Thijs H. gaat in hoger beroep tegen vonnis van achttien jaar cel Airbnb klaagt gebruiker aan om uit de hand gelopen feest 10 NIEUWS Analyse Politieke duiders voor spelden het al: na het zomerreces zouden de debatten aan het Binnenhof, die bijna allemaal over de coronacrisis gaan, in snel tempo politieker worden. Ze hoefden niet te wach ten tot 1 september, op de kalen der het begin van het nieuwe po litieke seizoen. Ongelukkige communicatie vanuit het kabinet gaf politieke partijen de kans om nu al hun politieke stokpaardjes te berijden. Logisch, want half maart zijn er landelijke verkiezingen. En de komende tijd stellen de partijen hun lijsten samen en kiezen hun lijsttrekkers. Of ze hebben dat laatste al gedaan, zoals bij het CDA, waar Hugo de Jonge die race won. Maar De Jonge is ook dé coronaminister. Deze dubbele pet werd hem bij het eerste de beste debat ingewreven door zijn te genstanders. Met PVV-leider Geert Wilders voorop. Die suggereerde dat minister De Jonge een plan voor verplichte quarantaine vooral probeerde door te drukken 'om het gezicht van de heer De Jonge als CDA- leider te redden'. En later zei Wil- ders: ,,Het heeft te maken met de nieuwe leider van het CDA, die het niet kon hebben voor zijn image, achterban en uitstraling dat hij op zijn neus is gegaan." Het werd zelfs even heel per soonlijk toen de PVV-leider in het debat tegen premier Rutte meldde over De Jonge: ,,Hij ziet er overigens lijkwit en slecht uit, zei ik net tegen collega's. Dat gun ik hem niet voor iemand die net op vakantie is geweest. Hij ziet er ge strest uit." Rutte deed bijzonder weinig om die aanval te pareren. Hij kwam niet verder dan: ,,Ove- rigens heb ik Hugo de Jonge nooit bruiner gezien dan vandaag." Maar de politieke scoringsdrift kwam ook elders in het debat meermaals naar voren, zij het veel subtieler. Zo brak Jesse Klaver (GroenLinks) een lans voor de positie van de jongeren tijdens de crisis, hield Rob Jetten (D66) een pleidooi om studenten fair te be handelen in coronatijd en presen teerden CDA en VVD zich ouder wets als rechtse law and order partijen. De SP maakte een punt van de gebrekkige positie van zorgmedewerkers. En de Partij voor de Dieren? Die kon de ge vaarlijke nertsenfokkerijen en slachthuizen niet negeren. Het deed een medewerker van een minister in de wandelgangen de wenkbrauwen fronsen. ,,Ieder- een heeft het wel heel erg druk met het eigen electoraat. We zit ten nog steeds in een coronacrisis toch, of vergis ik me? Dat lijkt me veel belangrijker." Maar het huzarenstukje kwam pas toen Kamerleden van de coalitie weigerden hoofdelijk te stemmen over een motie van de PVV om zorgmedewerkers struc tureel beter te betalen. Een grijs- gedraaide plaat, waar de afgelo pen maanden al een handvol ke ren over is gestemd; deze wens heeft nog nooit een Kamermeer derheid behaald. De coalitiepartijen hadden ook nog officieel een punt met hun weigering, omdat is afgesproken dat in crisistijd nooit onmiddel lijk per Kamerlid hoeft te wor den gestemd over belangrijke moties. Oppositie maakt coalitie verwijten over weigeren hoofdelijke stemming Toch vlogen vanuit de opposi tie al snel online de verwijten in het rond. Klaver (GroenLinks): ,,Ongelofelijk en ondemocratisch wat er net gebeurde in de Tweede Kamer." Asscher (PvdA): ,,Ka- merleden van de coalitie ont vluchten hun werk om niet te hoeven stemmen over een motie voor meer salaris." Marijnissen (SP): ,,Wat een schande. Coalitie partijen blijven structurele waar dering voor de zorg blokkeren." De oppositieleiders waren alle maal op de hoogte van de Kamer- regels. Maar ze beseften ook alle maal hoe 'ontzettend lomp' de actie zou overkomen, aldus een vooraanstaand Kamerlid van de coalitie. Dus dat puntje was snel gescoord. Nog zeven maanden te gaan tot de verkiezingen. „Hij is ten onrechte veroordeeld voor moord'', motiveert advocaat Serge Weening de stap. „Bovendien heeft de rechtbank Thijs ten on rechte deels zijn daden aangere kend. Het Pieter Baan Centrum heeft na uitgebreid en zorgvuldig onderzoek geconcludeerd dat hij volledig handelde onder invloed van een ernstige psychose. Thijs H. was volledig ontoerekeningsvat baar.'' Weening vindt dat het vonnis van de rechtbank geen recht doet aan de omstandigheden waaronder Thijs tot zijn handelingen kwam. „De rechtbank heeft feiten verkeerd geïnterpreteerd. We zien het hoger beroep met veel vertrouwen tege moet'', aldus Weening en Job Knoester. Laatstgenoemde advo caat neemt de taak over van Ween- ings kantoorgenoot Joost de Bruin, die officier van justitie wordt. Het Openbaar Ministerie, dat 24 jaar cel en tbs met dwangverpleging eiste, legt zich wel neer bij het vonnis. „We hadden graag gewild dat het nu klaar was, vooral voor de nabe staanden. Wij gingen voor een hoge celstraf in combinatie met tbs. Dat hebben we gekregen. Daarom gaan we niet in hoger beroep", aldus een woordvoerster. Ontoerekeningsvatbaar Voor de rechtbank staat vast dat H. driemaal met voorbedachten rade toesloeg: twee keer op de Bruns- summerheide en een keer in Den Haag. De rechtbank twijfelt aan het waarheidsgehalte van de waanbele- ving van H. en denkt dat hij symp tomen heeft aangedikt om zo de 'gewenste ontoerekeningsvatbaar heid' rond te krijgen. De rechtbank adviseert de tbs te laten starten na zes jaar. Wel moet hij dan de volle dige strafin een tbs-kliniek blijven. De rechtbank voorziet een langdu rige, noodzakelijke behandeling. Volgens H.'s advocaat Weening hebben zijn medicijnen een 'esca latie veroorzaakt in het brein van Thijs', waardoor hij de moorden pleegde. Dat H. zou hebben gelo gen, wisselende verklaringen af legde en zijn verhaal bijstelde, wordt hem volgens Weening ten onrechte verweten; dat zou passen bij het herstellen van zijn ziekte beeld. Premier Rutte en minister De Jonge tijdens het coronadebat in de Kamer. foto robin utrecht vrijdag 14 augustus 2020 GO Het politieke debat deze week over de coronacrisis is uitgemond in een popu- lariteitsquiz en haantjesge drag. Parlementariërs spraken vanuit de Tweede Kamer vooral hun eigen achterban toe. Coronami nister De Jonge zat in de hoek waar de klappen vie len, net als de regerings coalitie. Edwin van der Aa Drievoudig moordenaar Thijs H. gaat in hoger beroep, heeft zijn advocaat bevestigd. H. werd twee weken geleden veroor deeld tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor de moord op drie wandelaars vorig jaar mei. Benti Banach Maastricht Advocaat Serge Weening noemt de veroordeling voor moord 'onterecht'. foto anp SACRAMENTO Airbnb wil een ge bruiker van het platform aanklagen die een illegaal feest gaf in een ge huurd pand in de Amerikaanse stad Sacramento. Dat meldt zaken- tijdschrift Forbes. Bij het feest raakten drie mensen gewond tij dens een schietpartij. Het is de eerste keer dat Airbnb naar de rechter stapt omdat een gebruiker zonder toestemming een feest gaf. Volgens Airbnb was de gast nalatig en handelde de gebruiker in strijd met lokale regels en die van het verhuurplatform, schrijft Forbes. De gast had geboekt onder 'valse voorwendselen'. Het onderzoek naar het schietincident is nog bezig. Airbnb heeft moeite om gasten ervan te weerhouden grote samen scholingen te organiseren in ruim tes die via het platform worden verhuurd tijdens de coronapande- mie. Sinds kort mogen gasten onder de 25 jaar geen heel huis meer boeken als ze een negatieve review op het platform hebben. Het geld dat Airbnb mogelijk wint met de rechtszaak, wordt volgens het platform gedoneerd aan stich tingen die zich inzetten tegen vuur wapengeweld in en rond Sacra mento. Verkiezingscampagne begint vroeger dan verwacht door corona

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10