de Kraag hoeve geen eten. ,,Zelfs onze direc teur doet mee. Zo leren de kinde ren dat iedereen belangrijk is." Hooien helpt ook hun dagstruc- Dieren oordelen niet, of je nu dik of dun bent of gepest wordt met je rode haar tuur te verbeteren. Ze moeten op tijd beginnen, anders hebben de paarden geen eten. Van Laak: ,,Zo verbeteren we hun ritme. In het dagelijks leven moeten ze bijvoor beeld op tijd op school zijn. Som mige kinderen hebben een omge- draaid dag- en nachtritme, omdat ze 's nachts gamen. Dat proberen we te herstellen." Verder gaan de kinderen op in een groep. ,,Dat helpt tegen angstgevoelens. Deze activiteit helpt alle sociale vaardig heden te verbeteren." Een berg hooi Deze woensdag helpen vier kinde ren tussen de zes en twaalf jaar - de zogenoemde Bikkels - mee. Het hooien gebeurt op de ouderwetse manier, dus met paard, wagen en hooivorken. Matz (9) neemt een berg hooi op zijn vork. ,,Ik vind dit echt leuk." De 10-jarige Marica ge- niet er ook van. ,,Vaak willen ze niet stoppen, de kinderen vinden het mooi de boer te helpen", ver telt Van Laak. De coördinator hoopt dat het project wordt uitge breid, zodat ook de ouders mee gaan doen. ,,Werken met het gezin is goed voor de kinderen." Ook wil ze met de kids in de toekomst gei ten melken en kaas maken. Helende werking Zo'n dagbehandeling kan goed werken. ,,Meerdere kinderen gaan weer naar school na een behande ling." Juist paarden lijken daarbij te helpen, alsof ze een helende werking hebben op kinderen met psychische problemen. Daarom verzorgt Zeeuwse Gronden al een aantal jaren paardentherapie. ,,Dieren oordelen niet", verklaart Van Laak. ,,Of je nu dik of dun bent, gepest wordt omdat je rood haar hebt: een dier reageert altijd hetzelfde. Eerlijk en oprecht. Dat geldt zeker voor paarden. Als je iets goed voor ze doet, krijg je daar iets voor terug. En krijg je als kind een paard onder controle, een beest van 600 kilo, geeft dat het zelfvertrouwen een enorme boost." Overigens doet de Kraaghoeve nog meer. Niet iedereen houdt van paarden, dus kajakken op de Otheense Kreek kan ook. ,,We wil len zo veel mogelijk dingen doen met de kinderen. Praten met een psycholoog zijn ze op den duur beu." vrijdag 14 augustus 2020 WA De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Leuker dan praten met psycholoog Bob Maes Tereuzen D - - f J" «fffV - - .-c./ v--' yf A-A De bikkels Matz (9) en Marica (10, r) tijdens het hooien bij Zeeuwse Gronden. foto camile schelstraete -Helga van Laak, coördinator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32