Verpleegkundigen: weglopen voor stemming 'gênant' EUWS 11 Advocaten beschuldigd van lekken, kroongetuige blijkt te hebben gelogen Drie dagen lang ging het in de beveiligde rechtbank op Schiphol over het liquidatieproces Marengo. De spanning liep regelmatig hoog op. Welke kwesties blijven hangen? De lekkende advocaten Over het inmiddels gewraakte pro ces-verbaal dat door justitie in het dossier is gevoegd, is de afgelopen dagen veel gezegd en geschreven. Advocaten zouden in 2015 in een groot onderzoek naar de organisatie van (de toen nog onbekende) Ri- douan Taghi hebben gelekt. Hoe dat gegaan zou zijn, is uit eengezet in een inmiddels al om streden document, dat uitlekte naar verschillende media. Afgelopen dinsdag deden de officieren van justitie daar nog een tandje bij, door te suggereren dat vanwege het uit lekken van informatie mogelijk een moord is gepleegd. Advocaten re ageerden woedend. ,,Het is pure laster. We krijgen een container stront over ons heen gegooid", ful mineerde Yassine Bouchikhi. Hij is één van de advocaten die nadruk kelijk in het document naar voren komt. Wat de zaak complex maakt, is dat enkele advocaten die in het do- cument genoemd worden, als ad vocaat actief zijn in het Marengo- proces. Het maakt het Marengo- proces, dat draait om zes moorden, nog meer beladen en omgeven van spanning dan het al is. Door het op stellen van het document, het uit lekken ervan en de bespreking van de inhoud tijdens de zitting zijn de reputaties van enkele advocaten be hoorlijk beschadigd. Het is daarom extra wrang dat het OM niet bij de twee betrokken dekens, die toezicht houden op de advocatuur, klachten heeft inge diend. Een woordvoerder van het OM zei daarover gisteren dat het aan de beroepsgroep zelf is om tot een oordeel te komen. Liegende kroongetuige Wat door de kwestie rond de advo caten maar weinig aan bod kwam, is het toch spectaculaire gegeven dat kroongetuige Nabil B. is betrapt op het liegen onder ede. In juli 2019 heeft hij - toen hij ook al moest toe geven dat hij in zijn cel een telefoon had liggen - bij een onderzoeks rechter verklaard geen andere tele foons meer te hebben. Maar door een onthullend inter view met diens voormalige ano nieme advocaat werd duidelijk dat de kroongetuige wel degelijk nóg een telefoon had, waardoor hij vrij elijk in contact stond met de bui tenwereld. In zijn telefoon zijn in elk geval al chatgesprekken gevon- Advocaten hebben aangekondigd de tegenaanval in te zetten den waarin door Nabil gesproken werd over 'misdaadgeschiedenis'. Maar met wie en waarover dan pre cies is nog niet bekendgemaakt. Welke gevolgen deze leugen heeft, is nog niet duidelijk, maar vaststaat dat de advocaten van de verdediging zullen inhakken op de betrouwbaarheid van de kroonge tuige. De afgelopen dagen zijn ver schillende verzoeken gedaan tot het verhoren van familieleden van de kroongetuige, omdat het vermoe den is dat zij iets kunnen vertellen over Nabils achtergrond. De advocaten denken dat Nabil mogelijk over zijn verleden in het drugscircuit gelogen heeft, waar door de betrouwbaarheid van de rest van zijn verklaringen ook weer onder druk komt te staan. Maar zo is er ook het verhaal van één van de hoofdverdachten dat Nabil zijn vader heeft willen vermoorden. De verdediging wil hier Nabils vader graag over horen, maar daar verzetten zijn advocaten zich weer tegen Hoe nu verder? Over twee weken is nog een zitting gepland, waarbij de advocaten die in verband worden gebracht met lekken naar de onderwereld zullen pleiten voor nader onderzoek naar het bewuste document. Want waarom heeft justitie - als het zo overtuigd is van misstanden door de advocatuur - dan niet aanvul lend onderzoek laten verrichten? Was de leiding bij justitie op de hoogte van het plan het document in het dossier op te nemen? De ad vocaten willen antwoorden en heb ben aangekondigd de tegenaanval in te zetten. De verhoudingen tussen de offi cieren van justitie en de advocaten bevinden zich momenteel op een dieptepunt, en dat is zorgelijk. Ze ker omdat het liquidatieproces te gen de bende van Taghi nog pas aan het begin staat. D66-fractievoorzitter Rob Jetten trekt inmiddels het boetekleed aan. Hij noemt de actie van de coalitie 'een lelijke stap'. Het ingelaste debat over het coro navirus eindigde woensdagavond met een felle botsing tussen oppo sitie en coalitie. PVV-voorman Geert Wilders wilde hoofdelijk stemmen over een voorstel voor sa larisverhoging voor zorgwerkne- mers, maar daarvoor waren niet meer genoeg Kamerleden aanwe zig. Volgens Wilders en andere op positieleiders verlieten Kamerle den van de coalitie in allerijl de zaal om de stemming te dwarsbomen. Voor een hoofdelijke stemming in de Tweede Kamer moeten mini maal 76 leden aanwezig zijn: de helft, plus één. Dat quorum was er echter niet, nadat Wilders om de stemming had gevraagd. In het zorgveld is teleurgesteld gereageerd. V&VN vreest dat er meer mensen uit de zorg vertrek ken. „Terwijl er juist extra krachten nodig zijn'', zegt een woordvoerder. ,,Ze missen waardering, zeggen- schap en loopbaanperspectief. Zelfs de beloofde bonus is er nog niet. In Duitsland kregen ze drie maanden geleden al hun bonus. Maar hier is dat blijkbaar weer heel complex." Afspraak D66-leider Rob Jetten heeft spijt betuigd. Via Facebook laat hij weten dat de 'transparantie van onze kant ontbrak'. ,,En dat nemen we onszelf kwalijk.'' Als verklaring voor het weglopen noemt hij een eerder ge maakte afspraak vanwege het coro navirus. Volgens die afspraak wordt een hoofdelijke stemming door een Kamerlid ruim op tijd aangevraagd. Om voldoende afstand te houden en zoveel mogelijk thuis te werken, waren gisteravond niet alle Kamer leden in Den Haag aanwezig. De coalitiepartijen vreesden dat zij de zorgmotie van Wilders niet kon den wegstemmen, waarop zij de zaal verlieten en er dus helemaal niet gestemd kon worden. Rob Jetten (D66) heeft spijt en noemt actie van coalitie 'een lelijke stap' Een betrokkene vanuit de coalitie partijen kan het zich voorstellen dat de actie van gisteravond 'heel lomp' overkomt. Maar zij noemt het ook jammer dat de oppositieleiders via online media 'gaan gillen als ze hun zin niet krijgen'. Volgens een ander vooraanstaand Kamerlid van de coalitie, die van- wege de verhitte discussie anoniem wenst te blijven, probeerden de op positiepartijen er woensdagavond 'een vertoning' van te maken. ,,Er was al veel vaker over deze motie gestemd en die heeft het eerder niet gehaald. Dan probeert Wilders - ook niet voor het eerst - er tijdens een ingelast debat in het reces na urenlang vergaderen nog even de zelfde motie doorheen te drukken. Via een hoofdelijke stemming! Dat ging ons echt te ver. Daarnaast vin den we dat de Tweede Kamer hele maal niet gaat over structureel meer loon voor zorgmedewerkers, dat is een vraagstuk dat op de cao tafels moet worden opgelost." Over de motie van Geert Wilders zal op een later moment worden gestemd. vrijdag 14 augustus 2020 Verhoudingen behoorlijk verziekt bij liquidatieproces Yelle Tieleman Schiphol Advocaten Inez Weski en Yassine Bouchikhi komen bij de rechtbank aan voor het liquidatieproces Marengo. Gênant en schrijnend. Zo noemt een woordvoerder van V&VN, de vereniging van verzorgenden en verpleegkundigen, de wijze waarop woensdagavond in de Tweede Kamer is omgespron gen met een motie voor meer salaris in de zorg. Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11